Nowoczesny karnisz – jaki powinien być?

Karnisz minimalistyczny to obecnie jeden z najchętniej wybieranych rodzajów tego akcesorium. Liczy się przede wszystkim funkcjonalność i prostota sprzętów, dlatego często rezygnujemy z bardziej dekoracyjnych modeli na rzecz tych o jak najmniej wymyślnym designie. Jednak czym dokładnie powinien wyróżniać się nowoczesny, minimalistyczny karnisz? I jak dobrać konkretny produkt do swojego mieszkania?

Moda na prostotę i uniwersalność

Na rynku dostępnych jest tyle modeli karniszy w najróżniejszych kolorach i kształtach, że wskazanie jednego idealnego wariantu do nowoczesnego wnętrza byłoby niemożliwe. Można jednak wyróżnić kilka cech, którymi powinny odznaczać się takie akcesoria. Należą do nich m.in.:

  • prostota kształtu;
  • brak fantazyjnych zdobień;
  • uniwersalna, stonowana kolorystyka;
  • proste wykończenie.

Modną alternatywą dla karniszy tradycyjnych są tzw. karnisze szynowe sufitowe. Takie listwy można z łatwością ukryć za kryzą firany, wywołując tym samym wrażenie, że zwisa ona bezpośrednio z sufitu.

Karnisze szynowe sufitowe – praktyczne, eleganckie i schludne

Szyna wykonana z PCV to jeszcze prostsza wersja karnisza o minimalistycznej formie, która doda nowoczesności każdemu wnętrzu. To rozwiązanie bardzo popularne w hotelach czy apartamentach, ale coraz częściej także w prywatnych mieszkaniach. Karnisze szynowe można montować na ścianach lub bezpośrednio na suficie. PCV to wytrzymałe tworzywo, które udźwignie nawet duży ciężar firany czy zasłony.

Nowoczesne szyny sufitowe otworzą przed Tobą wiele możliwości aranżacyjnych, a PCV zapewni bezpieczeństwo całej konstrukcji. Sufitowy karnisz minimalistyczny w postaci listwy wywoła także efekt lekkości. Do jego montażu nie wykorzystuje się bowiem żadnych wsporników. Gdzie karnisz sufitowy sprawdzi się najlepiej? To rozwiązanie idealne do okien o nieregularnych wymiarach lub znajdujących się na nietypowych wysokościach.

Karnisz do wnętrza loft – designerski, ale funkcjonalny

Wnętrza urządzone w stylu loftowym charakteryzują się surowością, uniwersalnymi barwami mebli i geometrią form. Czarny karnisz o prostym kształcie i matowym wykończeniu doskonale wpisze się w tak urządzone pomieszczenie. Ciemny kolor skutecznie podkreśla wyjątkowy charakter przestrzeni, wydobywając z niej to, co najważniejsze.

By stworzyć salon w stylu loftowym, należy zrezygnować z fantazyjnych dekoracji i zdobień. Nie oznacza to jednak przymusu porzucenia takich dodatków jak zasłony czy firany. Zgodnie z założeniem stylu loftowego możesz wybrać proste, gładkie firany, a także zasłony w jednolitym kolorze. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów – np. bawełny czy lnu. Z uwagi na to, że wnętrza loftowe to zazwyczaj przestrzenie otwarte i wielkometrażowe, o dużych oknach wpuszczających wiele naturalnego światła, czarny karnisz nie będzie wyglądał w nich niekorzystnie.

Współczesne karnisze – popularne kształty i materiały

Stosowane dawniej drewniane karnisze z plastikowymi żabkami do mocowania firan czy zasłon wyszły z mody już jakiś czas temu. Wyparły je modele metalowe, o kanciastych lub obłych kształtach. Takie uniwersalne karnisze sprawdzają się w każdym pomieszczeniu niezależnie od jego funkcji. Triumfy święcą między innymi karnisze stalowe czy miedziane, które można spotkać np. we wnętrzach w stylu industrialnym. Bardzo popularne są obecnie także białe karnisze, które sprawdzają się doskonale np. w kuchniach czy sypialniach.

Aby dobrać idealny karnisz do swoich potrzeb i stylu konkretnego wnętrza, można skorzystać z opcji dowolnej konfiguracji elementów, coraz częściej dostępnej w sklepach internetowych. Dzięki możliwości samodzielnego wyboru długości, kształtu końcówek czy wykończenia karnisza jesteśmy w stanie zaprojektować akcesorium według własnego oryginalnego pomysłu. Warto pamiętać przy tym, że nowoczesny karnisz powinien być przede wszystkim praktyczny, ale także prosty i elegancki.

Informacja prawna