Jak prawidłowo sadzić truskawki?

Truskawki to jedne z najbardziej popularnych, najsmaczniejszych oraz najzdrowszych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że owoce te bardzo chętnie są uprawiane na działkach, a od niedawna nawet w doniczkach na balkonach. Sukces w powodzeniu uprawy w dużej mierze zależy od właściwego sposobu oraz terminu sadzenia truskawek. Zatem kiedy i jak sadzić sadzonki?

Miejsce oraz ziemia idealna dla truskawek

Każdy ogrodnik marzy o tym, aby wyhodować piękne, dorodne, czerwone truskawki o słodkim smaku. Niemniej posiadanie takich okazów wiąże się z właściwym zasadzeniem oraz pielęgnacją. Aby truskawki dobrze rosły powinny być posadzone w słonecznym miejscu, bowiem sadzonki zasadzone w cieniu są zazwyczaj małe oraz kwaśne.

Duże znaczenie ma również rodzaj gleby na której to zostaną posadzone sadzonki. Powinna ona być przepuszczalna, spulchniona oraz zasobna w próchnice i cenne składniki pokarmowe. W tym celu jesienią w roku poprzedzającym sadzenie, miejsce pod truskawki należy głęboko przekopać oraz dokładnie wymieszać z obornikiem czy też specjalnie wcześniej przygotowaną ziemią kompostową.

Truskawki dobrze rosną w glebie lekko kwaśnej o współczynniku – pH od 5, 5 do 6, 5. Posadzone sadzonki truskawek zazwyczaj owocują przez okres około przez 3–4 lat. Po upływie tego czasu należy posadzić nowe sadzonki.

O jakiej porze roku należy sadzić truskawki?

Truskawki to owoce, które można sadzić praktycznie przez cały sezon, począwszy od wiosny, aż do jesieni. Termin ich sadzenia jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju sadzonek.

I tak na przykład znane i bardzo smaczne truskawki – „frigo” są dostępne w sprzedaży tylko i wyłącznie wiosną, najpóźniej do połowy maj. Sadzonki te są zazwyczaj sprzedawane bez ziemi, a więc z gołym korzeniem. W związku z tym po zakupie należy je czym prędzej posadzić do ziemi.

Z kolei sadzonki truskawek pochodzące z gruntu, często nazywane zielonymi są wykopywane z mateczników zawsze pod koniec lub na początku okresu wegetacji. W związku z tym są dostępne w sprzedaży wiosną oraz jesienią i wtedy też należy je posadzić do gruntu.

W ostatnim czasie na rynku dostępne są również dla klientów truskawki w doniczkach, które to co prawda można sadzić przez cały sezon, niemniej najlepszym okresem jest połowa sierpnia. Wówczas to zdążą się dobrze ukorzenić, by w kolejnym roku wydać pierwsze owoce.

Sprawdzona technika sadzenia truskawek

Aby truskawki były w pełni dorodne oraz obficie owocowały należy je posadzić w odpowiedni sposób. Sadzonki trzeba zawsze sadzić w rzędach, bowiem takie rozwiązanie znacznie ułatwia nie tylko ich późniejszą pielęgnację lecz także ich zbiór. Sadzonki należy zawsze sadzić w odległości około 25–30 centymetrów, w rzędach co 50 cm.

Warto pamiętać o tym, aby co jakiś czas poszczególne międzyrzędzia ściółkować. Czynność ta w znacznym stopniu ogranicza rozwój chwastów oraz zapiaszczenie się owoców. Do tego celu można wykorzystać słomę, czarną folię albo agrowłókninę.

Dołki pod sadzonki truskawek powinny być na tyle głębokie, aby ich korzenie się nie zawijały. Znajdujący się tuż nad korzeniem pąk, zwany serduszkiem, powinien zawsze rosnąć tuż nad powierzchnią ziemi. Po zakończeniu sadzenia należy sadzonki truskawek obficie podlać wodą.

Właściwe posadzenie oraz pielęgnacja truskawek pozwala cieszyć się z posiadania w sezonie smacznych i dorodnych owoców.

Oceń artykuł
[Suma: 0 Średnia: 0]

Podobne posty:

  • Jak sprawdzić księgę wieczystą?Jak sprawdzić księgę wieczystą? Jak sprawdzić księgę wieczystą? Kiedyś sprawdzenie księgi wieczystej wiązało się z koniecznością pojechania do sądu wieczystoksięgowego. Dziś cały proces sprawdzania ksiąg wieczystych […]
  • Co z umowami, które nie mogą być realizowane z uwagi na pandemię?Co z umowami, które nie mogą być realizowane z uwagi na pandemię? Mając na uwadze, że stan epidemii powinien zostać zakwalifikowany jako siła wyższa oraz zgodnie z postanowieniami umów zawartych z wykonawcami, brak jest możliwości wypłaty wynagrodzenia […]
  • Jak dbać o drewno w ogrodzie?Jak dbać o drewno w ogrodzie? Posiadasz drewniane deski na tarasie? Masz drewnianą altankę w ogrodzie? Dowiedz się, jak pielęgnować drewno, by móc cieszyć się jego pięknem przez długi czas. Drewno w ogrodzie Drewno […]
  • Skompletuj własny warsztat krok po krokuSkompletuj własny warsztat krok po kroku Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy – może się okazać, że trzeba naprawić kran albo coś odpadnie w miejscu, po którym się tego nie spodziewaliśmy. Ale są przecież i takie sytuacje, że […]
  • Zalety ławek w parkuZalety ławek w parku W miastach powstaje coraz większa ilość terenów zielonych, na których wkrótce po tym można dostrzec ławki parkowe i wypoczywających na nich mieszkańców. Jest to podyktowane kilkoma […]

Dodaj komentarz