Chronimy poddasze przed słońcem – czyli jakie rolety dachowe wybrać?

Okna dachowe to najlepszy sposób na doświetlenie pomieszczenia przy skośnym suficie. Jednak co zrobić, gdy światła jest za dużo? Podpowiadamy, jak dobrać rolety dachowe!

Rolety dachowe – dlaczego są najlepszym rozwiązaniem przy oknach dachowych?

Okna dachowe zamontowane są pod pewnym kątem – przez to też ich osłony muszą posiadać właściwy mechanizm sprężynowy. W tym przypadku nie sprawdzą się nawet najpiękniejsze rolety tkaninowe, typu dzień noc czy rzymskie, bo po prostu materiał będzie nieestetycznie zwisać i nie będzie mógł pełnić swojej funkcji.

Roleta dachowa powinna pełnić określone funkcje. Zwykłe żaluzje osłaniają pomieszczenia przed nadmiarem promieni słonecznych oraz ciekawskim wzrokiem przechodniów czy sąsiadów – w przypadku okien dachowych raczej nie istnieje ten drugi problem.

Jeśli jednak skupić się na słońcu, to trzeba pamiętać, że okna umieszczone w skośnych dachach wpuszczają go znacznie więcej niż te tradycyjne. Tym samym rolety dachowe powinny chronić wnętrze także przed przegrzewaniem, powinny rozpraszać wpadające światło (aby umożliwić np. pracę przy komputerze w danym pokoju), a często także dawać możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Dodatkowo zawsze mogą pełnić funkcję dekoracyjną – co jest niemniej ważne!

Rodzaje rolet dachowych

Podobnie jak w przypadku rolet na tradycyjne okna, tak i rolety dachowe występują w wielu rodzajach i w różnych kolorach. Bez problemu dopasujesz je do swoich wnętrz, zachowując najwyższą estetykę.

Pierwszym rodzajem są rolety aluminiowe, czyli umieszczone jedna pod drugą lamele (blaszki). To trwały i lekki materiał, dostępny w wielu kolorach. Takie rolety łatwo jet czyścić, bo można stosować także i wodę.

Drugim rodzajem – znacznie bliższym tradycyjnym roletom – są rolety tkaninowe dachowe. Wyglądają podobnie jak żaluzje na zwykłym oknie, jednak zwijane są na mechanizm sprężynowy. Nadają pomieszczeniu komfort i bardziej “domową” atmosferę, są więc znacznie lepszym wyborem na zaadaptowanych poddaszach, służących jako pokoje.

Trzeci gatunek to plisy dachowe. Poziome listwy ozdobione są plisowanym materiałem, z mechanizmem pozwalającym na regulację i zawiązywanie na dowolnej wysokości. Plisy dachowe są bardzo estetyczne i funkcjonalne, świetnie sprawdzają się nawet w przypadku niewielkich okien.

Więcej o plisach dachowych możesz dowiedzieć się ze strony renomowanego producenta, firmy Karnix – https://www.karnix.pl/plisy-dachowe-437.html

Tkaniny na rolety dachowe

Wybierając kolor i tkaninę na roletę dachową, należy mieć na względzie przede wszystkim własne potrzeby względem pomieszczenia. Czy ktoś będzie w nim na co dzień pracował? Czy będzie to przyjemny salon, w którym będziemy gościć przyjaciół? A może ma to być sypialnia?

Jeśli zależy nam przede wszystkim na estetycznym efekcie, warto rozważyć rolety z materiału perłowego – eleganckiej i gładkiej tkaniny o delikatnym połysku. Do wyboru mamy także fakturowaną tkaninę żakardową oraz nowoczesne materiały drukowane, o różnorodnych wzorach.

W przypadku, gdy pomieszczenie ma być sypialnią, salonem lub biurem najlepszym wyborem będzie tkanina metalizowana z funkcją termoizolacji. Warto rozważyć także materiał typu blackout, który pozwala całkowicie zaciemnić pokój.

Wszystkie materiały dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych – dlatego łatwo odmienisz swoje wnętrza ze skośnymi dachami.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Wybieramy nowoczesne meble łazienkowe!Wybieramy nowoczesne meble łazienkowe! Podczas aranżacji łazienki, każdy element wyposażenia jest niezwykle ważny. Jednymi z tych, które wybierane są w pierwszej kolejności, są meble łazienkowe. Spełniają one dwie istotne […]
  • Jak wybrać właściwy projekt domu?Jak wybrać właściwy projekt domu? Budowa domu to duże wydarzenie w życiu rodziny i każdy inwestor przykłada dużą wagę do zaplanowania go w taki sposób, aby przebiegło jak najpomyślniej. Wybór projektu domu jest jednym z […]
  • W jaki sposób można wykorzystać szalunki do wykopów?W jaki sposób można wykorzystać szalunki do wykopów? Szalunki, które często nazywamy deskowaniami, to konstrukcje tymczasowe wykorzystywane w budownictwie. Szalunki mogą pełnić różne funkcje, służą przede wszystkim jako formy do […]
  • Pale CFA – sposób na mocne fundamentyPale CFA – sposób na mocne fundamenty Tego rodzaje pale charakteryzuje niezwykła wydajność wykonania i skuteczność, co pozwala na częste zastosowanie ich w branżach budowlanych. Wykorzystując pale CFA konstrukcja jest znacznie […]
  • Dachówka matowa czy z połyskiem?Dachówka matowa czy z połyskiem? Dachówka ceramiczna to jedno z bardziej cenionych i popularnych pokryć dachowych, które jest chętnie wybierane ze względu na swoje walory użytkowe i estetyczne. Decydując się na dachówkę, […]

Dodaj komentarz