Czym szlifować ściany, jakiego papieru ściernego użyć do szlifowania?

Szlifowanie to jedna z najważniejszych czynności z którą trzeba się uporać podczas przeprowadzania remontów. Precyzyjnie wyszlifowane ściany powinny zawsze prezentować się idealnie. Powinny być gładkie i bardzo równe. Zatem jak wykonywać ten zabieg, aby być w pełni zadowolonym z wyglądu ścian?

Szlifowanie ścian z użyciem gładzi szpachlowej

Szlifowanie jest procesem, który wymaga posiadania odpowiednich umiejętności. W przypadku tradycyjnego wygładzania ściany fachowcy korzystają z dostępnej w sklepach gładzi szpachlowej, która to jest nakładana dwuwarstwowo. Zadaniem pierwszej warstwy jest precyzyjne wypełnienie wszelkich ubytków w ścianie oraz wyrównanie powierzchni, natomiast drugą warstwę należy położyć gdy ścianę poddajemy szlifowaniu.

Materiały i narzędzia niezbędne do szlifowania ścian

Aby prace związane ze szlifowaniem przebiegały we właściwy sposób, niezbędne jest użycie odpowiednich narzędzi. Ściany można szlifować zarówno ręcznie jak i mechanicznie. Duże powierzchnie warto szlifować z pomocą pacy z siatką do szlifowania bądź też szlifierki, często zwanej żyrafą, na którą to trzeba nałożyć odpowiedniej gradacji papier ścierny lub siatkę ścierną.

Nieco mniejsze powierzchnie można szlifować ręcznie, przy pomocy pacy, która to musi być wykonana ze stali nierdzewnej. Przy pomocy tego narzędzia można idealnie wyszlifować ścianę w trudno dostępnych miejscach. Paca doskonale nadaje się do szlifowania ścian w okolicach okna, gdzie szlifierka elektryczna ma problem dotrzeć. Do szlifowania przestrzeni w narożnikach warto wykorzystać specjalną gąbkę ścierną.

W jaki sposób szlifować ściany?

Szlifowanie nie należy do łatwych czynności, zatem wykonując takie pracy należy wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami.
Warto zawsze pamiętać o tym, że szlifowanie należy rozpocząć od sufitu, a następnie kierować się do dołu ściany. Bardzo istotne jest, aby podczas szlifowania zachować ten sam kierunek pracy, gdyż dzięki temu można skutecznie uniknąć uciążliwych smug, rys oraz nierówności na ścianie. Ponadto dzięki temu można skutecznie uniknąć pominięcie jakiegoś fragmentu ściany.

Szlifując większe powierzchnie przy pomocy szlifierki elektrycznej warto podłączyć ją do przemysłowego odkurzacza. Otóż podczas szlifowania ścian mamy zawsze do czynienia z ogromnymi ilościami pyłu. I właśnie, aby go skutecznie zniwelować warto użyć profesjonalnej szlifierki z odkurzaczem, która to będzie na bieżąco pochłaniać zbędne drobinki materiału. Dzięki wykorzystaniu tego praktycznego narzędzia można zaoszczędzić mnóstwo czasu, który to jest w przeciwnym razie poświęcany na sprzątanie. Po zakończeniu wygładzania powierzchni należy także dokładnie usunąć pył z oszlifowanej ściany, co pozwala przygotować ją do dalszego wykańczania.

Papier ścierny idealny do szlifowania ścian

Obecnie w sklepach budowlanych dostępne są papiery ścierne o różnej gramaturze.
Jeśli chodzi o szlifowanie, to czynność tą warto zaczynać przy użyciu papieru o gramaturze 100, a następnie stopniowo przechodzić na wyższe wartości, a więc bardziej ostre papiery. Warto pamiętać o tym, że jeżeli przy wstępnym szlifowaniu z gramatury 100 przejdzie się na znacznie większą gramaturę, to wówczas z całą pewnością powstaną nieestetyczne rysy, rzucające się pod światłem w oko. Podczas końcowego szlifowania zazwyczaj używa się papieru o gramaturze 200-220.

Natomiast jeśli chodzi o szlifowanie znacznie grubszej gładzi szpachlowej, to wówczas warto zastosować siatkę ścierną. Gdy jest już mocno wyeksploatowana, wówczas warto ją przedmuchać lub przełożyć na drugą stronę, co w przypadku papieru ściernego jest niemożliwe. Używanie tego typu materiału jest bardzo ekonomiczne.

W przypadku używania gładzi szpachlowej najlepiej użyć specjalnej czarnej siatki, która to jest produkowana z węglika krzemu. Jest ona bowiem znacznie mocniejsza i dzięki temu można znacznie szybciej wyszlifować każdą powierzchnię.
Niemniej jej użycie wymaga ogromnej precyzji, bowiem w przeciwnym razie mogą powstać na ścianie nieestetyczne rysy oraz nierówności.

Bardzo istotne znaczenie ma równomierne rozmieszanie masy, w której to nie mogą znajdować się jakiekolwiek grudki, bowiem ich wyeliminowanie przy pomocy papieru ściernego lub siatki ściernej jest bardzo trudne.

Na czym polega bezpyłowe szlifowanie ścian?

Szlifowanie bezpyłowe to inaczej szlifowanie na mokro. W tym przypadku konieczne jest uprzednie zastosowanie gładzi na mokro, którą to nakłada się na ścianę, a następnie czeka się, aby się związała. Ponadto ścianę należy dodatkowo zwilżyć, a następnie najpierw szlifować pacą filcową, a później pacą stalową.

Podczas szlifowania należy zawsze zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie. Szlifowanie to precyzyjna i dokładna praca, której nigdy nie można wykonywać w pośpiechu.

Dodaj komentarz

Informacja prawna