Czym właściwie jest cięcie laserowe? Otóż jest to jedna z najszybszych metod cięcia i obróbki metalu oraz innych materiałów. Wiązka lasera jest tak precyzyjna, że nie sposób jej porównać do innych nieco mniej zaawansowanych metod. To innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje ciepło lasera, tworząc mikroskopijne cząsteczki pary, która rozbija materiał, tworząc przy tym spłaszczoną równą krawędź.
Maszyna do cięcia laserowego sterowana jest przy pomocy programu komputerowego, który opiera się na wytycznych wprowadzonych przez projektanta, dzięki czemu produkty będą wykonane precyzyjnie i bez ingerencji człowieka. Stosując cięcie laserowe nie ma ryzyka, że dany produkt ulegnie uszkodzeniu lub zniekształceniu, ponieważ szerokość szczeliny jest niewielka, a co za tym idzie nie pozostawia zbyt wielu odpadów.
Jak widać, metoda cięcia laserowego jest nie tylko szybka, ale i bezpieczna, ponieważ ryzyko wybuchu czy wycieku gazu jest mało prawdopodobne niemniej jednak należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, których trzeba bezwzględnie przestrzegać.
Wykorzystanie lasera sprawia, że części wykonane tą właśnie metodą są najbardziej opłacalne, ponieważ nie wymagają specjalnej konserwacji. Ciekawostką jest też fakt, że wiązki laserowej nie trzeba ustawiać pod kątem poszczególnych materiałów, dzięki czemu przebieg tego procesu jest szybki i bardziej wydajny.
Wady cięcia laserowego
Żeby nie było zbyt kolorowo cięcie laserowe ma też swoje wady, a mianowicie chodzi tu przede wszystkim o bardzo wysoki pobór energii elektrycznej. Praca przy pomocy lasera przemysłowego plasuje się na poziomie od 5% do 45% wydajności, natomiast maszyna o mocy 1kW osiąga zaledwie 13%. W rezultacie jak można się domyślać wyższy pobór mocy = większy koszt wykonanej usługi.
Kolejną wadą cięcia laserowego jest fakt, że może ono powodować naprężenia cieplne w obszarach poddanych obróbce, przez co miejsce, na które oddziaływać będzie fala ciepła może zmienić swoje właściwości mechaniczne i strukturalne.
Jak przebiega proces cięcia laserowego?
Do cięcia materiałów używa się lasera, który opiera się na dobrze znanym dwutlenku węgla, czyli CO2. W pierwszej kolejności laser rozgrzewa, a następnie topi materiał poddany obróbce. Przy pomocy skupionej wiązki światła precyzyjnie przycina wyznaczony obszar do pożądanego kształtu.
Jak już wiadomo proces ten jest w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu maszyna zwana kontrolerem „mówi” laserowi, z jaką prędkością ma się poruszać oraz w jakim kierunku i z jaką mocą oddziaływać na dany materiał.
Kontroler odpowiedzialny jest też za przestrzeganie procedur bezpieczeństwa, aby nikt nie został ranny podczas wykonywania pracy. Po zakończonym etapie cięcia, nadmiar odparowanego materiału i kurzu zostaje usunięty z maszyny.
Metody cięcia laserowego
Zastosowanie lasera w przemyśle cieszy się dużą popularnością, przy czym różne rodzaje laserów stosuje się do różnych materiałów. Wyróżnić możemy kilka metod cięcia laserowego:
- Topienie i rozdmuchiwanie.
- Odparowywanie.
- Wypalanie i rozdmuchiwanie.
- Pękanie pod wpływem natężeń termicznych
- Żłobienie.
- Cięcie na zimno.
- Stabilizowane wypalanie laserowe.
Każda z wybranych metod zależy od wybranego materiału, jego elastyczności, grubości, prędkości, z jaką ma się poruszać laser, ogólnie rzecz ujmując grubsze materiały wymagają zastosowania lasera o większej mocy i mniejszej prędkości natomiast do cieńszych materiałów wykorzystać można inne metody np. plazma, która jest nieco tańsza.
Cięcie laserowe i jego zastosowanie w przemyśle
Szeroki wachlarz usług, w których wykorzystuje się cięcie laserowe, zdobywa coraz więcej zwolenników branży przemysłowej, wykorzystując tę metodę uzyskać można pożądany efekt końcowy w bardzo krótkim czasie. Cięcie laserowe wykorzystywane jest m.in. w branży reklamowej i poligraficznej, ale też przez firmy stolarskie i budowlane, a także przez przedstawicieli innych dziedzin.
Cięcie laserowe znajduje zastosowanie w przemyśle meblowym, gdzie potrzebna jest dokładność i precyzja, ale również do tworzenia wyrobów pamiątkowych. Ta metoda cieszy się też dużą popularnością wśród małych firm, szkół, jak również hobbystów. Więcej znajdziesz tutaj.