Panele, płytki, wykładzina… co na ogrzewanie podłogowe?

W przeszłości komfort montażu ogrzewania podłogowego wiązał się z koniecznością położenia płytek, w opinii specjalistów kafelki były jedynym skutecznym rozwiązaniem. Dziś wiemy już, że na instalacji grzewczej umieszczonej na podłodze doskonale sprawdzają się również inne materiały. Panele, płytki, wykładzina – co wybrać na ogrzewanie podłogowe?

Panele do ogrzewania podłogowego – jakie kupić?

Ogrzewanie podłogowe to zarówno główny, jak i dodatkowy system grzewczy w naszych domach i mieszkaniach. Chętnie decydujemy się na montaż niewidocznej gołym okiem instalacji nie tylko w łazienkach i kuchniach, to obecnie popularny model ogrzewania wszystkich pomieszczeń. Dzięki nowoczesnym panelom przeznaczonym do ogrzewania podłogowego możemy cieszyć się przyjemnym uczuciem ciepła pod stopami w sypialni, salonie, czy przedpokoju.

Szeroka oferta produktów tego rodzaju sprawia, że możemy zakupić panele nawet z kilkudziesięcioletnią gwarancją użytkowania. Panele podłogowe odpowiednie do ogrzewania podłogowego są łatwo dostępne, w sprzedaży znajdziemy panele pod ogrzewanie wodne oraz elektryczne.

Przed zakupem warto wiedzieć, czym kierować się w wyborze nawierzchni tego rodzaju. Panele do ogrzewania podłogowego muszą dobrze sobie radzić ze zmianami temperatury, najlepsze pod tym względem są panele laminowane. Najważniejsza jest grubość paneli na ogrzewanie podłogowe, powinny posiadać od 8 do 9 mm, takie panele dobrze przewodzą ciepło i są odporne na odkształcenia. Istotna jest też klasa ścieralności, warto szukać produktów oznaczonych symbolem AC3 lub AC4m, które dobrze znoszą intensywne użytkowanie.

Płytki a ogrzewanie podłogowe

Zwolennicy tradycyjnej okładziny na ogrzewanie podłogowe wiedzą, że główną zaletą płytek na taki system grzewczy jest wysoka efektywność przewodzenia ciepła. Dobrej jakości płytki pod ogrzewanie podłogowe nie poddają się działaniu wilgoci, szybko wysychają, to doskonałe rozwiązanie, przede wszystkim w kuchni i w łazience. Kafelki do ogrzewania podłogowego są całkowicie odporne na odkształcanie i działanie środków czyszczących. Szeroka oferta okładziny na instalację grzewczą z płytek daje możliwość wyłożenia pomieszczeń ceramiką, gresem, terakotą lub kamieniem, w rozmaitej gamie kolorystycznej i wzorniczej.

Wykładzina do ogrzewania podłogowego – czym kierować się w wyborze?

Wykładzina dywanowa na tzw. podłogówce stwarza ciepły efekt wizualny, to przytulna alternatywa dla paneli i płytek. Z chęcią wykorzystywana jest w pokojach dziecięcych oraz w sypialniach. Wykończenie ciepłej posadzki wykładziną dywanową wymaga wiedzy na temat parametrów produktów tego rodzaju, które są warunkiem dopuszczenia do ułożenia na ogrzewaniu podłogowym.

Wykładziny przeznaczone do systemów grzewczych muszą posiadać specjalny piktogram na etykiecie, który informuje, że towar nadaje się do ciepłej podłogi.

W wyborze trzeba kierować się, przede wszystkim oporem cieplnym, który powinien być jak najniższy i nie może przekraczać 0,17m2.K/W. Istotną rolę odgrywa też podkład, najlepiej aby był syntetyczny oraz rodzaj włókna, może być sztuczny lub naturalny.

Podobne posty:

  • Jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?Jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? Brudny piekarnik to prawdziwe wyzwanie dla każdego pasjonata kuchni. Zapieczony brud to rodzaj zanieczyszczenia należący do jednego z tych, których najtrudniej się pozbyć. Oczywiście […]
  • Jak ocieplić pokrycie dachowe?Jak ocieplić pokrycie dachowe? Poddasze to istotna część każdego wielokondygnacyjnego budynku. Aby uniemożliwić ucieczkę ciepła z domu koniecznie trzeba je zaizolować termicznie. Jakie ocieplenie poddasza jest […]
  • Jaką izolację wybrać do ocieplenia domu jednorodzinnego?Jaką izolację wybrać do ocieplenia domu jednorodzinnego? Dobra izolacja to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, ale też komfort przebywania w domu o każdej porze roku, optymalne nawilżenie powietrza i ochrona przed alergenami takimi jak […]
  • Budowa domu krok po krokuBudowa domu krok po kroku Własny dom to marzenie wielu Polaków. Niestety inwestycja ta wiąże się z potrzebą dużego nakładu finansowego. Natomiast, gdy ktoś ma wybudowania swoich własnych kątów, to niestety spotyka […]
  • Pralka bez programatora godzin pracy? Kup wyłącznik czasowy!Pralka bez programatora godzin pracy? Kup wyłącznik czasowy! Nowoczesne pralki najczęściej wyposażone są w specjalne programatory godzin pracy. Taka funkcja nie jest dostępna w starszych modelach pralek. Można jednak dokupić do nich wyłącznik […]