Warsztatowe narzędzia pomiarowe – zobacz, co jest potrzebne w domowym warsztacie!

Co jest potrzebne do wykonywania prac w domowym warsztacie? Podstawą są oczywiście odpowiednio dobrane narzędzia. Kompletując swój własny niezbędnik majsterkowicza na początek sięgniemy zapewne po przybory służące do prostych napraw. Podstawowy zestaw warto stopniowo rozbudowywać o kolejne przydatne akcesoria. Oprócz wkrętaków, kluczy, młotków, papieru ściernego, pił, pilników, noży, ścisków stolarskich (imadeł), wiertarki, lutownicy i latarki bardzo pomocne będą także warsztatowe narzędzia pomiarowe. Są one przeznaczone do mierzenia, porównywania z sobą wartości oraz sprawdzania zgodności wymiarów obrabianego przedmiotu z założeniami projektowymi. Dlatego jeśli tworzenie lub naprawianie rzeczy jest twoją pasją, koniecznie przeczytaj nasz artykuł do końca.

Taśma miernicza

Narzędziem, które z pewnością przyda ci się w warsztacie, jest taśma miernicza. To jedno z urządzeń o wszechstronnym zastosowaniu. Miara to obowiązkowy przyrząd pomiarowy zarówno w rękach fachowca, jak i majsterkowicza-hobbysty. W dobrych sklepach narzędziowych możemy znaleźć kilka rodzajów miarek. Zdecydowanie najpopularniejszą jest miara zwijana wykonana ze stali. Jej długość bywa różna, zwykle mieści się jednak w przedziale 2 – 10 metrów. Większość dostępnych na rynku modeli posiada blokadę, którą możemy zatrzymać taśmę na określonej długości. Całość schowana jest w praktycznej obudowie. Jeżeli potrzebujemy odmierzyć większe odległości, optymalnym wyborem może być zwijana taśma miernicza umożliwiająca dokonywanie pomiarów w zakresie od 10 do nawet 100 metrów. W zależności od długości urządzenie może być zwijane automatycznie bądź wyposażone w mechanizm zwijania przy użyciu korbki. Bez taśmy mierniczej niemożliwym byłoby precyzyjne wykonanie większości prac. Warto mieć ją w domu, by uniknąć niepotrzebnych nerwów i stresów.

Suwmiarka

Kolejnym przyrządem, który powinien znaleźć się w każdym garażu i/lub warsztacie, jest suwmiarka. To bardzo praktyczne narzędzie umożliwiające dokonywanie pomiarów zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów, jak również mierzenie wysokości, głębokości i rozstawu. Jego budowa jest bardzo prosta. Zasadniczymi elementami konstrukcyjnymi są prowadnica, ruchomy (przesuwny) suwak, części pomiarowe oraz urządzenie odczytowe (w przypadku suwmiarek cyfrowych). Ponieważ urządzenie posiada podziałkę z dokładnością do setnych części milimetra, jest niezastąpione przy dokonywaniu pomiarów wymagających dużej precyzji. Kupując suwmiarkę powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę na takie parametry jak rodzaj głębokościomierza (okrągły lub płaski) oraz rodzaj materiału (stal, aluminium, węgliki spiekane). Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli różniących się głównie rodzajem urządzenia pomiarowego. W zależności od potrzeb możemy zaopatrzyć się w suwmiarkę analogową, czujnikową lub cyfrową.

Dalmierz

Pomiary wykonywane na dłuższych elementach lub wymagające sumowania odległości wymuszają użycia specjalnych narzędzi mierniczych. Przyrządem, który sprawdzi się do takich zadań, jest dalmierz elektroniczny. Za jego pomocą można bardzo precyzyjnie zmierzyć odległość między danymi przedmiotami, jak również określić inne wymiary. Zastosowanie dalmierzy znacznie ułatwia wykonywanie pracy, ponieważ za ich pomocą możemy uzyskać bardzo dokładne wyniki. Pomiar dokonywany jest w krótkim czasie, co znacznie przyspiesza różnego rodzaju czynności. W dobrych sklepach z narzędziami zakupimy nowoczesne dalmierze laserowe umożliwiające określanie odległości od obiektu za pomocą wiązki światła podczerwonego. Takie przyrządy są niezastąpione w budownictwie i przy pracach wykończeniowych. Pomiar polega na przesłaniu promienia lasera w stronę obiektu nieprzezroczystego oraz zmierzenia, po jakim czasie wiązka powróci do urządzenia. Na podstawie uzyskanego wyniku wylicza się odległość między obiektem a nadawcą. Takie urządzenia potrafią nie tylko mierzyć odległość, lecz określać także kąt nachylenia, objętość i powierzchnię.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z narzędziami METROZ.

Informacja prawna