Chronimy poddasze przed słońcem – czyli jakie rolety dachowe wybrać?

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Okna dachowe to najlepszy sposób na doświetlenie pomieszczenia przy skośnym suficie. Jednak co zrobić, gdy światła jest za dużo? Podpowiadamy, jak dobrać rolety dachowe!

Rolety dachowe – dlaczego są najlepszym rozwiązaniem przy oknach dachowych?

Okna dachowe zamontowane są pod pewnym kątem – przez to też ich osłony muszą posiadać właściwy mechanizm sprężynowy. W tym przypadku nie sprawdzą się nawet najpiękniejsze rolety tkaninowe, typu dzień noc czy rzymskie, bo po prostu materiał będzie nieestetycznie zwisać i nie będzie mógł pełnić swojej funkcji.

Roleta dachowa powinna pełnić określone funkcje. Zwykłe żaluzje osłaniają pomieszczenia przed nadmiarem promieni słonecznych oraz ciekawskim wzrokiem przechodniów czy sąsiadów – w przypadku okien dachowych raczej nie istnieje ten drugi problem.

Jeśli jednak skupić się na słońcu, to trzeba pamiętać, że okna umieszczone w skośnych dachach wpuszczają go znacznie więcej niż te tradycyjne. Tym samym rolety dachowe powinny chronić wnętrze także przed przegrzewaniem, powinny rozpraszać wpadające światło (aby umożliwić np. pracę przy komputerze w danym pokoju), a często także dawać możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Dodatkowo zawsze mogą pełnić funkcję dekoracyjną – co jest niemniej ważne!

Rodzaje rolet dachowych

Podobnie jak w przypadku rolet na tradycyjne okna, tak i rolety dachowe występują w wielu rodzajach i w różnych kolorach. Bez problemu dopasujesz je do swoich wnętrz, zachowując najwyższą estetykę.

Pierwszym rodzajem są rolety aluminiowe, czyli umieszczone jedna pod drugą lamele (blaszki). To trwały i lekki materiał, dostępny w wielu kolorach. Takie rolety łatwo jet czyścić, bo można stosować także i wodę.

Drugim rodzajem – znacznie bliższym tradycyjnym roletom – są rolety tkaninowe dachowe. Wyglądają podobnie jak żaluzje na zwykłym oknie, jednak zwijane są na mechanizm sprężynowy. Nadają pomieszczeniu komfort i bardziej “domową” atmosferę, są więc znacznie lepszym wyborem na zaadaptowanych poddaszach, służących jako pokoje.

Trzeci gatunek to plisy dachowe. Poziome listwy ozdobione są plisowanym materiałem, z mechanizmem pozwalającym na regulację i zawiązywanie na dowolnej wysokości. Plisy dachowe są bardzo estetyczne i funkcjonalne, świetnie sprawdzają się nawet w przypadku niewielkich okien.

Więcej o plisach dachowych możesz dowiedzieć się ze strony renomowanego producenta, firmy Karnix – https://www.karnix.pl/plisy-dachowe-437.html

Tkaniny na rolety dachowe

Wybierając kolor i tkaninę na roletę dachową, należy mieć na względzie przede wszystkim własne potrzeby względem pomieszczenia. Czy ktoś będzie w nim na co dzień pracował? Czy będzie to przyjemny salon, w którym będziemy gościć przyjaciół? A może ma to być sypialnia?

Jeśli zależy nam przede wszystkim na estetycznym efekcie, warto rozważyć rolety z materiału perłowego – eleganckiej i gładkiej tkaniny o delikatnym połysku. Do wyboru mamy także fakturowaną tkaninę żakardową oraz nowoczesne materiały drukowane, o różnorodnych wzorach.

W przypadku, gdy pomieszczenie ma być sypialnią, salonem lub biurem najlepszym wyborem będzie tkanina metalizowana z funkcją termoizolacji. Warto rozważyć także materiał typu blackout, który pozwala całkowicie zaciemnić pokój.

Wszystkie materiały dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych – dlatego łatwo odmienisz swoje wnętrza ze skośnymi dachami.

Podobne posty: