Kliniec – jak powstaje i do czego się go wykorzystuje?

Kruszywo jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Dzielimy je nie tylko ze względu na pochodzenie, ale również metodę wytwarzania oraz właściwości jakimi się charakteryzuje. W trakcie budowy dróg, wykorzystuje się tak zwany kliniec drogowy, który należy do kruszyw naturalnych, pochodzących ze skał. W trakcie procesu obróbki mechanicznej ulega rozdrobnieniu dzięki specjalnym maszynom. Firmy oferujące kliniec współpracują z przedsiębiorstwami specjalizującymi się w budowie dróg. Co warto wiedzieć o tym materiale? Jakie korzyści oferuje i gdzie jeszcze może być wykorzystywany?

Kliniec drogowy – podstawowe informacje

Ze względu na uziarnienie, kliniec zalicza się do kruszywa drobnego. W trakcie rozkruszania, ogromne głazy dzielą się na setki, a nawet tysiące części. Warstwa usypana z niewielkich odłamków wyróżnia się zwartą strukturą, która jest niezbędna do budowy dróg. Kolejną cechą opisywanego kruszywa jest praktycznie całkowita odporność na warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne. Z tego powodu kliniec może być wykorzystywany zarówno do budowy dróg powiatowych, jak i wojewódzkich, a także szybkiego ruchu. Dzięki temu materiałowi, nawet intensywnie eksploatowane drogi nie zapadają się i nie ulegają zniekształceniom.

Kliniec – gdzie jeszcze znajduje zastosowanie?

Opisywane kruszywo znajduje zastosowanie również w trakcie budowy parkingów. Aby stworzyć jednolitą i zwartą strukturę podłoża, wystarczy wysypać odpowiednią ilość kruszywa. W trakcie poruszania się po parkingu, samochody dodatkowo ubiją kliniec, dzięki czemu powierzchnia będzie wyróżniać się dużą stabilnością. Kliniec idealnie sprawdzi się również w trakcie budowy podjazdów. Zwarta struktura, połączona z chropowatością elementów skały gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Kliniec na podjeździe zapewnia trakcję, która jest szczególnie istotna w przypadku stromizn.

Kolejnym zastosowaniem opisywanego kruszywa są ścieżki ogrodowe. W tym przypadku kliniec pełni zarówno rolę dekoracyjną, jak i użyteczną. Osoby, które pragną utrzymać ogród w naturalnym stylu unikają takich materiałów jak kostka brukowa. Kruszywo z kolei doskonale wpisuje się w każdy wystrój. Dodatkowe właściwości klińca są uzależnione od konkretnej skały, z której został wytworzony. Z tego powodu, przed zakupem warto skontaktować się z przedsiębiorstwem, które oferuje materiał tego typu i dopytać o szczegóły.

Informacja prawna