Designerskie meble – styl ponad funkcjonalność, czy wręcz przeciwnie?

Rosnące dochody polaków sprawiają, że przy zakupie mebli coraz więcej osób zastanawia się na wyborem czegoś bardziej wyszukanego. Poza tradycyjnymi sieciówkami na rynku możemy znaleźć wiele firm, które w swojej ofercie posiadają meble charakteryzujące się niecodziennym designem. Czy takie meble to dobre i praktyczne rozwiązanie?

Designerskie meble to już swego rodzaju trend, który szturmem wdarł się do wnętrz polskich domów. Każdy taki mebel stanowi małe dzieło sztuki, a w połączeniu tworzą niepowtarzalny wystrój. Wiele osób, które nie miało z nimi do czynienia uważa, że ich funkcjonalność może odstawać od zwykłych mebli. Czy to twierdzenie jest aby na pewno słuszne?

Styl, a funkcjonalność

Podstawowym przeznaczeniem mebli jest zawsze ich funkcjonalność. Te które nie spełniają swojego podstawowego przeznaczenia są po prostu kiepskie. Sztuka projektowania designerskich mebli to umiejętność tworzenia kreatywnej konstrukcji, nietypowego kształtu czy zaskakującej faktury z zachowaniem przynajmniej tych najważniejszych funkcji. Nie jest to proste zadanie, gdyż meble z racji swoich założeń znacznie ograniczają projektantów na wielu płaszczyznach.

Co ciekawe są one najczęściej ręcznie produkowane, ponieważ maszyny produkcyjne nie poradziłyby sobie z wycinaniem tak skomplikowanych kształtów i brył. W związku z tym porównywanie takich mebli do dzieł sztuki w wielu przypadkach jest jak najbardziej trafne.

Wybór designerskich mebli

Niektórzy mogliby pomyśleć, że rynek takich mebli dopiero się rozwija i nie znajdziemy na nim zbyt szerokiego wyboru. Nic bardziej mylnego! Polska branża mebli designerskich jest bardzo dobrze rozwinięta, a wśród firm możemy znaleźć nawet kilkudziesięciu producentów zajmujących się tego typu produktami. Jednym z nich jest na przykład Fameg czyli firma, która specjalizuje się produkcji nietuzinkowych i atrakcyjnie wizualnych krzeseł. Wśród innych producentów warto wymienić również:

  • Nordifra,
  • Namat,
  • Be Pure Home,
  • MOOSEE,
  • Ragaba,
  • Moon Wood,
  • Intesi,
  • TAR,
  • i wielu innych.

Boho, skandynawski, a może loftowy? Meble w każdym stylu

Niewątpliwą zaletą mebli designerskich jest fakt, że można znaleźć elementy wystroju do każdego stylu jaki tylko istnieje. Sam zamysł takich mebli również idealnie się wpisuje w trend projektowania wnętrz w jednym bardzo określonym stylu. Jednym z popularniejszych wyborów jest firma Custom Form w ofercie której znajdziemy zarówno oświetlenie i stoliki kawowe w stylu loftowym, jak i fotele oraz narożniki w nieco lżejszych klimatach.

Architekci wnętrz bardzo lubią sięgać po tego typu meble, o ile oczywiście budżet klienta im na to pozwala. Mnogość potencjalnych pomysłów i rozwiązań sprawia, że są w stanie dostarczyć absolutnie niepowtarzalne wnętrze. Jednakże nie trzeba być architektem, aby nadać nieco stylu swojej domowej przestrzeni – wystarczy dać się ponieść fantazji.

Informacja prawna