Monitoring domu – przegląd zestawów, które zainstalujesz samodzielnie

monitoring

Jeszcze kilka lat temu instalację monitoringu domu trzeba było zlecać profesjonalistom. Nowoczesny monitoring IP zrewolucjonizował jednak rynek. Proste rozwiązania do monitorowania domu lub posesji z łatwością możemy zainstalować sami.

Decydując się na instalację monitoringu, musimy zdać sobie sprawę z faktu, że nie składa się on wyłącznie z kamer. To sieć oparta na kamerach, ale potrzebujesz jeszcze prostego rejestratora, miejsca, na którym będziesz przechowywać nagrania, a także niezbędnych akcesoriów instalacyjnych. Producenci tego typu sprzętu wyszli naprzeciw potrzebom klientów i stworzyli kompletny zestaw do monitoringu domu. To świetne rozwiązanie, gdy chcesz stworzyć prostą instalację oraz podnieść bezpieczeństwo domowników i swojego majątku.

Jaki zestaw do monitoringu domu wybrać?

Jeśli zależy ci wyłącznie na monitorowaniu wnętrza mieszkania, prosta kamera IP z aplikacją na smartfon w zupełności wystarczy. Jednak dla osób, które chcą instalować kamery w mieszkaniu oraz na posesji, zestaw z rejestratorem będzie znacznie lepszym rozwiązaniem. Monitoring domu oparty na gotowym zestawie możesz zainstalować samodzielnie lub zlecić firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie.

Monitoringu IP, który będzie wchodzić w skład instalacji inteligentny dom, najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Warto też rozważyć instalację kamer na budowie – pozwoli to zmniejszyć ryzyko kradzieży materiałów budowlanych.

Zanim wybierzesz jeden z zestawów, musisz dobrze zastanowić się, czy liczba kamer nie zmieni się z czasem. W przypadku monitoringu domowego najlepszym wyborem będzie zestaw z rejestratorem czterokanałowym. Zastanów się też, gdzie chcesz zainstalować kamery. Pamiętaj, że modele wewnętrzne i zewnętrzne różnią się pod względem budowy i funkcji. Poszczególne zestawy zawierają różne konfiguracje urządzeń do monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, dlatego przed zakupem warto przemyśleć, które punkty są najważniejsze.

Ile kosztuje zestaw do monitoringu?

Średnia cena gotowego zestawu do monitoringu domu mieści się w kwocie 1500 zł za zestaw profesjonalny z rejestratorem i kamerami, które oferują bardzo wysoką jakość nagrań. Jeśli będziesz instalować zestaw samodzielnie, na tym praktycznie skończą się koszty instalacji monitoringu w domu.

Zdecydowanie warto wybrać kamery, które obsługują najnowsze standardy, zarówno jeśli chodzi o jakość obrazu, jak i przesyłanie danych. Za kamery z przydatnymi funkcjami dodatkowymi, takimi jak dwukierunkowe audio lub maski prywatności, zapłacisz więcej. Jednak różnica w cenie nie jest tak duża, abyś musiał rezygnować z wygodnych opcji.

Czym różni się zestaw do monitoringu z rejestratorem i dyskami od kamery IP z aplikacją? Pierwsza opcja to rozwiązanie bardziej zbliżone do profesjonalnego, a przez to stabilniejsze. Ważną różnicą jest sposób przechowywania danych – w zestawie z rejestratorem nagrania przechowuje się na pojemnych dyskach i można do nich wrócić w każdej chwili. W przypadku kamery z aplikacją musisz wykupić miejsce na dane w chmurze, aby przechowywać większą ilość nagrań.

Informacja prawna