Jakie są trendy na rynku nieruchomości w 2022 roku?

Rozważasz inwestycję we własne mieszkanie, ale nie wiesz, jakie są trendy rynku nieruchomości w 2022 roku? A może interesują Cię nieruchomości na sprzedaż z rynku wtórnego? Chcesz wiedzieć, jakie są najchętniej kupowane nieruchomości i jak zmieni się rynek nieruchomości w najbliższym czasie?

Najważniejsze trendy na rynku nieruchomości

W 2022 roku rynek nieruchomości hamuje ze względu na:

  • spadek zainteresowania nieruchomościami ze względu na dwucyfrową inflację,
  • coraz większe wymogi banków i trudności dla klientów z uzyskaniem kredytu hipotecznego w odpowiedniej wysokości,
  • coraz większe koszty budowy nowych osiedli, które do końca roku wzrosną o ok. 10% w porównaniu do poprzedniego roku.

Ponadto wzrost stóp procentowych, który ma wpływ na wysokość rat kredytów hipotecznych, powoduje również spadek zainteresowania zakupem nieruchomości.

Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować ze sprzedaży nieruchomości. Zbycie mieszkania lub domu wciąż jest dobrą opcją. A jak zwiększyć swoje szanse, aby znaleźć dziś kupca nieruchomości, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Spadek zainteresowania zakupem mieszkań i trudna sytuacja na rynku nieruchomości

Według analityków wyraźnie widać spadek zainteresowania potencjalnych klientów zakupem nieruchomości. Wynika to z rosnących rat kredytów hipotecznych, a także trudności w uzyskaniu kapitału z banku. Według nich mogą nastąpić również trudności w sprzedaży nowych mieszkań i nieruchomości z rynku wtórnego. W związku z tym zarówno zakup nowego mieszkania, jak i sprzedaż nieruchomości w Warszawie i wielu innych miastach będzie utrudniona, ale nie niemożliwa.

Szacuje się, że o 45% w porównaniu do minionego roku spadło zainteresowanie ludzi zakupem nowych mieszkań.

Przewiduje się również, że do końca roku spadnie liczba budowanych nowych osiedli – o ok. 40 tysięcy. To znaczącym spadek w porównaniu do 165 tysięcy inwestycji w ubiegłym roku. Mniej powstających mieszkań to jednocześnie okazja dla osób, które mają nieruchomości na sprzedaż w różnych lokalizacjach.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym – gdzie jest najdrożej?

Statystyki wskazują wyraźnie, że w II połowie tego roku najdroższe mieszkania z rynku pierwotnego znajdowały się w Gdyni, w których cena za metr przekroczyła ceny nieruchomości w Warszawie. Przedział cen za metr nowego mieszkania w Gdyni waha się w granicy od 8500 do 12 500 zł w zależności od lokalizacji.

Natomiast na rynku wtórnym nadal najdroższe są mieszkania w stolicy i w Poznaniu, za które trzeba zapłacić od 10 do 15 tysięcy złotych, w zależności od metrażu, dzielnicy i standardu. Szacuje się, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły o ok. 20% w porównaniu do poprzedniego roku. Natomiast na rynku wtórnym ceny wzrosły o ok. 17%.

Trendy na rynku nieruchomości

A jakie trendy są na rynku nieruchomości? Coraz więcej deweloperów w nowych projektach będzie uwzględniać kwestie środowiskowe, które są ważne dla przyszłych inwestorów, dlatego możemy być pewni, że powstanie coraz więcej nowych osiedli z zielonymi terenami i przy użyciu ekologicznych materiałów budowlanych.

Bezpieczny proces formalności i szybka sprzedaż nieruchomości – tylko z doświadczoną agencją!

Chcesz kupić lub sprzedać swoją pierwszą nieruchomość i nie stracić na takiej inwestycji? Zależy Ci na bezpieczeństwie transakcji i chcesz mieć pewność, że wszystkie dokumenty są prawidłowo przygotowane? Rozwiązaniem może być współpraca z profesjonalnym biurem nieruchomości Loco Real Estate w Warszawie i Krakowie, które pomoże Ci przejść sprawnie przez proces wszelkich formalności. Bezpieczeństwo transakcji, prawidłowo przygotowane dokumenty i pewność, że cały proces będzie odpowiednio zorganizowany są ważne dla wielu potencjalnych inwestorów. Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego agenta nieruchomości, który odpowie na wszelkie Twoje pytania, raz na zawsze rozwiąże wszelkie wątpliwości i przygotuje odpowiednie dokumenty, byś już wkrótce stał się właścicielem wybranej nieruchomości.

fot. tytułowa: JC Gellidon | Unsplash.com

Informacja prawna