Jaką temperaturę trzymać na piecu na ekogroszek?

Kobieta owinięta kocem sprawdza temperaturę kaloryfera

Odpowiednia temperatura pieca na ekogroszek jest podstawową wartością, której trzeba pilnować, ustawiając to źródło ciepła. Nieodpowiednia temperatura może skutkować zagotowaniem się wody w kaloryferach, a w skrajnych przypadkach wybuchem pieca. Warto pamiętać, że prawidłowy płomień w piecu na ekogroszek oraz jego temperatura są inne od urządzeń grzewczych na węgiel czy gaz. Jaka jest minimalna temperatura kotła na ekogroszek? Jaki jest maksymalny czas przerwy w podtrzymaniu temperatury?

Jaka powinna być prawidłowa temperatura kotła na ekogroszek?

Odpowiednia temperatura pieca, zależnie od jego rodzajuwynosi od 50 do 70°C, a ostateczna jej wysokość zależy od panujących warunków atmosferycznych. Zazwyczaj nie jest potrzebne korzystanie z górnej granicy temperatury zasilania. Dotyczy ona ekstremalnych sytuacji, taka jak temperatura zewnętrzna wynosząca -20°C.

Czy warto wyposażyć się w czujnik temperatury do pieca na ekogroszek?

Najnowsze piece na ekogroszek (5. klasy), muszą charakteryzować się pełną automatyzacją. Wynika to z wymogów europejskich. Automatyzacja dotyczy nie tylko poboru paliwa, ale także utrzymywania wartości takich jak odpowiednia temperatura spalania ekogroszku. Spełnienie tego wymogu możliwe jest dzięki regulatorom oraz czujnikom temperatury, w które wyposażony jest piec. W domowych piecach, wystarczający jest czujnik działający w zakresie temperatur do 70°C. Parametry dotyczące temperatury wody oraz samego procesu spalania zapisywane są w komputerowym sterowniku, zamontowanym przy piecu.

Jaka może być minimalna temperatura pieca na ekogroszek?

Zanim ustawimy temperaturę pieca, warto sprawdzić zakres temperatur, w jakim może pracować urządzenie. Zaleca się, aby minimalna temperatura pieca wynosiła 50°C. Pilnowanie tej wartości jest niezwykle ważne, ponieważ to od niej zależy żywotność urządzenia. Wynika to z kondensacji niedopalonych substancji, która przyspiesza korozję niektórych elementów kotła. Warto więc zwracać szczególną uwagę na podtrzymanie pieca – ekogroszek powinien spalać się w optymalnej temperaturze. Co ważne, nie ustawiając minimalnej temperatury w piecu na ekogroszek, musimy pogodzić się z dużo mniej efektywnym procesem spalania paliwa – ekogroszek się tli, wytwarzając przy tym dużo więcej zanieczyszczeń.

Piec na ekogroszek nie trzyma temperatury – jaka może być przyczyna?

Zdarza się, że piece na ekogroszek nie osiągają określonej temperatury. Powody takiej sytuacji mogą być różne, jednak najczęstsze przyczyny to:

  • źle dobrane paliwo – ekogroszek słabej jakości źle się pali oraz powoduje spieki. Podobny problem może także pojawić się w przypadku zbyt wilgotnego paliwa. Dlatego ważny jest dobór wysokokalorycznego ekogroszku ze sprawdzonego źródła,
  • nieprawidłowe ustawienia sterownika – źle ustawiony sterownik to częsta przyczyna nie trzymania temperatury przez piec. Zazwyczaj problem dotyczy czasu podawania ekogroszku. Aby mieć pewność poprawnego ustawienia urządzenia, należy przetestować nastawy oraz wybrać optymalne ustawienia sterownika,
  • źle dobrany piec względem ogrzewanej powierzchni – piec na ekogroszek nie będzie osiągać zadanej temperatury, jeśli jego moc nie będzie odpowiednio dostosowana do powierzchni, którą musi ogrzać. Problemem mogą być również duże straty ciepła w budynku,
  • niepoprawnie wykonana instalacja – kolejnym powodem może być źle wykonana instalacja kominowa. Poza sposobem zamontowania kotła, niezwykle ważny jest również przepływ powietrza niezbędny do prawidłowego spalania ekogroszku,
  • brak odpowiedniej konserwacji – regularne czyszczenie pieca jest gwarancją utrzymania prawidłowej temperatury w piecu. Zabrudzone urządzenie może tracić swoje właściwości.

Prawidłowe ustawienie pieca na ekogroszek to niezwykle ważna czynność, pozwalająca na korzystanie z urządzenia w efektywny sposób. Konfigurując piec, szczególną uwagę należy zwrócić na jego prawidłową temperaturę, ponieważ źle dobrana wartość skutkować może awarią nie tylko samego urządzenia, ale i całego systemu grzewczego.

Informacja prawna