Rozbiórki i wyburzenia budynków – jak to się robi?

Łatwiej jest niszczyć niż tworzyć – to powszechne przekonanie nie znajduje jednak odzwierciedlenia w rozbiórce budynków. Ich wyburzanie jest tak samo, a niekiedy nawet bardziej skomplikowane od samego budowania. Jakimi metodami wykonywane są rozbiórki budynków? Od czego zależy sposób ich wyburzania? O tym w artykule!

Metody wyburzania budynków

Rozbiórka budynku to złożony proces, który wymaga zarówno użycia odpowiednich maszyn, jak również wiedzy i umiejętności z zakresu budownictwa i bezpiecznej realizacji prac tego rodzaju. Skuteczność wyburzania rozmaitych konstrukcji zależy bowiem od zastosowania właściwej metody, którą dobiera się w oparciu o specyfikę obiektu i jego otoczenie. Przyjrzyjmy się więc bliżej najpopularniejszym sposobom rozbierania budynków.

Rozbiórki ręczne budynków

Ręczne rozbiórki znajdują zastosowanie w przypadkach, gdy prace te nie mogą być
realizowane za pomocą ciężkiego sprzętu budowlanego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy roboty mają być prowadzone w bliskim sąsiedztwie obiektów szczególnie narażonych na uszkodzenie. Mogą być nimi obiekty zabytkowe, wyposażone w duże przeszklenia, ale też znajdujące się w złym stanie technicznym. Metoda ta jest wybierana także wtedy, gdy sąsiedztwo obiektów będących w użytkowaniu nie umożliwia wprowadzenie ciężkiego sprzętu budowlanego z uwagi na uciążliwe dla ludzi wstrząsy i hałas. Rozbiórki metodami ręcznymi stosowane są oprócz tego tam, gdzie konstrukcja budynku, w całości lub częściowo, przeznaczona będzie do dalszego użytkowania.

Rozbiórce ręcznej towarzyszy praca ludzi, stąd kluczowe jest, by nie dopuścić do przeciążenia poszczególnych elementów konstrukcji. Same roboty prowadzone są w kolejności odwrotnej do budowy. Jako pierwszy rozbiera się dach, następnie kolejne kondygnacje, a na koniec fundamenty. Co istotne, rozbiórka ręczna często poprzedza kolejne etapy wyburzania budynku metodą mechaniczną lub przy użyciu materiałów wybuchowych. Służy ona wtedy demontażowi okien i drzwi.

Rozbiórki przy użyciu materiałów wybuchowych

Rozbiórki przy użyciu materiałów wybuchowych, nazywane też minerskimi lub strzałowymi, stanowią najbardziej efektywny i widowiskowy sposób na wyburzenie budynku. Implozja polega na zastosowaniu materiałów wybuchowych, mającym na celu wybicie głównych podpór pionowych budynku. W efekcie ulega on zburzeniu od środka na zewnątrz. Taki typ rozbiórki znajduje zastosowanie w przypadku wysokich budynków i kominów, zwłaszcza na obszarach miejskich. Przed zdetonowaniem ładunków konieczne jest wstępne osłabienie konstrukcji budynku. W tym celu ręcznie lub mechanicznie demontuje się okna i drzwi, podcina pręty zbrojeniowe i słupy nośne oraz podkopuje fundamenty.

Metoda ta wymaga szczególnej wiedzy, a także uprawnień. Projektant takiej rozbiórki zobowiązany jest zaprojektować liczbę otworów pod ładunki i ich rozmieszczenie oraz zaplanować
sekwencję odpalania. Od sposobu rozmieszczenia ładunków wybuchowych (C4, trotyl lub nitrogliceryna) i kolejności ich detonacji zależy pomyśle i bezpieczne wyburzenie.

Rozbiórki mechaniczne

Tam, gdzie rozbiórka ręczna jest zbyt uciążliwa lub nie ma możliwości rozbiórki minerskiej, prace
wykonuje się przez wyburzanie metodami mechanicznymi. Mają one za zadanie szybko i bezpiecznie przemieścić określoną masę konstrukcji z określonego usytuowania do poziomu niższego, a ostatecznie na poziom gruntu. Przy tych technikach kluczowe jest umiejętne wykorzystanie grawitacji w odniesieniu do nośności i stateczności budynku. Sporą zaletą jest mobilność i wydajność maszyn budowlanych, mogących operować na pionowych i poziomych powierzchniach powyżej swojego usytuowania.

W pracach tego typu stosowany jest ciężki sprzęt budowlany, taki jak koparki ze specjalnym osprzętem do kucia i kruszenia (szczęki i nożyce), dźwigi, ładowarki i inne. Inaczej niż w rozbiórce ręcznej, wyburzenia odbywają się bez udziału pracowników. Strefa mechanicznego wyburzania musi zostać oddzielona, a specjalne procedury bezpieczeństwa spełnione.

Firmy rozbiórkowe w Warszawie

Rozbiórki bloków, hal i domów, bez względu na wybraną metodę, wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Właśnie dlatego należy je powierzyć doświadczonym wykonawcom, takim jak Totalbud Inwestycje. Ta firma rozbiórkowa z Warszawy oferuje kompleksową obsługę wszystkich typów wyburzeń, dopasowując je do charakteru konstrukcji i sąsiednich budynków. Profesjonaliści w swojej dziedzinie, poza szybkością robót, dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo pracowników i otoczenia.

Podobne posty:

  • Jak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych? Ważne właściwe elementy montażoweJak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych? Ważne właściwe elementy montażowe Za pomocą instalacji fotowoltaicznej można produkować własny prąd. Teraz taka inwestycja jest bardzo popularna, ponieważ razem z nią można zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem budynku […]
  • Sprawdzony sposób na przyjemne chwile w domowej kuchniSprawdzony sposób na przyjemne chwile w domowej kuchni Podobno: „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Rzeczywiście kwestię wyboru krzeseł w największej mierze determinuje miejsce, w jakim meble mają się pojawić. Maksymalnie […]
  • Czy fotowoltaika dla domu opłaca się?Czy fotowoltaika dla domu opłaca się? Popularność paneli fotowoltaicznych widocznych na dachach polskich domów ma swój początek w programach dofinansowujących i promujących rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Dzięki temu na […]
  • 4 skuteczne sposoby na komary4 skuteczne sposoby na komary Wiosna to czas budzenia się przyrody do życia. Trawa, kwiaty, ptaszki na drzewach... oraz coraz większa liczba owadów - nie tylko na łąkach, ale również w okolicach naszych domów, […]
  • Zadbaj o poprawny i zdrowy senZadbaj o poprawny i zdrowy sen Sen zajmuje znaczącą część naszego życia, wpływa bardzo na nasze codzienne funkcjonowanie, a jego zaburzenia bardzo szybko odbijają się na naszym zdrowiu. Pomimo tej wiedzy nadal bardzo […]