Wiercenie w betonie, choć uchodzi za relatywnie łatwą czynność, potrafi przysporzyć niemałych problemów. W dużej mierze jest to spowodowane faktem, że beton to jeden z najtwardszych wykorzystywanych materiałów. Jak się za to zabrać? O czym pamiętać? Jak dobrać sprzęt, by wiercenie w betonie przebiegło bezproblemowo?
Po pierwsze – bezpieczeństwo!
Podczas wiercenia w betonie przy wykorzystaniu elektronarzędzi jesteśmy narażeni na wiele czynników zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Najczęściej występujące to: zaprószenie oczu, przewiercenie kabli znajdujących się w ścianie lub suficie (grożące porażeniem), czy skaleczenia ciała odpryskującym materiałem. Aby właściwie zabezpieczyć się, należy:
- zawsze stosować okulary ochronne,
- korzystać z czujnika Halla (stwierdzającego obecność kabli w ścianie),
- nakładać odzież ochronną (z długim rękawem)
Co będziesz potrzebować?
Podobnie, jak w przypadku wszystkich rodzajów wierceń, niezbędna jest odpowiednia wiertarka i wiertło. Jednak uzyskane rezultaty będą zależały od ich odpowiedniego doboru. Zwykła, wielofunkcyjna wiertarka nie przyniesie zbyt wielu korzyści w konfrontacji z betonem, nie wspominając o wkrętarkach akumulatorowych. Minimum, w jakie powinniśmy być wyposażeni to wiertarka udarowa, o mocy co najmniej 700 W, choć znacznie mocniejsze modele sprawdzą się lepiej. Są one wyposażone w udar mechaniczny, wymagający podczas pracy ciągłego mocnego dociskania wiertła do ściany. Dla osób planujących częstszą pracę z betonem, zdecydowanie polecane są młotowiertarki, wykorzystujące udar pneumatyczny SDS. Nie powinno się wówczas zbyt mocno dociskać urządzenia do ściany, samo dobierze ono siłę udaru do warunków.
Oprócz wiertarki potrzebujemy również dobrego wiertła. Najczęściej wykorzystywane do betonu są wiertła widiowe i wiertła koronowe. Czym się różnią? Wiertła widiowe swoją nazwę zawdzięczają spiekom węglikowym, z których wykonane są ich ostrza. Choć wytrzymują one obróbkę nawet w temperaturze do 850 stopni i są bardzo odporne na ścieranie, to w przypadku ściany wykonanej ze zbrojonego betonu mają tylko ograniczone zastosowanie. Do najbardziej wymagających zadań, takich jak wiercenie dużych otworów, zwłaszcza w żelbetonie, polecane są wiertła koronkowe. Różnią się one swoją budową od tradycyjnych wierteł, przypominając raczej zaostrzoną rurkę. Doskonale się sprawdzają do wykonywania otworów na puszki i gniazdka elektryczne.
Jak to zrobić?
Mając już dobrane zabezpieczenia, odpowiednią wiertarkę i pasujące wiertło, możemy przystąpić do wiercenia. W dalszym ciągu nie będzie to czynność łatwa i przyjemna, szczególnie jeśli ściana wykonana jest z tzw. żelbetonu. W zależności od posiadanej wiertarki musimy dociskać mocno wiertarkę lub dobór siły pozostawić pneumatyce. Nie powinno się zapominać o chłodzeniu wiertła – co pół minuty dobrze jest zrobić przerwę i zanurzyć je w wodzie. W trakcie wiercenia warto również pamiętać o usuwaniu pyłu – znacznie usprawni to pracę. W im twardszym materiale musimy wiercić, tym wolniej powinno to zachodzić. Udar powinniśmy włączyć w wiertarce dopiero gdy napotkamy opór podczas wiercenia.
Wiercenie w betonie nie jest najprostsze ani przesadnie trudne. Po odpowiednim przygotowaniu możemy być pewni sukcesu!
Poradę dostarczył Tooles.pl, dobry sklep z narzędziami, w którym kupisz najlepsze wiertła do betonu.