Flipowanie (od angielskiego house flipping) to, najkrócej mówiąc, kupienie nieruchomości, podniesienie jej wartości i sprzedanie po wyższej cenie. Ale czy flipowanie rzeczywiście jest aż tak proste? I tak, i nie. Wszystko zależy od Twojego doświadczenia, umiejętności i wiedzy, a często również od odrobiny szczęścia.
Flipowanie – szybki sposób na niezależność finansową?
Flipowanie wydaje się czymś mniej skomplikowanym niż inwestycje deweloperskie prowadzone od zera. Dlaczego?
- Masz już gotowy „produkt” – mieszkanie, dom lub działkę – a Twoje zadanie polega na podniesieniu jego wartości i sprzedaży z zyskiem.
- Nie musisz długo czekać na zwrot – tak naprawdę im szybciej przeprowadzisz flip, tym lepiej. Są znane przypadki, gdy flipper sprzedał mieszkanie tego samego dnia, w którym je kupił!
Jeśli masz gotówkę do zainwestowania/zdolność kredytową oraz żyłkę do interesów, może Cię kusić, żeby spróbować jak najszybciej. Niezbędne informacje powinieneś jednak zdobyć przed pierwszym flipem. Zaczynając bez żadnej wiedzy i doświadczenia, możesz liczyć jedynie na łut szczęścia. Pamiętaj, że doświadczenie przychodzi z czasem, gdy zdobytą już wiedzę wykorzystujesz w praktyce.
Co musisz wiedzieć, żeby skutecznie flipować?
We flippingu (w przeciwieństwie do „zwykłego” handlu) między kupnem a sprzedażą jest jeszcze jeden punkt – podniesienie wartości nieruchomości. Jak można to zrobić?
- Najprostszy i najtańszy jest home staging – gruntowne wysprzątanie, wstawienie nowych mebli i udekorowanie, a potem zrobienie profesjonalnych zdjęć.
- Zmiana układu pomieszczeń czy wstawienie ścian działowych to kolejny dość szybki sposób. Dzięki temu możesz zmienić kawalerkę w mieszkanie dwupokojowe i przeskoczyć do droższego segmentu ofert.
- Uregulowanie sytuacji prawnej lokalu również umożliwia wystawienie go na sprzedaż w wyższej cenie.
Tak naprawdę do każdego flipu należy podchodzić indywidualnie i wykonać dla niego szczegółową analizę. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której nie tylko nie zarobisz na flipie, ale ledwie wyjdziesz na zero albo nawet stracisz pieniądze. Bardzo pomaga w tym korzystanie z arkusza kalkulacyjnego.
Aby osiągnąć zakładany zysk, musisz znać rynek, na którym działasz, a także umieć oszacować koszty remontu czy procesu sądowego. Wydatki poniesione na materiały i wykonawców, architektów, fotografów czy prawników muszą Ci się zwrócić. Do tego dokładasz swoją marżę. Nie podejmuj decyzji bez przyjrzenia się tym liczbom! Jeśli cena nie wydaje Ci się realna do osiągnięcia, zrezygnuj z tej inwestycji.
Kolejna rzecz, która musisz wiedzieć o flipowaniu, to gdzie szukać nadających się do tego (czyli niedoszacowanych) nieruchomości. W serwisach ogłoszeniowych warto zwracać uwagę na oferty bez zdjęć, z bardzo krótkim opisem albo takich, które „wiszą” przez długi czas. Przetargi spółdzielni mieszkaniowych i spółek państwowych, licytacje komornicze, współpraca z zaufanym pośrednikiem nieruchomości, poczta pantoflowa, social media to kolejne, mniej oczywiste źródła nieruchomości na flipy.
Niezbędna jest także podstawowa wiedza z zakresu prawa, np. na czym polega różnica między spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu od odrębnej własności lokalu. Jak widzisz, fliper-laik nie ma łatwo! Możesz się jednak tego wszystkiego nauczyć.
Flipowanie – sposób na wejście w branżę deweloperską
Początki w branży deweloperskiej mogą okazać się dość wymagające, szczególnie dla osób, które nie miały nigdy do czynienia z budową domów czy sprzedażą mieszkań. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest rozpoczęcie swojej przygody właśnie od flipowania. Dzięki temu niższym wkładem początkowym poznamy rynek od środka, nauczymy się określać potrzeby konsumentów i przyszłych lokatorów, zyskamy też obeznanie w kwestiach prawnych i urzędowych dotyczących nieruchomości. To również dobry sposób na pozyskanie większej ilości pieniędzy na kolejne, większe już inwestycje. Kolejnym etapem w kierunku działalności deweloperskiej będzie przeprowadzenie specyficznego rodzaju flipu – tzw. flipu na gruncie. To kolejny przystanek w rozwoju deweloperskim, który w ogromnym stopniu zbliża inwestora do realizacji własnych nieruchomości.
Korzystanie z kursów i warsztatów dla deweloperów pozwoli rozwinąć swoje umiejętności oraz zapoznać się z branżą od praktycznej strony, To cenna wiedza, której nie da się pozyskać z samych książek, lecz podczas aktywnego działania i wskazówek od osób, które zmagały się z wieloma problemami i wyzwaniami w branży deweloperskiej.