Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Kiedyś sprawdzenie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością pojechania do sądu wieczystoksięgowego. Dziś cały proces sprawdzania ksiąg wieczystych został maksymalnie uproszony. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, do działu elektronicznych ksiąg wieczystych: https://ekw. ms. gov. pl/eukw_ogol/menu. do. Po podaniu numeru księgi wieczystej wyświetlą nam się niezbędne informacje. Jest to szybki i darmowy sposób, z którego możemy skorzystać w każdej chwili. Dlatego bezpieczeństwo związane z kupnem wszelkiego rodzaju nieruchomości bardzo się poprawiło.

Co daje nam korzystanie z elektronicznej księdze wieczystej?

Głównym i najważniejszym celem korzystania z Elektronicznej Księgi Wieczystej jest sprawdzenie, kto tak naprawdę jest właścicielem kupowanego przez nas domu, działki lub mieszkania. Możemy się również dowiedzieć, kto jest wieczystym użytkownikiem gruntu. Ważną informacją jest też to, czy dany grunt lub nieruchomość są współwłasnością. W takim przypadku każdy z właścicieli musi wyrazić zgodę na sprzedaż.
Oprócz ustalenia kto dokładnie jest właścicielem danej nieruchomości, dowiemy się też, czy jest ona obciążona zadłużeniem. Jeśli dowiemy się o obciążeniu hipoteką, czyli zaciągnięciu kredytu nie powinniśmy kupować domu, nim nie skorygujemy umowy.
Współwłasność gruntu wokoło domu może wiązać się tym, że sąsiedzi będą mogli przez niego przechodzić. W księdze wieczystej dowiemy się, czy taka sytuacja może mieć miejsce w kupowanym przez nas dobytku. Ważnym aspektem jest też prawo pierwokupu. Tu dowiemy się, czy inne osoby mają prawo do roszczeń w kwestii konkretnej nieruchomości albo o pierwszeństwo własności.

Sprawdzenie powyższych informacji umożliwia nam kupno nieruchomości i ziemie bez obawy o oszustwo, zakup z hipoteką, czy współwłasność. Możemy uniknąć wielu problemów i bardzo skrócić proces poszukiwania wymarzonego domu, jeśli najpierw skorzystamy z Elektronicznej Księgi Wieczystej.

Na jakie problemy możemy napotkać, przeszukując EKW?

Na stronie, gdzie sprawdzamy księgi wieczyste, możemy również składać różnego rodzaju wnioski. Jest to oczywiście duże udogodnienie, gdy chcemy załatwić sprawy formalne, jednak stwarza czasem sytuacje niebezpieczne. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na informacje dotyczące złożonych wniosków o dokonanie nowego wpisu. Po pozytywnym rozpatrzeniu owych wniosków sytuacja nieruchomości może ulec zmianie, co mogłoby wpłynąć na naszą decyzję o jej kupnie. Właśnie dlatego z EKW należy skorzystać zawsze tuż przed podpisaniem aktu notarialnego, by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.

Z EKW dowiemy się również, czy właściciel danej działki lub domu jest użytkownikiem wieczystym. Wówczas gmina ma prawo pierwokupu, a nasza umowa może nie dojść do skutku.

Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które oszczędzają nasz czas i pieniądze, a w dodatku mogą uchronić nas przed oszustami. Pamiętajmy, że wydruk z EKW nie jest jednoznaczny z uzyskaniem dokumentu wydanym przez sąd.

Dodaj komentarz

Informacja prawna