Zestawienie podstawowych rodzajów maszyn tartacznych. Stolarskie ABC dla amatora i nie tylko

Każdy zakład stolarki zajmuje się odpowiednim opracowywaniem drewna, które możliwe jest dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Szczególnie potrzebują go fachowi stolarze, którzy z pomocą urządzeń kształtują i wykańczają poszczególne elementy. Maszyny do tartaku to wiele różnych przydatnych narzędzi, dzięki którym możliwe jest realizowanie wszystkich zadań o wiele szybciej i precyzyjniej.

Maszyny do tartaku – jakie będą potrzebne?

Maszyny w tartaku, które są pomocne podczas obróbki drewna, dzielą się na narzędzia specjalistyczne i uniwersalne. Są one niezbędne podczas wielu czynności, takich jak między innymi fornirowanie drewna. Do tego niezbędne będzie posiadanie prasy do forniru. Z kolei do oklejania powierzchni płyt potrzebna będzie nam odpowiednia okleiniarka, a do kształtowania poszczególnych elementów wykorzystamy specjalistyczne piły oraz inne maszyny opracowujące. Są to niezbędne elementy wyposażenia każdej stolarni. Maszyny tartaczne do drewna różnią się między sobą swoją specyfikacją oraz konstrukcją. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie obróbki drewna oraz wykończenia poszczególnych elementów, oraz zdobień.

Pilarki, grubościówki i strugarki to niezbędne wyposażenie tartaku

Pilarki formatowe to maszyny o uniwersalnym zastosowaniu. Są one wyposażone w tarcze podwójne, które podczas prac eliminują wykruszanie się krawędzi. Ma to znaczenie w przypadku płyt laminowanych i innych, u których ciężko zachować jest równe krawędzie. Podczas zakupu tego typu maszyn warto postawić na maszyny tartaczne używane, które są o wiele bardziej masywne i przystosowane do profesjonalnej pracy w każdych warunkach. Grubościówki to maszyny do drewna, która pozwalają na nadanie danemu elementowi odpowiedniej grubości. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą między innymi mocą silnika, prędkością czy też rozmiarami stołu.

Wielozadaniowe maszyny stolarskie

Dodatkowo pomocna podczas prac przy drewnie z pewnością okaże się strugarka czterostronna. Dzięki niej możemy opracować wszystkie cztery powierzchnie danego elementu. To niezbędna pomoc podczas tworzenia elementów podłóg drewnianych, boazerii, listew podłogowych oraz produktów w dużej ilości jednakowych elementów. Z kolei maszyny tartaczne takie jak wiertarka to wybór oczywisty. Jest to narzędzie przeznaczone do wykonywania odpowiednich otworów z zachowaniem wysokiej precyzji. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów wiertarek, takich jak między innymi wiertarki wielowrzecionowe, poziome, pionowe i inne.

Sprawdź maszyny tartaczne używane

Podczas wyboru odpowiednich narzędzi i urządzeń do prac stolarskich warto sprawdzić maszyny tartaczne używane. To profesjonalna pomoc niezbędna przy wykonywaniu precyzyjnej obróbki drewna. Są to produkty specjalistyczne, które idealnie odnajdą się w każdym zastosowaniu.

Informacja prawna