Do czego można wykorzystać energię z instalacji solarnych?

Ciągle wahasz się, czy zainwestować w instalację solarną? Nie jesteś pewien, czy uzyskany w ten sposób prąd uda ci się w pełni wykorzystać, oszczędzając tym samym na miesięcznych rachunkach? Podpowiemy, kiedy to się opłaci.

Jak wykorzystać prąd z fotowoltaiki?

Instalacje solarne zapewniają m.in. ciepłą wodę (www.eco-team.pl), ogrzewanie, a także prąd w gniazdkach. Nie wierzysz? Wbrew pozorom jest to bardzo proste, wystarczy połączyć dwie technologie – instalację PV oraz pompy ciepła. Konieczne będzie też przystosowanie całej elektryki w budynku do nowych warunków, co wiąże się z zatrudnieniem fachowców specjalizujących się z tej branży („zwykły” elektryk nie zawsze będzie mieć wystarczające kompetencje do tego, aby w pełni wykorzystać możliwości fotowoltaiki).

To wszystko sprawia, że zakup i montaż ogniw słonecznych nie jest tanią inwestycją, co odstrasza wielu potencjalnych właścicieli gospodarstw domowych, nawet uwzględniając, że koszt ten zwraca się im po kilku latach. Dlatego mamy wskazówki, jak efektywnie wykorzystywać prąd ze słońca, by maksymalnie obniżyć rachunki lub całkowicie je wyzerować.

Fotowoltaika a nadwyżka energii

Niewykorzystaną energię pozyskaną ze słońca tracisz. Dlatego należałoby zoptymalizować całe przedsięwzięcie, aby uniknąć sytuacji, w których posiadasz nadwyżki energii. Co jest kluczowe w tym wypadku? Dopasowanie instalacji do realnych potrzeb gospodarstwa. Przy czym tak naprawdę nie liczy się jego wielkość, czy ilość domowników, a miesięczne rachunki za prąd. To one powinny być podstawą do zaprojektowania całego systemu. Dlaczego to tak ważne? Ponieważ im więcej ogniw, tym większy koszt inwestycji, a nadwyżki energii to (teoretycznie) strata finansowa. Kolejną kwestią jest prawidłowe umiejscowienie paneli fotowoltaicznych.

Najkorzystniejszą i co za tym idzie, najbardziej efektywną lokalizacją dla nich jest ekspozycja południowa. Jeśli jest taka możliwość, zaleca się, aby ogniwa były montowane na spadzistym dachu, a ich najlepszy kont nachylenia wynosi 25-35 stopni. Przy czym panele powinny być skierowane w stronę południową. Co w sytuacji, gdy budynek posiada dach płaski? Wtedy konieczny jest dodatkowy montaż stelaża, który umożliwi zachowanie wspomnianego kąta nachylenia.

W ostateczności panele mogą znajdować się także na gruncie, wtedy instalacja mocowana jest pod kątem 30 stopni. No dobrze, a co z tymi nadwyżkami energii? Konieczne jest oddawanie ich do sieci, nie zostaną wykorzystane. I choć energię tę można „dostać” z powrotem, to tylko część. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie systemów zapewniających samowystarczalność budynku. O czym mowa? M.in. o zegarowym lub inteligentnym włączaniu urządzeń elektrycznych wtedy, gdy produkcja energii ze słońca jest najwyższa. Zamiast oddawać nadwyżki prądu, zarządzasz nimi, kontrolujesz stopień ich wykorzystania.

Koszt instalacji fotowoltaicznej. Kiedy panele słoneczne są opłacalne?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna? Na to pytanie nie jesteśmy w stanie konkretnie ci odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od stopnia jej rozbudowania. Dodatkowo może wiązać się to z kosztownymi zmianami w budynku, istniejącymi instalacjami. Średnio jest to wydatek rzędu 25 tys. zł. Czy się opłaci? Znowu – to zależy. Ważne jest dopasowanie projektu do faktycznych potrzeb gospodarstwa, umiejscowienie paneli, a także zastosowanie rozwiązań umożliwiających zarządzanie nadwyżkami energii, dlatego bez pomocy ekspertów się nie obejdzie. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że można skorzystać z ulg, dofinansowania dla osób montujących fotowoltaikę, dzięki czemu technologia ta staje się coraz bardziej dostępna dla prywatnych właścicieli domów.

Informacja prawna