Wiertnica pozioma a wiertnica pionowa – różnice i zastosowania

Wiertnice to urządzenia o bardzo szerokim zastosowaniu, które obecnie używane są w różnych branżach. Dostępne modele podzielić można na dwie kategorie – wiertnice poziome i pionowe. Jakie są główne różnice i zastosowania tych urządzeń?

Wiertnica jest narzędziem wiertniczym, które ma na celu wykonanie otworu wiertniczego w materiale, na przykład w skale, betonie czy w gruncie. Wiertnice wykorzystywane są między innymi na placach budowy, do prowadzenia prac badawczych i wielu innych zadań.

W użyciu znaleźć można obecnie dwa główne typy wiertnic, a mianowicie wiertnice poziome oraz pionowe. Co warto o nich wiedzieć?

Wiertnice pionowe

Wiertnice posiadające konstrukcje pionowe to najczęściej spotykane urządzenia. Wykonują one wiercenia pionowe, czyli prowadzące w głąb danego materiału.

Wiertnice te mają szerokie zastosowanie. Są one między innymi używane przy prowadzeniu odwiertów takich, jak:

  • odwierty geologiczne – badawcze,
  • odwierty pod geotermię, pompy ciepła,
  • odwierty pod konstrukcje, na przykład mosty,
  • odwierty pod eksploatację kopalin,
  • odwierty pod studnie głębinowe.

Dobór odpowiednich rodzajów wierteł pozwala na wywiercenie otworu wiertniczego niemalże w każdym typie materiału. Odpowiednie dodatki do wierteł umożliwiają między innymi pobranie materiałów czy montaż palów fundamentowych.

Wiertnice poziome

W użyciu znajdują się także wiertnice poziome, które mają inną konstrukcję niż urządzenia przeznaczone do prowadzenia odwiertów pionowych.

Wiertnice poziome, na przykład wiertnica pozioma WPH 200 czy też bardziej zaawansowana wiertnica pozioma WPH 250 od firmy Staltechnika, pozwalają na prowadzenie odwiertów w kierunku poziomym. Przewierty mogą być także sterowane.

Odwierty te odbywają się zatem pod powierzchnią, najczęściej w miejscach, w których nie jest możliwe wykonanie wykopów. Wśród przykładowych zastosowań wiertnic poziomych znajdują się przede wszystkim odwierty pod instalacje prowadzące media, np.:

  • instalacje wodne,
  • instalacje kanalizacyjne,
  • instalacje gazowe,
  • instalacje elektryczne.

Zarówno wiertnice pionowe, jak i poziome, pomimo różnic w konstrukcji, posiadają bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach.

Dodaj komentarz

Informacja prawna