Jak zwykle na wiosnę nasze balkony zmieniają swój wygląd. Stają się kolorowe i ożywiają monotonię betonowych elewacji. Wiele miast ogłasza konkursy na najpiękniejszy balkon, które dopingują mieszkańców do ozdabiania ich kolorowymi kwiatami.
Jak wybrać rośliny balkonowe?
Uprawa roślin na balkonie nie jest trudna i przynosi pożądane efekty, ale pod warunkiem odpowiedniego ich doboru. Przede wszystkim pod uwagę należy brać stopień nasłonecznienia. Jedne kwiaty do obfitego kwitnienia potrzebują intensywnego słońca, inne wolą miejsca półcieniste. I to właśnie tolerancja na słońce powinna determinować wybór odpowiednich gatunków roślin.
Na balkony południowe doskonale nadają się bardzo popularne pelargonie, surfinie, petunie. Z mniej popularnych stanowisko słoneczne lubi prowansalska lawenda, werbena ogrodowa, scewola oraz złocień krzewiasty. Najlepiej sadzić je w jasnych donicach i skrzynkach, które nie przyciągają promieni słonecznych.
Na balkony zachodnie najlepiej wybierać rośliny, które dobrze znoszą nie tylko bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ale także bardzo wysokie temperatury. Należą do najbardziej nagrzanych balkonów, od południa do późnego wieczora. Do kwiatów najlepiej znoszących takie skrajne warunki należą przede wszystkim bratki i lawenda. Można także posadzić mandewillę, goździki, pelargonię lub werbenę ogrodową.
Balkon wschodni daje największe możliwości doboru roślin. Do południa mają wystarczającą ilość światła bez wysokich temperatur, po południu mogą odpoczywać. W tych warunkach doskonale rosną i kwitną różne odmiany surfinii, petunii, fuksji, begonii, bluszczy oraz róż.
Na balkonach coraz częściej uprawiane są rośliny wieloletnie zimozielone. Nie mają wielkich wymagań, a odpowiednio pielęgnowane zdobią balkon przez cały rok. Zdecydowany prym wiodą w tej kategorii różnego rodzaju iglaki. Pasjonaci sztuki ogrodowej mogą wyhodować swoje niepowtarzalne drzewko bonsai.
Pielęgnacja kwiatów na balkonie
Jeśli chcesz się cieszyć pięknymi kwiatami na balkonie, to musisz poświęcić im trochę czasu. Oczywiście najwięcej zajmuje go samo posadzenie roślin. Trzeba kupić skrzynki, dobrać odpowiednią ziemię i posadzić sadzonki. Najczęściej kupujemy kwiaty już kwitnące. Wiemy jakie mają kolory i możemy je odpowiednio zestawiać. To bardzo ważne dla uzyskania odpowiedniej estetyki.
Jeśli w skrzynce sadzimy jeden gatunek kwiatów, to najlepiej wybrać ziemię dedykowaną właśnie do niego, np. do surfinii lub pelargonii. Taka ziemia posiada odpowiednią strukturę i zasób środków mineralnych. W przypadku sadzenia różnych gatunków lepiej wybrać ziemię uniwersalną.
Kwiaty balkonowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim systematycznego podlewania, czasami nawet dwa razy dziennie. Najlepiej robić to rano i wieczorem, kiedy promienie słoneczne nie docierają do roślin. W przeciwnym wypadku liście i kwiaty mogą ulec poparzeniu.
Surfinie, petunie będą pięknie kwitły przez cały sezon, ale pod warunkiem, że przekwitłe kwiatki będą obrywane codziennie. W ten sposób roślina będzie miała siły na wypuszczanie nowych pąków i będzie pięknie kwitła przez cały sezon.
Rodzaje nawozów do kwiatów
Rośliny balkonowe potrzebują stałego zasilania ziemi w skrzynkach i doniczkach. Trzeba to robić bardzo regularnie, w przeciwnym wypadku rośliny pozbawione składników odżywczych szybko przestaną nie tylko kwitnąć, ale także rosnąć. Do prawidłowego rozwoju potrzebne są im makro i mikroelementy. Z makroelementów najważniejszy jest azot, fosfor, potas oraz wapń, magnez i siarka. Niezbędne mikroelementy to żelazo, miedź, cynk, bor oraz molibden.
Zapotrzebowanie roślin na te składniki jest różne, dlatego w sklepach można kupić nawozy dedykowane dla określonych gatunków. Proporcje składników odżywczych zawartych w nawozach dostosowane są potrzeb np. surfinii czy pelargonii.
Nawozy do kwiatów balkonowych występują pod różną postacią. Najbardziej popularne są nawozy płynne, które są bardzo łatwe do stosowania. Wystarczy zgodnie z instrukcją rozpuścić nawóz i podlewać roztworem kwiaty. Przy podlewaniu trzeba bardzo uważać, by nawóz dostarczany był bezpośrednio do ziemi i nie spalił liści.
W sklepach dostępne są także nawozy w postaci granulatu lub pałeczek. Granulki wystarczy rozrzucić na powierzchni ziemi w skrzynce i podlać. Pałeczki są bardzo wygodne w stosowaniu, ponieważ zawarty w nich nawóz uwalnia się stopniowo i wystarcza na około miesiąc.
Alternatywą dla nawozów mineralnych są nawozy naturalne.
Ekologiczny nawóz do kwiatów balkonowych
Nazywane są także nawozami organicznymi. Ich naturalny skład jest całkowicie bezpieczny dla roślin i nie ma możliwości jego przedawkowania czy poparzenia roślin. Rośliny otrzymują wszystkie niezbędne składniki i pięknie się rozwijają. Naturalne składniki odżywcze są szczególnie ważne zwłaszcza wtedy, gdy w skrzynkach balkonowych uprawiamy nie tylko kwiaty, ale także zioła lub krzewy owocujące.
Najpopularniejszym nawozem naturalnym jest biohumus produkowany przez dżownice kalifornijskie. Nie tylko zawiera wszystkie składniki potrzebne roślinom do wzrostu, ale skutecznie chroni je przed chorobami i szkodnikami. Wybierając biohumus w sklepie należy sprawdzić jego skład, powinien być w 100% naturalny, bez domieszek mineralnych.
Naturalny nawóz do kwiatów balkonowych możemy także samodzielnie przygotować w domu i nie wydawać na nie ani grosza. To co zwykle wyrzucamy do kosza może jest bardzo wartościowe dla roślin. Domowe nawozy doskonale sprawdzą się także w przypadku roślin doniczkowych. Oto kilka najpopularniejszych:
– Skorupki z jajek – dostarczają roślinom dużo wapnia, można je drobno pokruszyć i wymieszać z ziemią lub zalać wodą i pozostawić na 2 tygodnie.
– Fusy z kawy i herbaty – dostarczają wiele cennych składników i poprawiają strukturę podłoża, wystarczy je rozsypać i zmieszać z wierzchnią warstwą.
– Pokrzywa – gałązki pokrzywy należy zalać wodą i zostawić na dwa tygodnie. Nawóz z pokrzywy zapewnia roślinom bujny wzrost i kwitnienie, szczególnie polecany do pomidorków koktajlowych uprawianych na balkonie.
Systematyczne nawożenie kwiatów balkonowych nawozami ekologicznymi sprawia, że odwdzięczają się pięknie wybarwionymi kwiatami od wiosny do późnej jesieni.