Na czym polega automatyka przemysłowa?

Nowoczesna automatyka przemysłowa diametralnie zmieniła oblicze zakładów produkcyjnych. Pracę ludzkich rąk zastępują zaawansowane maszyny, które powtarzalne czynności wykonują znacznie szybciej i efektywniej niż przeciętny człowiek. Jednocześnie wyręczają pracowników w niebezpiecznych zadaniach.

Gdzie wykorzystujemy automatykę przemysłową?

Systemy automatyki przemysłowej są implementowane są tam, gdzie zachodzi możliwość wykorzystania robotów i urządzeń do wykonywania powtarzalnych czynności, np. pokrywania lakierem elementów karoserii. Do sterowania nimi stosuje się specjalne panele operatorskie oraz moduły sterujące PLC, które stanowią rodzaj komputera przystosowanego do pracy w fabryce. Pozwalają one na łatwe sterowanie silnikami i zaworami w trakcie produkcji.

Co to są powietrzne wyłączniki mocy?

Napędy spotykane w automatyce zazwyczaj są zasilane wysokim prądem i napięciem. Dlatego też do ich zabezpieczenia dedykowany jest specjalny wyłącznik mocy, który chroni obwody elektryczne przed zwarciami i przeciążeniami. Wyłączniki tego typu mogą też posłużyć jako elementy sterujące. Gwarantują bezpieczeństwo urządzeń pracujących na terenie zakładu, jak i ochronę przed pożarem, którego przyczynę może stanowić niepożądane zjawisko łuku elektrycznego.

Jakie inne elementy spotykamy w układach automatyki?

W układach automatyki przemysłowej spotykamy bardzo wiele różnego rodzaju elementów, m.in.: styczniki modułowe, automaty zmierzchowe, przekaźniki bistabilne, gniazda na szynę, zegary sterujące czy czujniki zaniku i asymetrii faz. Ważną grupę stanowią elementy zabezpieczające, takie jak wyłącznik powietrzny, który chroni obwód i może być zintegrowany z dodatkowymi układami opartymi o sterowniki PLC i nowoczesne mikrokontrolery.

Gdzie stosuje się wyłączniki SN?

Obwody trójfazowe średniego napięcia z zakresu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy woltów wymagają stosowania dedykowanych układów zabezpieczających. Przykładem jest wyłącznik SN, który jest często wykorzystywany do ochrony sieci prądu przemiennego w zakładach przemysłowych i górniczych.

Faktem jest, że automatyka przemysłowa zrewolucjonizowała wiele aspektów masowej produkcji. Wymaga on jednak stosowania odpowiednich zabezpieczeń, dużo bardziej wyrafinowanych niż przy produkcji ręcznej.

Dodaj komentarz

Informacja prawna