Niekontrolowany wyciek szkodliwych cieczy, takich jak oleje, paliwa czy substancje ropopochodne, może wywołać wiele szkód i strat, a także stanowić zagrożenie dla zdrowia pracowników. Aby zniwelować ryzyko niebezpieczeństwa, każdy zakład pracy powinien posiadać wysokiej jakości materiały absorbujące, które ułatwią pozbycie się wycieku.
Sorbenty to produkty przemysłowe, umożliwiające absorpcję cieczy, które pozwalają zapobiec wyciekom i skażeniom niebezpiecznymi substancjami ciekłymi. Wykorzystywane są głównie przez służby ratownicze, przede wszystkim straż pożarną, ale także w halach przemysłowych i produkcyjnych, w zakładach transportowych oraz wielu innych miejscach pracy, w których zdarzają się groźne dla środowiska i pracowników wycieki.
Co to jest sorbent i jak działa?
Materiały o właściwościach absorbujących służą do pochłaniania cieczy niebezpiecznych dla środowiska i pracowników. W zależności od materiału, z jakiego został wykonany sorbent, będzie on przeznaczony do absorpcji konkretnego rodzaju płynów.
Wśród artykułów bhp wyróżniamy sorbenty:
- uniwersalne,
- olejowe,
- chemiczne.
Sorbenty olejowe nie wchłaniają wody, natomiast sorbenty chemiczne przeznaczone są do usuwania niebezpiecznych substancji chemicznych. Zastosowanie odpowiedniego rodzaju pochłaniacza cieczy zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się wycieku i podniesie bezpieczeństwo w miejscu pracy.
Jakie rodzaje sorbentów dostępne są na rynku?
Dostępne na rynku produkty do absorpcji cieczy występują w różnych wariantach, np. w postaci sorbentów sypkich oraz sorbentów polipropylenowych, do których należą maty czy rękawy sorpcyjne.
Sorbent polipropylenowy można zakupić również w formie rolki służącej do zabezpieczania szlaków komunikacyjnych lub poduszek, które doskonale sprawdzą się do wycieków w trudno dostępnych miejscach, a także na posadzkach. Takie modele szybko i dokładnie pochłaniają duże ilości płynów wewnątrz pomieszczeń, np. na halach produkcyjnych czy przemysłowych, a także w laboratoriach.
Poduszki sorpcyjne stosuje się często jako stałe zabezpieczenie wycieków podczas awarii, z kolei sorbent w postaci rolki wykorzystywany jest zapobiegawczo w miejscach cyklicznie narażonych na wyciek.
Maty sorpcyjne
Maty sorpcyjne uniwersalne i chemiczne mogą być używane wewnątrz pomieszczeń, w których występuje ryzyko wycieku, przede wszystkim podczas prac w warsztatach czy przemyśle. Do stosowania zewnętrznego nadają się natomiast maty olejowe, które nie pochłaniają wody, a więc z powodzeniem można używać ich nawet podczas deszczu.
Produkt sprzedawany jest w formie pojedynczych, perforowanych arkuszy, dzięki czemu z łatwością można oderwać część materiału potrzebną w danym momencie, a pozostały fragment pozostawić do następnego użycia. To niezwykle często wybierana forma sorbentu, przede wszystkim ze względu na szybkość działania oraz dużą chłonność produktu.
Dodatkowo do zabezpieczenia beczek przed ewentualnymi wyciekami pojawiającymi się podczas magazynowania sprawdzi się specjalna mata sorpcyjna na beczkę zaprojektowana w formie osłony kształtem przypominającej wieko beczki.
Rękawy sorpcyjne
Podczas nagłych, niekontrolowanych rozlewów płynów sprawdzą się sorbenty w formie rękawów sorpcyjnych, które przeznaczone są do zatrzymywania wycieków spod przewodów hydraulicznych czy maszyn. Ich łatwy do formowania kształt oraz specjalny, wysokiej jakości materiał ułatwiają tworzenie osłony wokół wycieku i ograniczenie dalszego rozlewu.
Rękawy sorpcyjne wykonywane są z polipropylenu, cechuje je wysoka wytrzymałość oraz trwałość. Używane są w celu zapobiegania zagrożeniom wynikającym z wycieków niebezpiecznych substancji.
Sorbenty sypkie czy polipropylenowe – które wybrać?
Każdy rodzaj materiału o właściwościach absorpcyjnych posiada nieco inne cechy i właściwości, a przez to wykorzystuje się go w różnych sytuacjach. Sorbent sypki występuje zwykle w formie gruboziarnistego granulatu, który posiada bardzo wysoką zdolność wchłaniania. Ten typ sorbentu stosowany jest do usuwania wycieków o różnym pochodzeniu, m.in. płynów przemysłowych, zawiesin wodnych czy rozpuszczalników.
Sypkie sorbenty mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, po ich użyciu i wchłonięciu płynu, powierzchnia pozostaje czysta i sucha, zapewniając bezpieczeństwo użytkownikom. Rekomendowane są do usuwania płynów z powierzchni utwardzonych, np. z betonu.
Z kolei sorbenty polipropylenowe wykazują wyższą chłonność niż sorbenty sypkie, ich dodatkową zaletą jest także łatwość w usuwaniu nasączonego płynem materiału oraz znacznie mniejsze ilości odpadów niż w przypadku pochłaniaczy w postaci granulatu.
Kiedy należy stosować sorbenty?
Każdy zakład produkcyjny, przemysłowy czy transportowy, a także każde laboratorium powinny zostać wyposażone w odpowiednie materiały absorpcyjne, które pozwolą zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodliwych wycieków przy jednoczesnym ograniczeniu ich skutków.
Stosowanie wysokiej jakości sorbentów przeznaczonych do pochłaniania konkretnych substancji szkodliwych nie tylko ułatwi pracę, ale również zapewni bezpieczeństwo wszystkim pracownikom.
Artykuł partnera.