Jaką izolację wybrać do ocieplenia domu jednorodzinnego?

Dobra izolacja to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale też komfort przebywania w domu o każdej porze roku, optymalne nawilżenie powietrza i ochrona przed alergenami takimi jak pleśnie czy grzyby. Materiałów izolacyjnych pojawia się na rynku coraz więcej – na którą technologię warto zwrócić szczególną uwagę?

W budownictwie jednorodzinnym od lat najczęściej stosuje się wełnę mineralną i styropian, które mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Jednak nie są to obecnie jedyne materiały termoizolacyjne, które zasługują na wyróżnienie. Popularność zyskuje w ostatnich latach izolacja natryskowa.

Izolacja natryskowa. Co to za system?

Ocieplenie natryskowe wykonuje się poprzez maszynowe nakładanie piany poliuretanowej specjalnym agregatem. Sposób aplikacji stawia pianę PUR w czołówce izolacji, jeśli chodzi szczelność i brak mostków termicznych oraz o szybkość wykonania prac dociepleniowych. Izolację poddasza, najbardziej skomplikowanego elementu domu jednorodzinnego, można przy jej użyciu wykonać bardzo dokładnie nawet w kilka godzin, co jest kluczowe, gdy terminy naglą lub prognozy zwiastują nadchodzący mróz i konieczność przerwania pracy.

Izolacja natryskowa – rodzaje

Decydując się na wykorzystanie tej nowej i szybkiej technologii, staniemy przed wyborem: piana otwartokomórkowa czy zamkniętokomórkowa. Obie mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną (piana zamkniętokomórkowa nieco lepszą) oraz wyróżniają się na tle innych materiałów lekkością.

Izolacja natryskowa pianą zamkniętokomórkową

Piana zamkniętokomórkowa znajduje zastosowanie przy ocieplaniu ścian, podłóg i fundamentów, głównie ze względu na swoją twardość, sztywność i wytrzymałość. Wybierają ją nie tylko inwestorzy prywatni, ale także ci realizujący projekty budynków komercyjnych, użyteczności publicznej czy rolniczych. Piana PUR zamkniętokomórkowa dobrze znosi stałe obciążenia oraz pomaga zabezpieczyć powierzchnie izolowane przed wilgocią. Nie stanowi 100% hydroizolacji, jednak jej struktura i bardzo mała nasiąkliwość wspomaga zabezpieczenie przed wodami gruntowymi. Co kluczowe dla wielu inwestorów, warstwa izolacji natryskowej tego typu jest dużo cieńsza, niż w przypadku klasycznych systemów dociepleń.

izolacja pianą

Piana poliuretanowa otwartokomórkowa

Z kolei piana PUR otwartokomórkowa jest lżejsza, bardziej sprężysta i w odróżnieniu od wyżej opisanej, paroprzepuszczalna, dlatego doskonale sprawdzi się jako ocieplenie poddasza. W przypadku tej nowej technologii próżno szukać konkurencji wśród tradycyjnych systemów ocieplenia. Najważniejsze parametry techniczne np. dla piany Crossin Attic Soft, czyli współczynnik przewodzenia ciepła λD = 0,037 W/(m·K) oraz niska nasiąkliwość Wp≤0,85 kg/m2, sprawiają, że produkt ten jest jednym z najlepszych dostępnych na rynku.

Jak przeprowadzić proces izolacji natryskowej?

Jeśli stoisz przed wyborem systemu ocieplenia budynku i poddasza, nie zamykaj się na nowoczesne rozwiązania. Wśród polskich producentów, znajdziesz takich, którzy zadbają zarówno o dostarczenie Ci najwyższej jakości produktów, jak i pomogą wskazać zaufanych wykonawców. Jedną z wiodących marek jest Crossin Insulations. Wchodząc na jej stronę internetową, możesz zamówić bezpłatną wycenę i konsultacje dotyczące projektu. Sprawdź, czy izolacja natryskowa będzie idealna także dla Twojego domu.


Informacja prawna