Płyty PET-G na wymiar – jak wykorzystać ten materiał w domu i biurze?

Płyty PET-G na wymiar

Poliester glikolowy to tworzywo, które odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, doskonałymi właściwościami optycznymi oraz wysoką transparentnością. Dzięki domieszce glikolu materiał jest podatny na termoformowanie próżniowe, co sprawia, że znajduje szerokie zastosowanie w branżach budowlanej i przemysłowej. Sprawdź, jak można wykorzystać płyty PET-G i dlaczego wyróżniają się na tle innych tworzyw.

Płyty poliestrowe PET-G – charakterystyka

Na rynku dostępne są dwa warianty płyt poliestrowych – PET oraz PET-G. Tworzywa z dodatkiem glikolu (czyli z literką G w nazwie) nadają się zarówno do formowania, jak i gięcia czy klejenia. Po podgrzaniu do określonej temperatury mogą być formowane w dowolny kształt, zachowując przy tym transparentność. Przezroczystość materiału oscyluje na poziomie 90% dla grubości 3 mm, przy czym PET-G jest o połowę lżejsze od szkła i ma o wiele większą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. To materiał o wysokiej elastyczności i gęstości, a przy tym trudnopalny, dlatego jest tak chętnie wykorzystywany zarówno w domach prywatnych, jak i zakładach pracy.

Dlaczego warto inwestować w płyty PET-G na wymiar?

Płyty PET-G mają znacznie lepszą udarność niż akryl, a ich parametry techniczne są porównywalne do droższego poliwęglanu litego. Jako że należą do grupy tworzyw samogasnących, wyróżniają się bezpieczeństwem użytkowania i mogą być z powodzeniem wykorzystywane do produkcji osłon wewnątrz pomieszczeń. Są łatwe do utrzymania w czystości, posiadają atest do kontaktu z żywnością i zachowują dobre właściwości mechaniczne także w niskich temperaturach. Wszystko to sprawia, że znajdują zastosowanie przy realizacji projektów zakładających ekspozycję produktów spożywczych.

PET-G – zastosowanie

Przezroczyste płyty poliestrowe PET-G na wymiar są często stosowane jako osłony do maszyn oraz pełnią funkcję pokryw zabezpieczających. Można je wykorzystać jako elementy odgradzające, np. w przestrzeniach biurowych typu open space. W domach jednorodzinnych pełnią funkcję zadaszeń tarasowych lub daszków na rowery czy elementy ogrodowe. Nie ma obawy, że ulegną uszkodzeniu wskutek intensywnej eksploatacji. Są na tyle sprężyste, że przetrwają trudne warunki pogodowe i nie zdeformują się w wyniku mocniejszego uderzenia.
Należy jednak pamiętać, że płyty PET-G stosowane na zewnątrz pomieszczeń muszą posiadać dodatkową stabilizację UV. Pod wpływem działania promieni słonecznych tworzywa zżółkną, tracąc swoje walory estetyczne.

Płyty poliestrowe – funkcjonalne i estetyczne

Jedną z największych zalet tworzyw sztucznych jest możliwość swobodnej obróbki. PET-G są przycinane na dowolny kształt, np. koła, półkola, rombu czy trapezu. W płycie mogą znajdować się dodatkowe otwory wycięte w miejscach wskazanych przez klienta. PET-G cięte na wymiar mogą przybierać również formę tekstu, dlatego są szczególnie rekomendowane do przestrzeni biurowych oraz miejsc spotkań z klientami. Odpowiednio obrobione i wykończone nie tylko zapewnią funkcjonalny podział przestrzeni, ale też poprawią walory wizualne wnętrza. Korzystając z konfiguratora, z łatwością stworzysz projekt płyty, nawet jeżeli nie posiadasz wiedzy technicznej. Materiał z wywierconymi otworami będzie gotowy do samodzielnego montażu w dowolnej lokalizacji.

Poliester glikolowy to tworzywo, które przez długi czas zachowuje pierwotną formę – nie odkształca się po dłuższym okresie użytkowania i nie ulega odbarwieniu wskutek kontaktu z detergentami. Jeżeli poszukujesz materiału w rozsądnej cenie i o bardzo dobrych parametrach technicznych, warto rozważyć zakup płyty PET-G.

Materiał sponsorowany.

Informacja prawna