Usuwanie farby emulsyjnej

Farby dyspersyjne, czyli tak zwane farby emulsyjne, to najpopularniejsze w polskich domach farby wykorzystywane do wykańczania wnętrz. Malujemy nimi farby i sufity. Największą zaletą takich farb jest fakt, iż są wodorozcieńczalne, co oznacza, że ich rozpuszczalnikiem jest zwykła woda. Przekłada się to na łatwość i bezpieczeństwo ich stosowania oraz wygodę, ponieważ ich wysychanie to po prostu parowanie wody. Z kolei spoiwem w takich farbach są specjalne żywice. W zależności od rodzaju farby są to żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe. Rodzaj zastosowanej żywicy wpływa na to, jak dobrze farba danego rodzaju kryje, jaka jest jej zmywalność oraz jaki będzie jej rodzaj wykończenia: matowy lub połyskliwy. Farba emulsyjna to także niewielkie ryzyko zniszczenia sprzętów czy ubrań w wyniku zachlapania farbą, co jednak nie oznacza, że zabrudzenia można ignorować. Wręcz przeciwnie, należy działać szybko.

Usuwanie farby ze sprzętów

W przypadku malowania farbą emulsyjną, nawet przy odpowiednim zabezpieczeniu mieszkania, na pewno zdarzy się zachlapanie nią jakiegoś sprzętu czy podłogi. W takim wypadku trzeba po prostu zetrzeć ją z zabrudzonego miejsca papierowym ręcznikiem. Fakt wodorozpuszczalności farby emulsyjnej jest tutaj naszym sprzymierzeńcem, ale musimy pamiętać, że w farbie jest też spoiwa. Ich usunięcie również nie jest trudne. Wystarczy do tego woda z detergentem. Nie wolno tego zignorować, ponieważ na początku gołym okiem będzie widać tylko wilgotną plamę. Dopiero po jakimś czasie zabrudzenie przyjmie formę lśniącej skorupki.

Usuwanie farby z ubrania

Chlapiąca na wałku farba emulsyjna może trafić na nasze ubrania. Musimy ją szybko zebrać z ubrania, a potem zabrudzone miejsce dokładnie przepłukać. Jeśli farba zdążyła zaschnąć, zeskrobiemy ją nożykiem lub szczotką do ubrań. Następnie musimy przetrzeć miejsce zabrudzenia detergentem. Na ubraniu pozostanie niewielka ilość spoiwa, ale to zostanie usunięte w czasie następnego prania w pralce. Jeśli zadziałaliśmy szybko, nie pozostanie na ubraniu żaden ślad.

Specjalne rozpuszczalniki do farb akrylowych

Farby akrylowe teoretycznie nie posiadają rozpuszczalników, bo rozcieńcza się je wodą. W sprzedaży są jednak specjalne rozpuszczalniki do spoiw farb akrylowych, których zadaniem jest punktowe czyszczenie zabrudzonych sprzętów i ubrań. Są one specjalnie użyteczne w przypadku rzeczy pijących farbę, takich jak zwłaszcza dywany. Należy oczyścić to, co widzimy, przemyć miejsce detergentem, a na koniec specjalnym środkiem do kupienia tam, gdzie sprzedawane są same farby.

Dodaj komentarz

Informacja prawna