Ogrzewanie podłogowe – jaka podłoga sprawdzi się najlepiej?

Ogrzewanie podłogowe cieszy się dzisiaj coraz większą popularnością. Dzięki takiemu generatorowi źródła ciepła w domu, w każdym pomieszczeniu panuje dokładnie taka sama temperatura, ściany są wolne od nieestetycznych grzejników, a komfort zawsze ciepłej podłogi jest zachowany, nawet jeśli ta wykończona jest płytkami. Jeśli planujesz ogrzewanie podłogowe we własnych „czterech kątach”, sprawdź, jaki materiał na podłogę możesz wybrać. Okazuje się, że nie każdy charakteryzuje się odpowiednim przewodnictwem cieplnym. 

Płytki na ogrzewanie podłogowe 

Nie ma wątpliwości, że to właśnie różnego rodzaju płytki są najczęściej stosowane, jeśli pod uwagę bierzemy montaż ogrzewania podłogowego. To one wykazują najlepsze przewodnictwo cieplne, a więc przewodzą generowane w podłodze ciepło, które grzeje całą domową przestrzeń. 

Wybierać można spośród rozmaitych płytek podłogowych, zaczynając od ceramicznych i gresu. Inwestować można też w płytki granitowe RR Granity albo trawertyn. Ciepło dobrze przewodzi również marmur,. 

Jeśli mielibyśmy wskazać najlepszy rodzaj płytek na ogrzewanie podłogowe, wybralibyśmy te granitowe. Granit wiąże się ze sporą inwestycją finansową, natomiast będzie sprawdzał się doskonale przez wiele lat. Jest odporny na pękanie, ścieranie, kruszenie, nie jest nasiąkliwy, przez co łatwo utrzymać go w czystości i można stosować go także w kuchni oraz łazience. Do tego producenci oferują tak liczne wzory tego kamienia, że bez problemu udaje się wybrać płytki pasujące do całej aranżacji mieszkania czy domu. 

Drewniany parkiet a ogrzewanie podłogowe 

Niestety, większość naturalnych desek drewnianych, mimo dużych walorów estetycznych nie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Wszystko dlatego, że drewno nie jest odporne na działanie ciepła, może się wypaczać albo źle przewodzić generowaną, wysoką temperaturę. Co więcej, zazwyczaj deski parkietowe są za grube, przez co wykazują złe przewodnictwo cieplne. Aby było ono optymalne, deska drewniana na podłodze nie powinna być grubsza, niż 1,5 cm. Jeśli marzysz o drewnianym parkiecie i ogrzewaniu podłogowym, wybierz podłogę z dębu, drewna egzotycznego albo z drewna tekowego. 

Panele na ogrzewanie podłogowe 

Ponieważ coraz więcej inwestorów wykazywało potrzebę stosowania drewna w ogrzewaniu podłogowym, producenci sprostali tym wymaganiom, wprowadzając znacznie tańszą i lepszą alternatywę, czyli panele. Wystarczy wybrać te, które na opakowaniu mają wyraźnie zaznaczoną właściwość, zgodnie z którą mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe. Dzisiaj większość tych dostępnych na rynku można kłaść na system generowania ciepła w domu. 

Pamiętaj tylko, że panele nie są tak trwałe i odporne na intensywną eksploatację, jak na przykład płytki z naturalnego kamienia. Co więcej, w kuchni czy łazience lepiej stosować twarde płytki, aniżeli panele, bowiem zwykle nie są one odporne na działanie tłuszczu, wody ani wilgoci. Dodatkowo kamień jest znakomitym przewodnikiem ciepła. Nagrzany utrzymuje temperaturę dłużej niż każdy inny materiał, a więc pozwala nam na oszczędności w tym zakresie!

Informacja prawna