Mycie dachu krok po kroku – jak zrobić to samodzielnie?

Mycie dachu to standardowa czynność porządkowa, która przeprowadzana regularnie utrzymuje dach w odpowiedniej kondycji. Jest ono niezbędne ze względu na pojawiające się z czasem zabrudzenia i naloty powstające na skutek działania czynników atmosferycznych. Najczęstszym problemem jest utrata właściwości zabezpieczających przed wnikaniem wilgoci, oraz utrata szczelności zewnętrznej powłoki poszycia.

Dzieje się tak wskutek stałego działania promieniowania UV, deszczy, często również kwaśnych deszczy, oraz pyłowych zanieczyszczeń atmosferycznych. Pogoda oraz dym z kominów mogą również być przyczyną odkładania się kurzu oraz brudu i innych zanieczyszczeń na obszarze dachu. Z tych powodów konieczne jest regularne mycie dachów. Pytanie jak konkretnie, krok po kroku, wykonać takie mycie dachu? Poniżej przedstawione zostały wskazówki jak zrobić to samodzielnie.

Jak przygotować się do mycia dachu?

Zanim przystąpimy do mycia powinniśmy zrewidować posiadany sprzęt. Sprawdzić czy nie brakuje w nim przypadkiem niezbędnych narzędzi do przeprowadzenia prac. Potrzebna będzie myjka ciśnieniowa, specjalistyczne środki do mycia dachów, miękka szczotka bądź ściereczka. Możliwe będzie również zaopatrzenie się w preparat biobójczy w zależności od kondycji połaci. Stopień zaawansowania zanieczyszczeń to kolejna rzecz, którą powinno się ocenić aby zadecydować jak dokładne mycie nas czeka. Jeżeli dach jest czyszczony regularnie bez zaniedbań czasami wystarczające będzie użycie jedynie wody. W przypadku większych zabrudzeń, dodatkowe użycie płynów do mycia, a gdy dach zaczął już porastać lub pojawił się zielony nalot to konieczne będzie użycie preparatów biobójczych. Tak przygotowani, z niezbędną wiedzą oraz sprzętem możemy rozpocząć prace.

Jak sprawnie i efektywnie wykonać mycie dachówki?

W pierwszej kolejności spłukujemy dach wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Wykonujemy tą czynność w kierunku od najwyższych partii dachu do najniższych. Należy zwrócić uwagę aby robić to raczej powoli i partiami, ponieważ w przeciwnym razie za duży strumień wody może zabrudzić elewację budynku. Po spłukaniu każdej kolejnej części dachu, schodzimy stopniowo coraz niżej aż do samego dołu. Jeżeli po drodze zauważymy bardziej uporczywe zabrudzenia nie schodzące pod wpływem samego spłukiwania wodą , najlepiej użyć wtedy ściereczki i ręcznie doczyścić zalegający brud. Po wstępnym opłukaniu powierzchni dachu można przejść do następnego kroku czyli umycia specjalnym środkiem do czyszczenia dachów. Taki płyn myjący musi być dedykowany dla danego materiału z jakiego zbudowany jest dach. Użycie przypadkowego, niewłaściwego środka może zniszczyć zewnętrzną powłokę dachu. Preparat myjący należy następnie dokładnie zmyć czystą wodą. Tutaj również stosujemy wcześniej wymienioną zasadę stopniowego powolnego opłukiwania, kawałek po kawałku. Jeżeli obecne są naloty lub dach porasta, spryskujemy te fragmenty środkiem biobójczym, który ma również zastosowanie profilaktyczne przed porastaniem mikroorganizmami. Alternatywą dla myjki ciśnieniowej może być również czyszczenie ręczne za pomocą możliwie jak najbardziej miękkiej szczotki. Na koniec pracy pozostawiamy dach do wyschnięcia, po czym jest on już gotowy albo do dalszych prac renowacyjnych albo do kolejnego terminu mycia.

Informacja prawna