Jak urządzić mały pokój dla rodzeństwa?

Dzieci bawiące się w pokoju klockami

Aranżacja pokoju dziecięcego to zawsze spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli powierzchnia pomieszczenia nie jest zbyt duża. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w pomieszczeniu ma mieszkać więcej niż jedno dziecko. Jeśli jednak zaczniesz od starannego rozplanowania projektu i będziesz stosować się do przedstawionych niżej wskazówek, powinno udać Ci się wyjść z niej obronną ręką. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, urządzając mały pokój dla rodzeństwa w bloku, aby osiągnąć jak najlepszy efekt.

Aranżacja małego pokoju – zacznij od projektu

Chociaż może się to wydawać banalne, podstawą każdej udanej aranżacji jest dobrze przygotowany projekt. Zanim więc zaczniesz przeglądać magazyny wnętrzarskie czy portale internetowe związane z wystrojem wnętrz w poszukiwaniu inspiracji, usiądź przy stole z czystą kartką papieru. Rozrysuj na niej całe pomieszczenie, uwzględniając przy tym wszystkie stałe elementy, takie jak okna, drzwi czy kaloryfery. Nie zapomnij o naniesieniu na rysunek również usytuowania włączników światła i gniazdek elektrycznych, aby przypadkowo nie znalazły się za meblami.

Projekt powinien zachowywać skalę, dzięki czemu łatwo będzie sprawdzić, czy rozmieszczenie mebli, które zaplanowałeś, sprawdzi się w rzeczywistości. Aranżacje małego pokoju muszą być naprawdę dobrze przemyślane, by pomieszczenie dobrze spełniało swoją funkcję, a przebywanie w nim było przyjemne i komfortowe.

Zadbaj o komfort każdego dziecka

Bez względu na to, czy w pokoju ma mieszkać siostra z bratem, czy też może dwoje dzieci w różnym wieku, trzeba zadbać o to, by każde z nich miało tam własną, choćby niewielką przestrzeń.

Możesz stworzyć dla każdego osobny kącik do nauki lub wypoczynku, jeśli tylko w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca. Przestrzeń do zabawy może być wspólna. Maluchy i tak prawdopodobnie przez większość czasu będą bawiły się razem. Jeśli jednak zapragną chwili spokoju i intymności, powinny mieć w pokoju miejsce, które im to zapewni.

Nawet mały stolik do pokoju dziecięcego przeznaczony dla konkretnego dziecka zapewni mu poczucie, że ma tam coś wyłącznie swojego. Podobną rolę odgrywają dodatki, które dziecko mogło wybrać samodzielnie.

Wykorzystaj efektywnie całą przestrzeń – rozsądnie wybierz meble do małego pokoju

Ograniczona przestrzeń zmusza do uruchomienia kreatywności i korzystania z nieszablonowych rozwiązań. Meble do małego pokoju nie mogą być wybierane przypadkowo. Każdy element powinien być starannie przemyślany i pełnić określoną funkcję. W małych dziecięcych wnętrzach świetnie sprawdzi się na przykład łóżko z biurkiem do małego pokoju. Pozwoli maksymalnie wykorzystać miejsce, którym dysponujesz. To świetna alternatywa dla klasycznego piętrowego łóżka i doskonały sposób na zażegnanie konfliktu o to, kto będzie spał na górze. Umieszczając w pokoju dwa meble tego typu, zapewnisz każdemu dziecku jego własną przestrzeń.

Jeśli zależy Ci, by dziecięce meble przetrwały nawet najbardziej szalone zabawy Twoich pociech, postaw na solidne materiały. Doskonałym wyborem będzie chociażby tradycyjne drewno. Wiele osób kojarzy je przede wszystkim z klasycznymi wnętrzami, ale w pokojach dziecięcych sprawdzi się równie dobrze. Drewno w nowoczesnej odsłonie doda pomieszczeniu przytulności, a jednocześnie będzie trwałe i odporne.

Nie zapomnij o dodatkach – sprawią, że mały pokój dla rodzeństwa w bloku będzie przytulny

Ostatnim elementem, który sprawia, że aranżacja małego pokoju staje się kompletna, jest dobór odpowiednich dodatków. Warto poprosić o pomoc w ich wyborze same dzieci. Z pewnością docenią taką możliwość i chętnie zaangażują się w urządzanie swojego kącika. Zależnie od przyjętej koncepcji możecie zdecydować, że wszystkie ozdoby będą utrzymane w tym samym stylu bądź też stworzyć przy ich wykorzystaniu dwie osobne strefy. Ważne, by ozdoby były przemyślane i nie było ich zbyt wiele. W przeciwnym razie w pokoju będzie panował chaos, a jego niewielka powierzchnia będzie wydawała się jeszcze mniejsza.

Informacja prawna