Wyburzenia to kluczowe zabiegi z zakresu prac budowlanych. Jest to niejako pierwsza czynność, od której często zaczyna się realizacja projektu. Po prostu aby mogła powstać nowa konstrukcja, często najpierw trzeba zburzyć poprzednią. Z pewnością większości z nas wyburzenia kojarzą się z dużym hałasem i silnymi wstrząsami. Okazuje się jednak, że mogą wyglądać całkiem inaczej. Sposobem na to jest wyburzanie bez udaru. Na czym ono polega?
Wyburzenia środkami chemicznymi
Zwykle wyburzenia przeprowadza się z użyciem ciężkiego sprzętu. Okazuje się jednak, że wcale nie musi tak być. Obecnie dużą popularnością zaczynają się cieszyć wyburzenia z użyciem środków chemicznych. Mowa o środkach, które prowadzą do zniszczenia konstrukcji wykonywanych nawet z najbardziej wytrzymałych materiałów. Jak działają te substancje? Poszczególne preparaty wykazują nieco inne działanie. Dostępne są takie, które prowadzą do skruszenia materiału, a także takie, które go rozsadzają. Jednocześnie trzeba podkreślić, że mowa o środkach niewybuchowych.
Bezudarowe wyburzenia i ich zalety
Nie ma wątpliwości, że wyburzenia bezudarowe mają szereg zalet. Przede wszystkim nie powodują hałasu ani wstrząsów. Warto w tym miejscu zauważyć, że w niektórych lokalizacjach wręcz zabronione jest wykonywanie wyburzeń metodą udarową. Stanowi to bowiem zagrożenie dla okolicznych budynków, a czasami również dla ludzi. Natomiast wyburzanie z zastosowaniem niewybuchowych środków chemicznych to metoda bezpieczna i możliwa do zastosowania w zasadzie w każdych warunkach.
Warto wskazać także na fakt, że wyburzenia bezudarowe stosuje się często również wtedy, gdy rozbiórce ma zostać poddana tylko część budynku. W przypadku standardowych metod zwykle nie jest możliwe działanie miejscowe. Środki chemiczne spisują się doskonale również tam, gdzie dostęp do danej budowli jest mocno ograniczony. Mowa o sytuacjach, w których wprowadzenie ciężkiego sprzętu jest niemożliwe lub bardzo trudne.
Zapraszamy do współpracy: wyburzenia Gdańsk