Meble w pokoju nastolatka – jak wypełnić przestrzeń?

Wielofunkcyjne wnętrze zazwyczaj służy młodemu człowiekowi przez co najmniej kilka lat. Aranżacja pokoju młodzieżowego nie należy do prostych zadań, przede wszystkim ze względu na zmieniające się potrzeby i upodobania nastolatka. Rodzice muszą wykazać się nie lada dyplomacją w momencie, gdy słyszą o niemożliwych do realizacji rozwiązaniach. Jak urządzić pokój młodzieżowy? Jakie meble, dodatki, kolory oraz materiały wybrać do wykończenia takiego wnętrza?

Jak zorganizować funkcjonalną przestrzeń dla nastolatka?

Priorytetem jest wykonanie dokładnych pomiarów i stworzenie wstępnego projektu aranżacyjnego. Pokój młodzieżowy to z reguły niewielkich rozmiarów wnętrze, w którym znaczenie ma każdy centymetr wolnej przestrzeni. Odpowiednio dobrane meble oraz akcesoria do przechowywania różnych przedmiotów podwyższają funkcjonalność takiego pomieszczenia. Z kolei jasna kolorystyka ścian idealnie wpisuje się w aktualne trendy modowe, jak również optycznie powiększa każdą przestrzeń.

Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoju młodzieżowego? Najlepiej postawić na uniwersalne i praktyczne meble drewniane. Ponadczasowe są konstrukcje wykonane z litego drewna, w naturalnym lub jasnym kolorze. Minimalistyczne egzemplarze można z łatwością dopasować do wielu aranżacji. Urządzając pokój dla nastolatka, warto pamiętać o potrzebach oraz upodobaniach dorastającego dziecka. Należy też zastanowić się nad odpowiednim doborem oświetlenia.

Co powinno się znaleźć w pokoju młodzieżowym?

Przede wszystkim warto wyznaczyć strefę do odpoczynku, nauki, rozrywki i przechowywania. W pokoju dla nastolatka sprawdzi się jednoosobowe łóżko lub kanapa oraz niewielki fotel. W strefie nauki powinno znaleźć się krzesło obrotowe i mebel wyposażony w stabilny blat pod komputer. Z pewnością przyda się komplet mebli młodzieżowych, na przykład łóżko o powierzchni 90×200 cm – z biurkiem i pojemnymi szufladami.

W strefie przechowywania nie może zabraknąć pojemnej szafy na ubrania oraz regałów do wyeksponowania ulubionych gadżetów. W pokoju na poddaszu sprawdzą się zwłaszcza meble na wymiar dopasowane wymiarami do skosów. Niezwykle przydatne są także półki młodzieżowe na książki czy akcesoria typu przybory szkolne. Oryginalne meble do pokoju nastolatka można znaleźć zarówno w stacjonarnych sklepach meblowych, jak i tych internetowych. Z pewnością warto skorzystać z opcji zamówienia wybranych rzeczy online.

Jak ozdobić pokój młodzieżowy?

Taką przestrzeń można ożywić na wiele sposobów. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie tapety lub fototapety. Do popularnych wzorów zalicza się kontury kontynentów oraz napisy odwzorowujące komiksowe czy odręczne pismo. Bardzo praktyczne i wciąż modne są tablice korkowe lub magnetyczne. Ciekawie prezentują się również ściany pokryte specjalną farbą tablicową, na których można umieszczać najważniejsze notatki. W pokoju dziewcząt sprawdzą się zwłaszcza oryginalne lampki typu cotton balls, a u chłopców wzory graffiti na ścianach.

Informacja prawna