Jak wybrać odpowiedni grzejnik do łazienki? Te porady z pewnością Ci pomogą!

Każdy z nas pragnie mieć ładnie urządzony dom lub mieszkanie, często spędzamy wiele godzin planując umeblowanie poszczególnych pokoi i ogólny wystrój, tak aby wszystko tworzyło spójną i przyjazną dla oka kompozycje.

Niestety często zapominamy o zaplanowaniu jednej z najważniejszych rzeczy jaką są grzejniki. To w końcu one zapewniają ciepło naszemu domostwu i nie sposób się bez nich obyć! O ile dobór odpowiedniego grzejnika do salonu lub sypialni jest raczej prosty tak grzejnik łazienkowy może sprawić nam nieco więcej problemów, wymaga on przemyślenia kilku różnych kwestii oraz pewnej wiedzy. W takim razie jak sobie poradzić z tym zadaniem? Co takiego powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Moc grzejnika i jego rodzaj

Wybierając odpowiedni grzejnik łazienkowy powinniśmy mieć na uwadze, że aby czuć się komfortowo po kąpieli temperatura w tym pomieszczeniu musi być wyższa niż w reszcie pomieszczeń. Nie powinna ona więc spadać poniżej 24°.

Ponad to przed dokonaniem kupna należy się zastanowić jakie inne funkcje musi spełniać nasz grzejnik w łazience. W momencie, którym wiemy, że będzie miał on nam służyć jako suszarka do mokrych ręczników powinniśmy zdecydować się na zakup grzejnika o budowie drabinkowej, oraz o nieco większej mocy. Podobna zasada dotyczy większych pomieszczeń, które ze względu na swoje rozmiary będą do ogrzania wymagać wymagać znacznie większego grzejnika o większej mocy.

Z jakich materiałów są wykonane grzejniki?

Nowoczesne grzejniki łazienkowe są  wytwarzane głównie z rurek, profili stalowych, miedzianych i aluminiowych. Ponad to ciągłe wystawianie ich na oddziaływanie wilgoci wymaga zastosowania mechanizmów mających za zadanie zapobiegać korozji, znacząco się więc różnią od grzejników z jakich korzystamy na przykład w salonie.

Powłoka grzejnika może być naprawdę różnorodna, wyróżnia się przykładowo chromowane lub metalizowanie. Na rynku są również dostępne lakierowane. Ponad to w dzisiejszych czasach przykłada się dużo więcej uwagi do estetyki i wyglądu wnętrza, tak więc możemy wybierać spośród wielu różnych kolorów tak, by dostosować go do naszej łazienki oraz gustu.

Zasilanie oraz moc

Aktualnie na rynku mamy do wyboru grzejniki wodne czyli takie zasilane za pomocą instalacji centralnego ogrzewania oraz grzejniki elektryczne, które energię, a co za tym idzie ciepło, czerpią z grzałki elektrycznej.

Moc grzejnika dobieramy na podstawie kilku ważnych danych. Są to następująco: zapotrzebowanie na ciepło, temperaturę jaką chcemy uzyskać oraz temperatura zasilania i powrotu wody.

Dodatkowo jeśli ma on również odgrywać rolę suszarki do ręczników powinniśmy uwzględnić większą moc mniej więcej o 20% niż jest teoretycznie potrzebna, a wynika to z prostego faktu iż będzie on częściowo zasłaniany przez materiał. Należy też zwrócić uwagę na sposób podłączenia grzejnika do instalacji, jeśli jest on łączony od dołu powinniśmy uwzględnić około 10% dodatkowej mocy.

Jednym z najbardziej optymalnych wyborów przy posiadaniu dużej łazienki będzie zdecydowanie się jednocześnie na grzejnik o dużej mocy oraz na ogrzewanie podłogowe, zapewni to odpowiednią temperaturę na całej powierzchni pomieszczenia.

Podsumowując, grzejnik łazienkowy powinniśmy dobierać na podstawie roli jaką będzie miał spełniać, wymiarach pomieszczenia oraz temperaturze jaką chcemy w nim utrzymać. Ponad to warto wziąć pod uwagę rodzaj podłączenia do instalacji. Koniec końców jednak największą rolę odgrywają nasz gust i estetyka, pamiętajmy więc również o odpowiedniej kolorystyce i designie!

Informacja prawna