Takie urządzenia jak pompy wysokiego ciśnienia należą do niezastąpionych elementów dla pracy maszyn przemysłowych i nie tylko. Awaria sprzętu oznacza najczęściej brak możliwości kontynuowania pracy. Niemniej czasami objawy są mniej poważne. Zatem jakie są symptomy uszkodzenia pompy? Co zrobić, gdy dojdzie do awarii? Wyjaśniamy!
Czym jest pompa wysokiego ciśnienia?
Abyśmy mogli wyjaśnić, na czym polegają awarie pompy wysokiego ciśnienia, musimy wytłumaczyć, czym ona tak właściwie jest. Mowa tutaj o urządzeniu, które zwiększa ciśnienie medium roboczego. Medium tym może być zarówno ciecz, jak i gaz. Pompa jest wykorzystywana wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność aplikacji medium pod ciśnieniem. Tym samym element ten jest częścią konstrukcyjną wielu maszyn przemysłowych wykonujących najróżniejsze zadania. Bez pompy trudno wyobrazić sobie choćby obróbkę materiałów. Jednak przemysł to niejedyny obszar zastosowania urządzenia. Stosuje się je również choćby w motoryzacji. Bez pompy trudno sobie wyobrazić transport paliwa z baku do wtryskiwaczy.
Pompa wysokiego ciśnienia – awarie
Warto podkreślić, że pompa wysokiego ciśnienia jest pojęciem odnoszącym się do rozmaitych urządzeń, które różnią się w wielu obszarach. W końcu sprzęt do obróbki materiału wykorzystuje inne pompy od tych, które montuje się w pojazdach mechanicznych. Tym samym również awarie są różnorodne. Niemniej do tych powszechnych w przypadku większości pomp należy na przykład utrata szczelności. Pompa ma za zadanie zwiększać ciśnienie, zatem też zmniejszać objętość medium roboczego. Jeśli występuje nieszczelność, zadanie to jest niemożliwe do realizacji. Ponadto uszkodzeniu może ulec układ napędowy pompy. Dochodzi też do uszkodzeń zębatek, przez co pompa wysokiego ciśnienia nie jest w stanie tłoczyć medium roboczego.
Kiedy dojdzie do awarii, pierwszym objawem jest spadek wydajności pracy sprzętu wykorzystującego pompę. Możliwe są też wycieki. W przypadku awarii pompy wysokiego ciśnienia należy wezwać fachowców, którzy postawią diagnozę i na jej podstawie zalecą odpowiednie działania. Może to być naprawa, jeśli awaria nie jest poważna, lub też wymiana elementu, jeśli mowa o poważniejszym uszkodzeniu.