Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Kiedyś sprawdzenie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością pojechania do sądu wieczystoksięgowego. Dziś cały proces sprawdzania ksiąg wieczystych został maksymalnie uproszony. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, do działu elektronicznych ksiąg wieczystych: https://ekw. ms. gov. pl/eukw_ogol/menu. do. Po podaniu numeru księgi wieczystej wyświetlą nam się niezbędne informacje. Jest to szybki i darmowy sposób, z którego możemy skorzystać w każdej chwili. Dlatego bezpieczeństwo związane z kupnem wszelkiego rodzaju nieruchomości bardzo się poprawiło.

Co daje nam korzystanie z elektronicznej księdze wieczystej?

Głównym i najważniejszym celem korzystania z Elektronicznej Księgi Wieczystej jest sprawdzenie, kto tak naprawdę jest właścicielem kupowanego przez nas domu, działki lub mieszkania. Możemy się również dowiedzieć, kto jest wieczystym użytkownikiem gruntu. Ważną informacją jest też to, czy dany grunt lub nieruchomość są współwłasnością. W takim przypadku każdy z właścicieli musi wyrazić zgodę na sprzedaż.
Oprócz ustalenia kto dokładnie jest właścicielem danej nieruchomości, dowiemy się też, czy jest ona obciążona zadłużeniem. Jeśli dowiemy się o obciążeniu hipoteką, czyli zaciągnięciu kredytu nie powinniśmy kupować domu, nim nie skorygujemy umowy.
Współwłasność gruntu wokoło domu może wiązać się tym, że sąsiedzi będą mogli przez niego przechodzić. W księdze wieczystej dowiemy się, czy taka sytuacja może mieć miejsce w kupowanym przez nas dobytku. Ważnym aspektem jest też prawo pierwokupu. Tu dowiemy się, czy inne osoby mają prawo do roszczeń w kwestii konkretnej nieruchomości albo o pierwszeństwo własności.

Sprawdzenie powyższych informacji umożliwia nam kupno nieruchomości i ziemie bez obawy o oszustwo, zakup z hipoteką, czy współwłasność. Możemy uniknąć wielu problemów i bardzo skrócić proces poszukiwania wymarzonego domu, jeśli najpierw skorzystamy z Elektronicznej Księgi Wieczystej.

Na jakie problemy możemy napotkać, przeszukując EKW?

Na stronie, gdzie sprawdzamy księgi wieczyste, możemy również składać różnego rodzaju wnioski. Jest to oczywiście duże udogodnienie, gdy chcemy załatwić sprawy formalne, jednak stwarza czasem sytuacje niebezpieczne. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na informacje dotyczące złożonych wniosków o dokonanie nowego wpisu. Po pozytywnym rozpatrzeniu owych wniosków sytuacja nieruchomości może ulec zmianie, co mogłoby wpłynąć na naszą decyzję o jej kupnie. Właśnie dlatego z EKW należy skorzystać zawsze tuż przed podpisaniem aktu notarialnego, by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.

Z EKW dowiemy się również, czy właściciel danej działki lub domu jest użytkownikiem wieczystym. Wówczas gmina ma prawo pierwokupu, a nasza umowa może nie dojść do skutku.

Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które oszczędzają nasz czas i pieniądze, a w dodatku mogą uchronić nas przed oszustami. Pamiętajmy, że wydruk z EKW nie jest jednoznaczny z uzyskaniem dokumentu wydanym przez sąd.

Podobne posty:

  • Wybór idealnej nawierzchni na boisko sportoweWybór idealnej nawierzchni na boisko sportowe Rozważając budowę boiska sportowego należy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. Jednak zdecydowanie najważniejszym z nich będzie sama nawierzchnia, która stanowi w końcu serce całego […]
  • Salon w bloku – co zrobić, by był funkcjonalny, wygodny i ładnySalon w bloku – co zrobić, by był funkcjonalny, wygodny i ładny Aranżacja salonu w bloku może być prawdziwym wyzwaniem, jeśli chcemy, by był funkcjonalnie urządzony, a przy tym ładny, modny i wygodny. Niewielka przestrzeń salonów bywa często […]
  • Suwmiarka jako narzędzie pomiaroweSuwmiarka jako narzędzie pomiarowe Suwmiarka to podstawowy przyrząd pomiarowy, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę w zakładzie przemysłowym, fabryce, czy nawet w domowym warsztacie. Narzędzie to pozwala na dokonanie […]
  • Czym pokryć dach?Czym pokryć dach? Każdy inwestor pragnie, aby jego dom w przyszłości prezentował się okazale. Istotną częścią zewnętrznej części każdego budynku jest dach. Na rynku nie brakuje różnorodnych materiałów […]
  • Pompa ciepła – czy to rozwiązanie się opłaca?Pompa ciepła – czy to rozwiązanie się opłaca? Pompa ciepła to urządzenie, które staje się coraz popularniejszą formą ogrzewania budynków. Jak to zwykle bywa, im więcej się o czymś mówi, tym większe emocje w związku z tym co się mówi, […]
Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Dodaj komentarz