Chemia budowlana – jakie ma zastosowanie i co musisz o niej wiedzieć?

Planując remont lub budowę potrzebnych jest wiele narzędzi. Bez niektórych nie da się bowiem ukończyć prac.

Właśnie do tego typ produktów należy chemia budowlana. Jest to bardzo szeroka grupa produktów, które są niezbędne na każdym etapie budowy – nie tylko podczas remontu, ale i wykańczania wnętrz.

Dobór konkretnych materiałów do poszczególnych etapów prac nie jest łatwym zadaniem. Ponadto, wyroby takie jak tynki, kleje czy farby dostępne są w wielu zróżnicowanych wersjach. Jakie zastosowanie ma jednak chemia budowlana i co musisz o niej wiedzieć?

Chemia budowlana – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Chemią budowlaną nazywamy naprawdę obszerną kategorię produktów o szerokim zastosowaniu w budownictwie oraz wykańczaniu wnętrz. W budownictwie, są to różnego rodzaju zaprawy, cementy oraz wyroby izolacyjne. Przykładem chemii budowlanej stosowanej podczas remontowania lub wykańczania wnętrz są tynki, gładzie, farby czy też keje do płytek.

Określenie „chemia budowana” może dotyczyć zarówno dodatków chemicznych, jak i domieszek, które przeznaczone są do produkcji spoiw, betonów, zapraw budowlanych czy zaczynów.

To właśnie do takich produktów zaliczamy redukujące ilość wody plastyfikatory, a także środki opóźniające wiązanie, przyspieszające wiązanie i twardnienie oraz zwiększające wodoodporność. To jednak nie wszystko. Chemia budowlana to również wyroby stosowane w budownictwie jako materiały konstrukcyjne, wykończeniowe i izolacyjne, takie jak gotowe masy, produkty powłokowe czy suche mieszanki.

Najbardziej popularnymi produktami chemii budowlanej są lakiery, farby, kleje, zaprawy, gładzie, podkłady, impregnaty oraz tynki.

Fugi do płytek i silikony

Fugi do płytek i silikony to jedna z najpopularniejszych kategorii, jeżeli chodzi o chemię budowlaną. Zarówno fugi do płytek, jak i silikony, stanowią ważny element wykończenia wnętrz. Wśród fug możemy wyróżnić produkty akrylowe, epoksydowe oraz cementowe. Każdy z nich ma inne przeznaczenie.

Najpopularniejsze fugi oraz silikony pochodzą od uznanego producenta Atlas. Oferuje nam on liczne rodzaje produktów, w zróżnicowanych opakowaniach oraz o różnorodnej kolorystyce. Fugi sprzedawane są w workach już od 2 kg.

Kleje do płytek oraz gipsy i gładzie

Kleje do płytek oraz gipsy i gładzie to kolejne dwie duże podkategorie wśród chemii budowlanej. Pamiętajmy, aby wszystkie produkty wchodzące w skład naszego domu pochodziły wyłącznie od sprawdzonych i renomowanych producentów. Tylko w ten sposób otrzymamy bowiem gwarancję doskonałego zakupu w atrakcyjnej cenie. Zarówno gładzie, gipsy, jak i kleje do płytek należy dobierać pod kątem ich przeznaczenia.

Zupełnie inną chemię budowlaną wybierzemy do domu, a zupełnie inne właściwości powinny mieć produkty umieszczane na zewnątrz domu. Wśród najpopularniejszych producentów tego typu produktów ponownie znajduje się Atlas. Tuż obok twórcy znajdziemy też Knauf, Gipsar czy Śmig.

Chemia budowlana – niezbędna podczas każdej budowy!

Fugi do płytek i silikony, kleje, gipsy i gładzie to jednak nie wszystko, co wchodzi w skład chemii budowlanej. Znajdziemy tu także piany montażowe, pistolety, cement, wapno, plasyfikatory, folie w płynie, emulsje gruntujące, impregnaty, różnego rodzaju środki grzybobójcze, posadzki cementowe oraz wylewki, tynki maszynowe, ręczne, zaprawy murarskie i wiele więcej!

Zakup odpowiedniej chemii budowlanej jest gwarancją doskonale wykończonego domu. Po więcej zapraszamy tutaj.

Informacja prawna