Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Kiedyś sprawdzenie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością pojechania do sądu wieczystoksięgowego. Dziś cały proces sprawdzania ksiąg wieczystych został maksymalnie uproszony. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości, do działu elektronicznych ksiąg wieczystych: https://ekw. ms. gov. pl/eukw_ogol/menu. do. Po podaniu numeru księgi wieczystej wyświetlą nam się niezbędne informacje. Jest to szybki i darmowy sposób, z którego możemy skorzystać w każdej chwili. Dlatego bezpieczeństwo związane z kupnem wszelkiego rodzaju nieruchomości bardzo się poprawiło.

Co daje nam korzystanie z elektronicznej księdze wieczystej?

Głównym i najważniejszym celem korzystania z Elektronicznej Księgi Wieczystej jest sprawdzenie, kto tak naprawdę jest właścicielem kupowanego przez nas domu, działki lub mieszkania. Możemy się również dowiedzieć, kto jest wieczystym użytkownikiem gruntu. Ważną informacją jest też to, czy dany grunt lub nieruchomość są współwłasnością. W takim przypadku każdy z właścicieli musi wyrazić zgodę na sprzedaż.
Oprócz ustalenia kto dokładnie jest właścicielem danej nieruchomości, dowiemy się też, czy jest ona obciążona zadłużeniem. Jeśli dowiemy się o obciążeniu hipoteką, czyli zaciągnięciu kredytu nie powinniśmy kupować domu, nim nie skorygujemy umowy.
Współwłasność gruntu wokoło domu może wiązać się tym, że sąsiedzi będą mogli przez niego przechodzić. W księdze wieczystej dowiemy się, czy taka sytuacja może mieć miejsce w kupowanym przez nas dobytku. Ważnym aspektem jest też prawo pierwokupu. Tu dowiemy się, czy inne osoby mają prawo do roszczeń w kwestii konkretnej nieruchomości albo o pierwszeństwo własności.

Sprawdzenie powyższych informacji umożliwia nam kupno nieruchomości i ziemie bez obawy o oszustwo, zakup z hipoteką, czy współwłasność. Możemy uniknąć wielu problemów i bardzo skrócić proces poszukiwania wymarzonego domu, jeśli najpierw skorzystamy z Elektronicznej Księgi Wieczystej.

Na jakie problemy możemy napotkać, przeszukując EKW?

Na stronie, gdzie sprawdzamy księgi wieczyste, możemy również składać różnego rodzaju wnioski. Jest to oczywiście duże udogodnienie, gdy chcemy załatwić sprawy formalne, jednak stwarza czasem sytuacje niebezpieczne. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na informacje dotyczące złożonych wniosków o dokonanie nowego wpisu. Po pozytywnym rozpatrzeniu owych wniosków sytuacja nieruchomości może ulec zmianie, co mogłoby wpłynąć na naszą decyzję o jej kupnie. Właśnie dlatego z EKW należy skorzystać zawsze tuż przed podpisaniem aktu notarialnego, by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.

Z EKW dowiemy się również, czy właściciel danej działki lub domu jest użytkownikiem wieczystym. Wówczas gmina ma prawo pierwokupu, a nasza umowa może nie dojść do skutku.

Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które oszczędzają nasz czas i pieniądze, a w dodatku mogą uchronić nas przed oszustami. Pamiętajmy, że wydruk z EKW nie jest jednoznaczny z uzyskaniem dokumentu wydanym przez sąd.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Budujesz dom? Sprawdź jakie ogrzewanie wybrać.Budujesz dom? Sprawdź jakie ogrzewanie wybrać. Każdy, kto planuje budowę własnego domu, już na wczesnym etapie musi podjąć decyzję, jaki sposób ogrzewania wybrać. Od tej decyzji zależy nie tylko komfort użytkownika, ale także poziom […]
  • Czy warto stosować siatkę ogrodzeniową?Czy warto stosować siatkę ogrodzeniową? Siatka ogrodzeniowa z roku na rok zyskuje na popularności. Wykorzystana może być, na przykład, do ogrodzenia posesji, działki, ogródka działkowego czy placu budowy, z tego rozwiązania […]
  • 3-otworowa bateria wannowa – co musisz wiedzieć?3-otworowa bateria wannowa – co musisz wiedzieć? Bateria wannowa 3-otworowa to idealne rozwiązanie do nowoczesnej łazienki. Minimalistyczny i elegancki wygląd jest doskonałym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Bateria tego rodzaju montowana […]
  • Panele drewniane na ścianęPanele drewniane na ścianę Dom czy mieszkanie, to miejsce, do którego pędzimy codziennie z pracy czy szkoły. Skoro jest naszą codzienną myślą, powinno się miło kojarzyć. Największa powierzchnia naszych wnętrz to […]
  • Rozwiązania budowlane dla sektora produkcji: analizujemy wartościowe ulepszeniaRozwiązania budowlane dla sektora produkcji: analizujemy wartościowe ulepszenia Obiekty budowlane wykorzystywane w branży produkcyjnej muszą spełniać rygorystyczne normy oraz standardy. Ważne jest to, aby hala była bezpieczna, solidna, a także funkcjonalna. Musi ona […]

Dodaj komentarz