Kominek z płaszczem wodnym – kryteria wyboru

Kominki to urządzenia grzewcze, które wracają do łask w nowej, odświeżonej formie. Szczególnie popularne wśród użytkowników są modele wyposażone w płaszcz wody, które pozwalają na ogrzanie całego domu, a także uzyskanie ciepłej wody. Decydując się na zakup takiej konstrukcji, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pozwoli to uniknąć błędów i wybrać produkt optymalnie dostosowany do własnych potrzeb.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem

Duża ilość produktów dostępnych na rynku sprawia, że wiele osób nie wie jak wybrać kominek, który będzie nie tylko efektowny, ale i funkcjonalny. Przed udaniem się do sklepu trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na jedno istotne pytanie. Dotyczy ono kubatury powierzchni mieszkalnej. Znając powierzchnię, jaką trzeba ogrzać, można precyzyjnie oszacować moc grzewczą wkładu. Do wykonania obliczeń niezbędna będzie jednak znajomość odpowiedniego wzoru lub pomoc specjalisty. Uwzględnienie strat ciepła oraz współczynnika przenikalności cieplnej pozwala precyzyjnie określić, jaki kominek do ogrzania domu sprawdzi się najlepiej.

Budowa kominka i rodzaj stosowanego paliwa

Kominki z płaszczem wodnym mogą być montowane wyłącznie w pomieszczeniach wyposażonych w przewód kominowy o parametrach zgodnych z wymaganiami instalacyjnymi. Warto również zwrócić uwagę na jakość domowej wentylacji. W sprzedaży dostępne są konstrukcje z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Te pierwsze mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach z zainstalowaną rekuperacją powietrza. Dla wielu osób, które zastanawiają się, jaki kominek wybrać do salonu decydującymi kryteriami są cena oraz wygląd zewnętrzny. Warto jednak zwrócić także uwagę na funkcjonalność sprzętu. Nowoczesne kominki z płaszczem wodnym to zaawansowane technicznie i zautomatyzowane konstrukcje przystosowane do spalania pelletu lub drewna i wyposażone w pojemny zasobnik na paliwo. Urządzenia posiadają m.in. automatyczny system rozpalania, automatyczną przepustnicę dolotu powietrza potrzebnego do spalania, a także funkcję automatycznego czyszczenia paleniska. Dzięki dołączonemu sterownikowi z wbudowanym modułem wi-fi użytkownik może sterować pracą kominka z dowolnego miejsca. Producenci tego rodzaju sprzętu przywiązują dużą uwagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem, dlatego kominek wyposażony jest w odpowiednie zabezpieczenia oraz system podtrzymujący jego działanie również w przypadku braku zasilania.

Najczęściej popełniane błędy

Brak znajomości tematu kominków z płaszczem wodnym może stać się źródłem problemów. Do najczęściej popełnianych błędów zaliczyć należy zakup wkładu o zbyt słabej mocy. Niestety skutkiem nieprawidłowego doboru wkładu będą problemy z dogrzaniem budynku, zwłaszcza podczas mroźnych, zimowych dni. Źródłem problemów może być także nieprawidłowy montaż kominka. Nowoczesne konstrukcje z płaszczem wodnym wymagają podłączenia do instalacji hydraulicznej oraz instalacji centralnego ogrzewania. Niezbędne jest również dostarczenie energii elektrycznej oraz świeżego powietrza. Z tego względu zaleca się, by instalację sprzętu powierzyć fachowcom, którzy moją niezbędną wiedzę oraz doświadczenie. Istotne znaczenie ma również rodzaj stosowanego paliwa. Zaleca się korzystanie z opału sugerowanego przez producenta. W przypadku kominków hybrydowych może to być zarówno pellet, jak i naturalne drewno. Przy zakupie opału warto zwrócić uwagę na jego wilgotność oraz wartość opałową. Wysokiej jakości surowiec jest wydajny, generuje dużo ciepła oraz niewiele dymu wolnego od dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji.

Ofertę gotowych rozwiązań kominków z płaszczem wodnym znajdziesz na stronie Iwonapellets – https://iwonapellets.pl/kategorie/kominki-na-pellet-i-drewno-z-plaszczem-wodnym-aqua

Informacja prawna