Hala namiotowa w 2022: mocne i słabe strony – kto skorzysta na takim obiekcie?

Z roku na rok rośnie popularność hal namiotowych. Faktem jest, że stanowią one świetne zastępstwo dla tradycyjnych konstrukcji. Warunek jest jeden – obiekt musi zostać prawidłowo zaprojektowany oraz zamontowany, a więc wybór dobrego wykonawcy to połowa sukcesu.

Jest to świetne rozwiązanie zarówno dla osób prywatnych, jak i firm z wielu różnych branż. Oczywiście posiada ono zarówno zalety, jak i wady. Osoby niezdecydowane powinny zapoznać się z dalszą częścią artykułu, gdzie można znaleźć sprawdzone i aktualne informacje.

Hale namiotowe o konstrukcji stalowej: plusy i minusy

Podstawą jest, aby obiekt został w sposób kompleksowy przystosowany do pełnionych funkcji. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest zapoznać się z poniższym zestawieniem mocnych i słabych stron namiotów.

Plusy hal namiotowych:

  • Niska cena – z pewnością przypadnie ona do gustu tym, którzy dążą do zminimalizowania kosztów. Hala namiotowa może z powodzeniem zastąpić obiekt murowany lub drewniany. Warto również dodać, że utrzymanie konstrukcji w dobrym stanie technicznym nie generuje wysokich kosztów. Oczywiście nie jest wskazane oszczędzanie na jakości. Należy postawić na producenta, który wykorzystuje wyłącznie certyfikowane materiały oraz nowoczesne i sprawdzone technologie.
  • Krótki czas budowy – hala namiotowa może zostać oddana do użytku w mniej niż 30 dni! Jest to szczególnie ważne dla osób, które pilnie potrzebują nowego obiektu np. magazynu, warsztatu, sortowni, chłodni, ujeżdżalni.
  • Możliwość demontażu – konstrukcje namiotowe nie są trudne w demontażu, dzięki czemu istnieje możliwość przeniesienia ich w inne miejsce. Trzeba dodać, że tego typu obiekty można także bez problemu rozbudować.
  • Optymalna wytrzymałość – podczas projektowania obiektu uwzględniane są warunki jego eksploatacji. Wszystko po to, aby zagwarantować oczekiwany poziom wytrzymałości. Nie trzeba obawiać się uszkodzenia konstrukcji pod wpływem działania czynników atmosferycznych.
  • Wysoki stopień ergonomii – współczesne hale namiotowe projektowane są w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom maksimum bezpieczeństwa. Spełniają one szereg restrykcyjnych norm i przepisów prawa budowlanego.
  • Estetyczny wygląd – nie trzeba martwić się o to, że obiekt będzie szpecił otoczenie, ponieważ wygląd konstrukcji może zostać w pełni dostosowany do preferencji zleceniodawcy.

Minusy hal namiotowych:

  • Niska waga – prawdą jest, że lekkie konstrukcje są łatwiejsze w transporcie, montażu oraz demontażu. To właśnie dzięki temu proces budowy przebiega sprawnie i bezproblemowo. Warto jednak wiedzieć, że obiekty o niższej wadze zawsze będą odznaczać się mniejszą wytrzymałością od budynków murowanych/drewnianych, których żywotność przekracza nawet sto lat.
  • Konieczność konserwacji – hale namiotowe wymagają systematycznych prac konserwujących, dzięki którym możliwe jest utrzymanie pierwotnych parametrów użytkowych konstrukcji. Najlepiej, aby były one realizowane przez doświadczonych fachowców posiadających niezbędne narzędzia.
  • Ryzyko wystąpienia korozji – dotyczy to wyłącznie elementów, które nie zostały zabezpieczone przed rdzewieniem (np. poprzez ocynk ogniowy).

Czy warto postawić na halę namiotową w 2022 roku?

Rosnące ceny materiałów i usług budowlanych sprawiają, że tylko nieliczni mogą pozwolić sobie na wzniesienie obiektu z cegieł lub drewna. Koszt budowy tradycyjnej konstrukcji jest o wiele wyższy niż w roku ubiegłym. Hala namiotowa jest tańszą alternatywą, która posiada wiele atutów. Możliwe jest osiągnięcie zbliżonego poziomu ergonomii i funkcjonalności.

Niepodważalnym plusem jest również znaczna oszczędność czasu, ponieważ zaprojektowanie oraz montaż konstrukcji trwa krócej. Poszukując dalszych, szczegółowych informacji o halach namiotowych warto skorzystać z wpisu w bazie wiedzy marki Łukasiuk: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hale-namiotowe/, gdzie zagadnienie zostało opisane szerzej na podstawie fachowej wiedzy. Pozwoli to podjąć świadome, przemyślane decyzje.

Informacja prawna