Jakie kłódki budowlane warto wybrać?

W obecnych czasach w sprzedaży dostępne są bardzo zróżnicowane kłódki na budowę. Różnią się między sobą kilkoma istotnymi szczegółami, dlatego warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także poznać produkty, na które warto się zdecydować.

Jak wybrać kłódkę?

Z całą pewnością można stwierdzić, że wybór odpowiedniej kłódki budowlanej nie jest tak trudnym zadaniem, jak to się na początku wydaje. Przede wszystkim podczas zakupu tego rodzaju przedmiotów powinno się zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych elementów. Produkt powinien charakteryzować się wyjątkową wytrzymałością oraz solidnością na działanie różnych czynników zewnętrznych. Dodatkowo kłódka powinna być również w pełni odporna na jakiekolwiek próby jej forsowania. Warto o tym pamiętać. Wybrana kłódka w pełni powinna zabezpieczać zawartość, którą chroni. Nie może w łatwy sposób dać się przeciąć, przewiercić, zerwać, a także otworzyć wytrychem. Dzięki temu będzie zapewniała właścicielowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa przechowywanych przedmiotów, co jest bardzo istotne podczas wyboru najlepszych kłódek budowlanych, które są stosowane na zewnątrz.

Długość ucha

Wśród istotnych aspektów, na które powinno się zwrócić uwagę podczas zakupu kłódki budowlanej z całą pewnością jest długość jej ucha. Ma to duże znaczenie w przypadku dopasowania kłódki do rodzaju przedmiotu, którego będzie zabezpieczeniem. Oprócz tego znaczenie ma również szerokość kłódki, dlatego ten aspekt również powinno się sprawdzić. Im większa kłódka, tym większe elementy będzie można dzięki niej zabezpieczyć. Jednak kłódki z mniejszym uchem są trudniejsze do rozpracowania przez złodzieja.

Wielkość kłódki

Wielkość kłódki to kolejny istotny parametr, który powinno się sprawdzić przed zakupem kłódki budowlanej. Im większa będzie wybrana kłódka, tym trudniej będzie ją otworzyć osobom, które nie są do tego uprawnione. Małe kłódki natomiast można otworzyć zwykłymi kombinerkami, dlatego powinny być one używane do tymczasowego zabezpieczania przedmiotów. Duże kłódki sprawdzą się przede wszystkim jako zabezpieczenie niepożądanego wejścia do danego pomieszczenia lub miejsca.

Zabezpieczenie przed wilgocią

Kłódki na budowę powinny mieć również odpowiednie zabezpieczenie przed wilgocią, które ma niezwykle duże znaczenie podczas użytkowania tego rodzaju produktów. Dzięki temu bez większych problemów będzie można z nich korzystać na zewnątrz nawet zimą. W takich kłódkach znajdują się specjalne zabezpieczenia, które ochronią wnętrze zamka przed napływem wody oraz wilgoci. Na pewno jest to bardzo praktyczne rozwiązanie podczas trwającej budowy.

Klasa zabezpieczeń

Wśród różnych aspektów związanych z wyborem odpowiedniej kłódki można również wymienić klasę zabezpieczeń tego rodzaju przedmiotów. Kłódki dostępne na rynku mogą mieć jedną z sześciu klas. Są one zależne od jakości oraz wytrzymałości tego wyboru. Podczas przypisywania kłódek do odpowiednich klas brane są uwagę ich parametry. Wśród nich można na przykład wymienić skuteczność zastosowanych zabezpieczeń, liczbę kombinacji kluczy, a także odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Cena kłódki

Kolejnym istotnym aspektem zakupu kłódki budowlanej z całą pewnością jest jej cena. Ceny kłódek w obecnych czasach są dość zróżnicowane i zależą od wyboru konkretnego wariantu produktu. Kłódki budowlane cena to aspekt, który może być również zależny od jakości produktu. Im droższa kłódka, tym wyższa będzie jej jakość. Najtańsze zamknięcia nie sprawdzą się w przypadku ochrony droższych przedmiotów, takich jak na przykład elektronarzędzia. W ich przypadku warto zdecydować się na droższe rozwiązanie.

Kłódka z uchem

W ofercie można znaleźć kłódki w bardzo zróżnicowanych wariantach. Wśród nich można w szczególności wymienić kłódki z uchem, które mają dość szerokie możliwości zastosowania. Są one wykorzystywane przede wszystkim podczas łączenia elementów, które nie mają charakteru liniowego. Można je na przykład zapiąć na łańcuchach oraz innych tego typu przedmiotach. Kłódki z uchem są stosunkowo tanie, dlatego nie są polecane w przypadku ochrony przedmiotów o wysokiej wartości.

Kłódka trzpieniowa

Kolejnym rodzajem kłódki z całą pewnością jest kłódka trzpieniowa. W tego rodzaju kłódce znajduje się prosty trzpień, który stanowi element blokujący. Konstrukcja takiego produktu jest dość sztywna oraz twarda, dlatego sprawdzi się w przypadku ochrony bardzo wielu przedmiotów. Jednak taka kłódka nie sprawdzi się w przypadku ochrony elementów, które są niewspółliniowe. Kłódka trzpieniowa bardzo dobrze sprawdzi się na budowie. Można ją wykorzystywać do zamykania bramy, piwnicy, a nawet garażu.

Kłódka na szyfr

Wśród różnych rodzajów kłódek można wymienić również produkty z szyfrem. Takie kłódki stały się dość popularne w ostatnich latach i mają szerokie możliwości zastosowania. Kłódki tego rodzaju są dość solidne, a ich otwarcie jest utrudnione, ponieważ wymagana jest znajomość szyfru. Kłódki na szyfr są jednak droższe od standardowych kłódek na budowę, dlatego warto wziąć pod uwagę ten istotny aspekt.

Kłódka z alarmem

Kolejnym rodzajem kłódki z całą pewnością będzie produkt z wbudowanym alarmem. W przypadku próby otwarcie kłódki bez klucza, który jest do niej dołączony załączy się alarm. Zastosowanie takiej kłódki ma przede wszystkim działanie prewencyjne, jednak dość głośny alarm na pewno bardzo dobrze sprawdzi się w wielu przypadkach. Cena tego rodzaju kłódek nie jest wysoka, jednak wciąż pozostają one droższe niż standardowe kłódki, które są stosowane na budowach.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fernand, oferującą kłódki budowlane – https://fernand.pl/20-klodki-budowlane

Informacja prawna