Jak powinien wyglądać przegląd centralnego ogrzewania w domu?

Centralne ogrzewanie w naszym domu wymaga stałych przeglądów. Czy wiesz, że taki przegląd jest szczególnie ważny przed sezonem grzewczym? Koniecznie w trakcie przeglądu kotły, kominy i cała instalacja centralnego ogrzewania powinna zostać dokładnie sprawdzona przez specjalistę. Dzięki takim przeglądom nie tyko mamy pewność, że wszystko działa w jak najlepszym porządku ale i centralne ogrzewania zapewnia mniejsze koszty eksploatacji!

Kocioł centralnego ogrzewanie – przegląd

Niezależnie od tego czy główne ciepło jest od kotła na paliwo stałe, na paliwo płynne czy też na gaz, serwis i konserwacja tych kotłów praktycznie się od siebie nie różnią. Na początku należy sprawdzić stan techniczny części mechanicznych, czyli:

  • wentylatora
  • pompy obiegowej
  • zaworów
  • mieszaczy wraz z ich silnikami
  • wymienników centralnego ogrzewania
  • elektrod zapłonowych
  • elektrod jonizacyjnych
  • zapłonu elektrycznego
  • zaworów bezpieczeństwa
  • czujników wpływu spalin (gdy kocioł ma otwartą komorę do spalania)

Czy wiesz, że należy również sprawdzić jak szybko zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego reaguje oraz czy filtry siatkowe są drożne? Ponadto warto też ustawić proporcje gazu i powietrza w odpowiedni sposób.

Jak serwisant sprawdza szczelność instalacji centralnego ogrzewania?

Serwisant podczas technicznego przeglądu musi sprawdzić czy grzejniki do pokoju i ogrzewanie podłogowe wodne odebrały ciepło wytworzone w wyniku centralnego ogrzewania. Do kolejnych zadań serwisanta należy ustalenie nadciśnienia w układach ciśnieniowych, zależy to od wysokości ostatniego odbiornika ciepła. Dodatkowo zatrudniony serwisant będzie musiał dokładnie wyczyścić filtry siatkowe, wszystko to, aby woda bez przeszkód mogła dostać się do grzejników. Dodatkowo należy sprawdzić szczelność wszystkich grzejników. Serwisant koniecznie musi również sprawdzić czy dysza, która jest wyposażeniem do palnika gazowego jest drożna. W przypadku palnika olejowego, to właśnie pompa olejowa będzie tym elementem, który należy sprawdzić. Jej zadaniem jest tłoczenie paliwa do komory spalania, oczywiście musi ono przejść jeszcze przez dyszę paliwową. Jeżeli chcesz zapewnić stały wydatek paliwa zastanów się nad wymianą dyszy palnikowej tuż przed każdym sezonem grzewczym.

Jak wygląda przegląd systemu kominowego?

Jeżeli system kominowy jest drożny i generalnie działa bez jakichkolwiek zarzutów to możemy być spokojni – daje to gwarancję tego, że produkty spalania są prawidłowo doprowadzane, a możliwość pobierania świeżego powietrza w celu podtrzymania tego, działa nienagannie. Czy wiesz, że komin do kotłów, który ma otwartą komorę, przez jego jedno ścienną konstrukcję ma większe problemy z drożnością aniżeli ma to miejsce w przypadku innych rodzajów kominów. Pamiętajmy też, że w przypadku takiej konstrukcji komina spaliny są tam transportowane dzięki różnicy temperatur, czyli w sposób jak najbardziej naturalny. Materiał, z którego wykonany został komin powinien natomiast być wykonany z materiału, który jest odporny na duże temperatury oraz kondensat, którego odczyn jest kwaśny. Jeżeli chodzi o kominy wyposażone w zamkniętą komorę – są one dwuścienne. W tym przypadku spaliny są wprowadzane na zewnątrz za pomocą rury wewnętrznej, natomiast rura zewnętrzna zasysa świeże powietrze potrzebne do procesu spalania. Serwisant ma obowiązek sprawdzić czy rury są drożne i szczelne, ponieważ konsekwencją niedrożnych/nieszczelnych rur jest przedostawanie się spalin do pomieszczenia, w którym powietrze do spalania jest zasysane.

Informacja prawna