Budowa domu stawia przed przyszłymi właścicielami wiele wyzwań jak między innymi wybór rodzaju dachu. Wiązary dachowe to popularny element wykorzystywany do ich budowy. Produkty te są coraz chętniej wybierane, z uwagi na swoje liczne zalety i właściwości.
Czym są właściwie wiązary dachowe?
Wiązary dachowe to części nośne więźby dachowej. Służą one przede wszystkim do przenoszenia obciążenia z dachu, na jego podpory głównie (słupy i ściany). Najczęściej stosowane są wiązary dachowe prefabrykowane, chociaż dostępne są też ich wersje stalowe. Co ciekawe, po raz pierwszy zostały one użyte w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Współcześnie stanowią podstawowy element w budownictwie mieszkaniowych, ale także przemysłowym i rolniczym. Najlepiej sprawdzają się zwłaszcza w budownictwie szkieletowym. Pozwalają na wykonanie dachu w sposób niezwykle precyzyjny, a zarazem sprawny i szybki. Te elementy konstrukcyjne wytwarzane są głównie w fabrykach, po czym w postaci gotowej trafiają na plac budowy. W ten sposób nie ma konieczności składania więźby dachowej z pojedynczych części. Wiązary dachowe produkuje się z wysokiej jakości drewna, które musi spełniać pewne określone kryteria.
Prefabrykowane wiązary dachowe- charakterystyka
Wiązary dachowe prefabrykowane (np. https://kasmo.com.pl/dachy-i-wiazary/) wyróżniają się niskim ciężarem w stosunku do klasy wytrzymałości. Z tego względu skutecznie podtrzymują konstrukcję dachową, a przy tym nie wymagają licznych punktów podparcia. Niewielka waga wiązarów przyczynia się do mniejszego obciążenia dla konstrukcji obiektu. Dobre parametry techniczne sprawiają, iż te elementy konstrukcyjne wykorzystywane są w różnym budownictwie. Technologia ta miała z pewnością duży wpływ na technologię budowlaną i na metody konstrukcji połaci dachowych. Wiązary prefabrykowane są rozwiązaniem uniwersalnym, które może być zastosowane przy wielu projektach dachów.
Wiązary dachowe- ile kosztują?
Wiązary dachowe wbrew pozorom nie są drogie. Koszt ich zakupu można porównać do innych materiałów potrzebnych do budowy dachu. Ich cena zależy jednak od wielkości dachu oraz rodzaju zastosowanego drewna. Przykładowo: dach o powierzchni ok. 200 m2 kosztuje w przedziale od 8 do 10 tysięcy, natomiast robocizna wynosi ok. 3 tysięcy. Spore problemy wiążą się z samym ich transportem, gdyż niezbędne jest wynajęcie dosyć kosztownego dźwigu.
Wiązary dachowe prefabrykowane- zalety
Wiązary dachowe posiadają wiele atutów. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na sam ich montaż. Jest on szybki, prosty i nie przysparza problemów, a to z uwagi na większość gotowych elementów. Co ważne, prefabrykowany dach z wiązarów gwarantuje wysoką jakość materiałów, jak i precyzję wykonania oraz doskonałe parametry drewna. To dlatego, iż są one produkowane fabrycznie. Trzeba też podkreślić fakt, iż wiązary dachowe zapewniają też wiele możliwości konstrukcyjnych. Przy ich użyciu da się więc zrealizować wszelkie projekty. To też produkty o uniwersalnym zastosowaniu. Dachy z nim mogą przyjmować różne kształty, jak i doskonale wpisywać się w wizję projektantów.
Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady?
Prefabrykowany dach z wiązarów niesie ze sobą wiele korzyści, jednak ma też pewne wady, o których nie można zapominać. Jedną z nich jest to, że sprawia spore trudności w transporcie, zwłaszcza jeśli chodzi o załadunek i rozładunek. Potrzebne w tym wypadku okazuje się wynajęcie dźwigu, który znacznie podwyższa koszt całej inwestycji. Prefabrykowany dach nie należy do najdroższych, aczkolwiek proces transportu jest więc dosyć kosztowny. Prefabrykowany dach nie jest żadną nowością na polskim rynku i ma niezaprzeczalne atuty, które przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Pomimo wad, warto rozważyć użycie właśnie tych elementów konstrukcyjnych.
Budując dom, warto skorzystać właśnie z wiązarów prefabrykowanych. Taka konstrukcja dachowa jest wytrzymała, a także wysoce odporna na warunku atmosferyczne. To nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu można zoptymalizować koszty, jak i skrócić czas budowy, zachowując przy tym doskonałe parametry, istotne dla konstrukcji całego dachu.
Partnerem artykułu jest firma: