Jak wybudować dom z bali przy pomocy kredytu hipotecznego?

kredyt na budowę domu

Kredyt hipoteczny to określenie, które zawiera w sobie wszystkie rodzaje kredytów, zabezpieczonych hipoteką. Przy jego pomocy można kupić mieszkanie lub dom. Tylko niektóre kredyty dają możliwość samodzielnej budowy domu. Sprawa jeszcze bardziej komplikuje się w przypadku domów z bali. Tylko niektóre banki mają ten typ kredytów w swojej ofercie.

Dom z bali a kredyt hipoteczny 

Budowa drewnianego domu różni się od standardowych założeń budowy w technologii murowanej. Najważniejsza różnica to wielkość pierwszej transzy kredytu. Kiedy staramy się o kredyt na budowę domu z bali lub w technologii szkieletowej pierwsza transza powinna stanowić co najmniej 1/3 kwoty zawartej w kosztorysie. Najwyższy koszt składowy budowy domu z bali stanowi drewno i fundamenty. Aby rozpocząć budowę, potrzebne są znaczące środki. Warto również wziąć pod uwagę nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się na następnych etapach prac. Budowa domu z bali trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Należy dokonać wszelkich starań, by uniknąć opóźnień związanych z brakiem wystarczających środków.

Jak uniknąć błędów?

W przypadku budowy domu na kredyt hipoteczny należy pamiętać, że bank wypłaca kolejną transzę kredytu dopiero po zakończeniu prac z poprzedniego etapu. Dlatego tak ważne jest, aby budując dom, dobrze zaplanować każdy z poszczególnych etapów. Ma to duże znaczenie również w przypadku domów z bali. Kredyt hipoteczny powinien być nie tylko dobrze doszacowany, ale również szczegółowo zaplanowany. W przypadku domów z bali niektóre prace są wykonywane później niż w przypadku domów murowanych, a inne wykonuje się na początkowych etapach budowy. Na przykład schody w domu murowanym buduje się wraz z główną bryłą budynku, a w przypadku domu z bali są one montowane wraz z wykończeniem. Ten, wydawać by się mogło drobny błąd, może całkowicie wstrzymać dalszą pracę i znacząco opóźnić budowę. Przed rozpoczęciem budowy należy skonsultować wszystkie etapy prac budowlanych z wykonawcą. Pozwoli to na uniknięcie wielu błędów i opóźnień.

Wysokość kredytu hipotecznego

Biorąc kredyt hipoteczny na budowę domu, należy pamiętać, że każdy bank ma swoje zasady udzielania i wypłaty kredytu. Wszystkie duże banki wymagają zabezpieczenia w formie wkładu własnego. Ich wysokość jest różna w poszczególnych bankach i może zależeć również od indywidualnej oceny zdolności spłaty kredytobiorcy. Im wyższy wkład własny i wiarygodność osoby starającej się o kredyt, tym wyższą kwotę kredytu można uzyskać. Kredyt hipoteczny bierze się zazwyczaj na wiele lat. Niektóre banki pozwalają na ich spłatę nawet przez 30 lat, dlatego do ich otrzymania potrzebna jest szeroka dokumentacja. Bank ma prawo poprosić o dotychczasową historię kredytową, zaświadczenia o zarobkach i wiele innych dokumentów. Biorąc kredyt hipoteczny, dobrze jest się skonsultować z doradcą kredytowym, który pomoże w skompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów. Pozwoli to na uniknięcie wielu stresów i rozczarowań oraz na znaczącą oszczędność czasu. Dobrze oszacowany i sprawnie udzielony kredyt hipoteczny sprawi, że będzie można cieszyć się własnym domem z bali w krótkim czasie od jego otrzymania.

Informacja prawna