Rolety czy żaluzje – co wybrać? Co jest najpopularniejsze na polskich oknach?

Osłony przeciwsłoneczne nie są nowym wynalazkiem. Były już stosowane w Starożytnym Egipcie i wykonywane z trzciny. Z kolei w Japonii do ich tworzenia używano bambusa. Obecnie stosowane są rolety i żaluzje. Które rozwiązanie lepiej się sprawdzi i które jest najpopularniejsze na polskich oknach?

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Decydując się na rolety zewnętrzne lub żaluzje fasadowe, można zapewnić sobie nie tylko dekorację fasady domu, ale i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jak wiadomo obydwa rozwiązania gwarantują też izolację akustyczną. Jednak czy mają takie same właściwości, czy któreś jest lepsze? Jakie częściej można zauważyć na fasadach budynków w Polsce? Już teraz zachęcamy do zapoznania się z osłonami, które oferuje Wiolla – producent markiz, rolet i żaluzji na Śląsku. Tymczasem przeanalizujemy i porównamy, czy lepiej sprawdzą się rolety, czy też żaluzje.

Inny sposób działania, ale skuteczne zatrzymywanie promieni słonecznych latem w obydwu przypadkach

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i żaluzje fasadowe zatrzymują nawet 80% promieni słonecznych. W związku z tym przy 35 stopniach Celsjusza można ograniczyć nagrzewanie i uzyskać temperaturę nawet o 10 stopni niższą wewnątrz. To jeden z powodów, dla których rolety zewnętrzne i żaluzje fasadowe znacznie przewyższają funkcjonalnością osłony wewnętrzne, które nie ograniczają nagrzewania budynku albo robią to w niewielkim stopniu. Otóż żaluzje fasadowe przechwytują większość promieni słonecznych zanim te dotrą do szyby, z kolei rolety zewnętrzne działają jak izolacje, tworząc poduszkę powietrzną pomiędzy swoją powierzchnią, a szybą, co chroni w znaczący sposób przed gorącym powietrzem.

Które osłony zagwarantują większą oszczędność energii elektrycznej?

Jest jeden parametr, w przypadku którego żaluzje fasadowe przewyższają rolety zewnętrzne. Mową tu o możliwości sterowania zaciemnieniem. Dzięki obecności lameli, można ustawiać je pod dowolnym kątem w zakresie 180 stopni i dzięki temu albo całkowicie przesłonić szybę albo pozwolić części słońca przenikać do wnętrza budynku. To praktyczne rozwiązanie, bo dzięki temu można ograniczyć korzystanie ze sztucznego światła w ciągu dnia, gdy osłony są zasunięte. Zatem ogranicza się zużycie energii elektrycznej dzięki możliwości ustawienia lameli tak, by promienie słoneczne docierały do wnętrza. W przypadku rolet zewnętrznych nie ma takiej możliwości. Jedynie można opuścić je częściowo, pozostawiając część odsłoniętego okna, co nie wydaje się zbyt praktycznym rozwiązaniem.

Które osłony zewnętrzne lepiej sprawdzają się zimą?

Jeżeli chodzi o zastosowanie osłon zimą, to z kolei rolety zewnętrzne wykazują lepsze właściwości termoizolacyjne od żaluzji fasadowych. Gwarantują ograniczenie mostków termicznych, czyli ucieczek ciepła nawet o połowę. W związku z tym można zaoszczędzić na energii cieplnej i zapotrzebowanie na nią w takim budynku będzie mniejsze.

Jakie rozwiązanie jest częściej widywane na fasadach polskich domów?

Skoro już wiadomo jakie są mocne i słabsze strony obydwu rozwiązań, to czas przyjrzeć się oknom polskich domów. Co widzimy na nich częściej? Wydaje się, że bardziej popularnych rozwiązaniem są rolety zewnętrzne. Może być to związane z ich lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Warto jednak podkreślić, że latem obydwa rozwiązania tak samo dobrze się sprawdzają, a żaluzje można montować nawet na wykończonym budynku, podczas gdy rolety zewnętrzne montuje się raczej na etapie wykończenia. Żaluzje zimą także są użyteczne, dlatego to rozwiązanie zapewne będzie w przyszłości chętniej stosowane. Istotnym kryterium jest też cena, a przecież wiele osób zwraca na to uwagę. Rolety zewnętrzne są tańsze od żaluzji fasadowych i ten fakt sprawia, że są najczęściej wybierane. Obydwa rozwiązania świetnie sprawdzają się w systemie inteligentnego domu i mogą współpracować ze stacją pogodową, a także mogą być wyposażone w czujniki zmierzchu czy też temperatury.

Informacja prawna