Remont mieszkania w bloku – sprawdzone porady

Dla każdego z nas remont jest dużym wyzwaniem i pochłania sporo czasu. Niezależnie od wielkości prac remontowych, często zdarzają się sytuacje, na które nie byliśmy przygotowani. Szczególnie stresujący może być remont w bloku. Co zrobić, gdy w naszym mieszkaniu odbywa się remont, a my jednocześnie w nim mieszkamy, śpimy i spędzamy czas po pracy? Jak zorganizować remont w małej przestrzeni? Sprawdź koniecznie poniżej!

Od czego zacząć remont mieszkania w bloku?

Czy ty również zastanawiasz się, od czego zacząć remont mieszkania w bloku? Pamiętaj o tym, że wiele osób zadaje sobie takie pytanie. Remont mieszkania to duże wyzwanie logistyczne, które również wymaga od nas dużego nakładu finansowego, a także poświęcenia czasu czy naszych sił.

Na początek warto rozpocząć remont mieszkania od określenia budżetu oraz planu remontu. Spontaniczne decyzje, choć wydają się kuszące, mogą nie zakończyć się sukcesem. Na początku zastanów się, ile będzie trwał remont mieszkania? Czy możesz wygospodarować sobie odpowiednią ilość czasu, aby dopilnować wszystkich spraw, lub czy masz kogoś, kto zrobi to za Ciebie? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, czy podejmujesz się remontu mieszkania na własną rękę, czy korzystasz z pomocy specjalistów. Ważny jest również budżet oraz wielkość prac, a także dostępność podwykonawców. Remont mieszkania może trwać tak naprawdę średnio od kilku tygodni do pół roku.

Koszt remontu jest uzależniony od wielu czynników, stąd jednoznaczne oszacowanie, ile będzie Cię kosztował remont, jest bardzo trudne. Na ostateczną sumę wpływ mają m.in. użyte materiały, koszt robocizny, wyposażenia, a także niespodziewanych trudności w czasie remontu, które często niestety pochłaniają również sporo pieniędzy.

Remont mieszkania w bloku a przepisy

Remontując mieszkanie w bloku, musisz również liczyć się z przepisami. Oczywiście należy zwrócić uwagę również na sąsiadów. Pamiętaj, aby prac remontowych nie zaczynać punkt o 6.00 i kończyć grubo po godzinie 22.00. W przeciwnym razie mogą Cię spotkać spore nieprzyjemności ze strony sąsiadów, z którymi zazwyczaj wolimy żyć w przyjaznych stosunkach.

Nie należy również zapominać, że niektóre z prac remontowych wymagają specjalnych pozwoleń, np. uzyskania zgody ze strony spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Tego typu pozwolenia zazwyczaj wymagane są wtedy, gdy remont będzie naruszać części wspólne czy konstrukcyjne budynku. Bez uzyskania pozwoleń możesz  przeprowadzić prace remontowe wewnątrz swojego mieszkania, które nie będą w żadnym stopniu ingerowały w strukturę części wspólnych budynku.

Remont mieszkania – o czym jeszcze należy pamiętać?

Niestety każdy większy remont niesie ze sobą pojawienie się gruzu czy pyłu. W większości przypadków nie jesteśmy w stanie temu zapobiec, możemy jedynie zminimalizować „skutki uboczne” remontu. Jeszcze przed remontem mieszkania możesz oszacować ile odpadów powstanie w czasie prac. Na pewno przyda Ci się big bag na gruz. Postaraj się również uchronić sąsiadów przed negatywnymi skutkami przeprowadzanego przez Ciebie remontu. Kiedy na przykład chcesz położyć nowe kafelki na balkonie, zabezpiecz go, aby zaprawa nie spadała na niższe balkony Twoich sąsiadów.

Remont mieszkania w bloku – podsumowanie

Remont mieszkania w bloku może być przygoda i przyjemnością. Warto wyobrazić sobie jak piękne będzie Twoje mieszkanie jeśli podejmiesz się tego wyzwania. Warto pomyśleć nie tylko o remoncie, ale również o tym, jak następnie usunąć odpady, które powstaną. Z pewnością przydadzą Ci się worki big bag na gruz, dlatego kup je już teraz!

źródło zdjęcia: freepik.com

Informacja prawna