Rolety zewnętrzne – inwestycja, która się opłaca

Rolety zewnętrzne, to rozwiązane, które nie tylko zabezpiecza wnętrze przed promieniami słonecznymi i związanym z tym przegrzaniem ale także świetna bariera antywłamaniowa. Roleta zewnętrzna pełni ponadto funkcję izolatora, który chroni pomieszczenie przed utratą ciepła zimą oraz obniża poziom hałasu dobiegającego z zewnątrz.

Jak wybrać rolety zewnętrzne?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów rolet zewnętrznych. Wybór rolet jest bardzo zróżnicowany, a ich ceny różnią się w zależności od zastosowanych materiałów i mechanizmów. Rolety zewnętrzne wykonane są najczęściej z aluminium, stali, PVC lub drewna wypełnionego materiałem izolacyjnym, dzięki czemu ograniczają wychładzające działanie wiatru o ograniczają straty ciepła w obiekcie. Najtańsze rolety produkowane są jako „gotowce” w standardowych wymiarach, a ich ceny zaczynają się już od 200 zł. Producenci oferują też rolety zewnętrzne na wymiar, które idealnie wpasowują się w okno chroniąc je przed deszczem, gradem i promieniami UV.

Rolety zewnętrzne mogą być sterowane elektrycznie lub ręcznie. Rolety zewnętrzne elektryczne obsługiwane są za pomocą pilota, natomiast mechanizm ręczny działa przy użyciu taśmy lub korbki. Coraz więcej sklepów ma w swojej ofercie także rolety zewnętrzne z moskitierąktóra dzięki wmontowanej siatce skutecznie chroni przed insektami i owadami.

Rolety zewnętrzne – rodzaje

W już istniejących domach montuje się najczęściej:

  • rolety zewnętrzne naokienne,
  • rolety zewnętrzne elewacyjne lub
  • rolety zewnętrzne nakładane na okno.

W przypadku rolet naokiennych kaseta montowana jest do ramy okna pod naprożem. Ze względu na sposób montażu rolety naokienne polecane są głównie do dużych okien, dzięki czemu nie ograniczają widoczności. Rolety elewacyjne – w odróżnieniu od rolet naokiennych mocuje się bezpośrednio do elewacji tuż nad oknem. Ostatni typ rolet – rolety nakładane stosuje się najrzadziej, gdyż wymagają wyjęcia okna. W praktyce montuje się je przede wszystkim przy okazji wymiany okien, bowiem skrzynka osłony musi być umieszczona pomiędzy ościeżem, a górnym fragmentem ramy okiennej. W przypadku nowego budownictwa dobrym rozwiązaniem będą tzw. rolety zewnętrzne podtynkowe, które dają możliwość wkomponowania skrzynki w elewację zewnętrzną budynku, dzięki czemu kaseta staje się niewidoczna. Ten rodzaj rolet cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem ze względu na wysoką estetykę.

Podsumowując, wybór właściwego rodzaju rolet jest kluczowy, gdyż niektóre z nich wymagają odpowiedniego przygotowania otworów okiennych. Co więcej, nie wszystkie rolety da się zamontować w już istniejących budynkach, a niektóre z nich mogą być osadzone tylko na etapie stanu surowego, o czym trzeba pomyśleć już na etapie budowy. Niezależnie od tego, czy wybierzemy rolety zewnętrzne elektryczne, podtynkowe, rolety zewnętrzne na wymiar, czy rolety zewnętrzne z moskitierą każda z nich ma zalet i jest to z pewnością inwestycja na lata, która się opłaca.

Informacja prawna