Wybór odpowiedniej gaśnicy nigdy nie powinien być kwestią przypadku. Punktem wyjścia jest zdiagnozowanie najbardziej prawdopodobnego źródła pożaru oraz wskazanie tych elementów wyposażenia budynku, które mogą najszybciej zająć się ogniem. Pod tym kątem dopasowujemy gaśnicę, zwracając uwagę na rodzaj znajdującego się w niej środka gaśniczego. Do kategorii najpopularniejszych urządzeń PPOŻ zaliczamy gaśnice pianowe, których specyfice oraz zastosowaniu przyglądamy się w naszym artykule.
To trzeba wiedzieć o gaśnicy pianowej
Gaśnica pianowa, jak sama nazwa wskazuje, jest urządzeniem PPOŻ zawierającym specjalną pianę. To ona pełni tutaj funkcję środka gaśniczego. W momencie wystąpienia zagrożenia pożarowego wystarczy zwolnić dźwignię, aby piana została wyrzucona na zewnątrz gaśnicy za pomocą sprzężonego gazu – najczęściej dwutlenku węgla lub azotu.
Piana ma za zadanie schłodzić palący się obiekt oraz odciąć dopływ tlenu, co w naturalny sposób powoduje wygaszenie ognia. Dodatkowo zwilżona zostaje powierzchnia wokół źródła pożaru, co minimalizuje ryzyko jego rozprzestrzenienia.
To warto wiedzieć:
Piana w gaśnicy powstaje w wyniku zmieszania wody z pianotwórczym koncentratem.
Jakie pożary gasimy przy użyciu gaśnicy pianowej?
Gaśnice pianowe to podstawowe urządzenia wykorzystywane do gaszenia pożarów typu A, B oraz F. Są to więc stosunkowo uniwersalne atrybuty PPOŻ, które znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach prywatnych, firmowych, biurowych czy w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych, ale także w gastronomii.
Rozszyfrujmy zatem te oznaczenia:
- Pożary typu A– są to pożary ciał stałych, takich jak m.in. drewno, papier, węgiel, pellet, różnego rodzaju tkaniny itp.
- Pożary typu B– do tej grupy zaliczamy pożary cieczy palnych i substancji topniejących pod wpływem ciepła, by wymienić tylko naftę, alkohol, parafinę itp.
- Pożary typu F– są to pożary produktów żywnościowych, przede wszystkim tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, olejów itp. To właśnie decyduje o tym, że gaśnice pianowe bywają określane mianem gaśnic gastronomicznych.
Ważne!
Zabronione jest natomiast używanie gaśnic pianowych do gaszenia pożarów sprzętów elektronicznych, co wynika z faktu, iż w środku gaśnicy znajduje się przewodząca prąd woda. Mogłoby to grozić porażeniem osoby obsługującej gaśnicę.
Gdzie wykorzystuje się gaśnice pianowe?
Gaśnice pianowe stanowią sprzęt przeciwpożarowy o bardzo szerokim zastosowaniu. Zdecydowanie najczęściej spotyka się je w miejscach, w których występuje wiele potencjalnych źródeł pożaru, by wymienić tylko:
- Magazyny;
- Hale produkcyjne;
- Biura;
- Domy i mieszkania prywatne;
- Obiekty noclegowe;
- Urzędy, obiekty użyteczności publicznej;
- Galerie handlowe;
- Warsztaty samochodowe;
Z uwagi na zdolność do gaszenia pożarów produktów żywnościowych, gaśnice pianowe znajdują również zastosowanie w obiektach gastronomicznych, jak restauracje, bary, profesjonalne kuchnie, kuchnie przedszkolne i szkolne czy zaplecza hoteli i pensjonatów.
To warto wiedzieć:
Gaśnice pianowe występują w szerokim wyborze pojemności – najpopularniejsze są modele 1, 2 i 6 kilogramowe.
Warto również dodać, że o popularności, a wręcz masowym wykorzystaniu gaśnic pianowych, decyduje łatwość ich obsługi, z czym poradzi sobie każda osoba mająca podstawowe przeszkolenie BHP/PPOŻ.
Gdzie można kupić gaśnicę pianową?
Obecnie nie ma już potrzeby szukania gaśnic w okolicznych sklepach BHP, które przecież działają głównie w większych miastach. Potrzebne gaśnice śmiało można zamówić w Internecie. Jest to bardzo wygodne, szybkie, a przy tym gwarantuje zakup w najkorzystniejszej cenie.
Duży wybór gaśnic pianowych i nie tylko znajdziesz w ofercie sklepu internetowego marki SORBEX, czołowego dostawcy m.in. profesjonalnych urządzeń i akcesoriów PPOŻ.
Z pełną ofertą gaśnic pianowych dostępnych w sklepie internetowym SORBEX zapoznasz się na stronie https://sorbex.pl/sklep/. Gaśnice możesz zamówić bezpośrednio online, z gwarancją szybkiej wysyłki pod wskazany adres.
Artykuł promocyjny.