Kiedy warto zamontować pompę ciepła?

Do niedawna uznawano pompy ciepła za urządzenia uzupełniające, pełniące rolę pomocniczą względem centralnego ogrzewania. Rzeczywiście tak jest, jednak od pewnego czasu pompy ciepła zaczęły funkcjonować samodzielnie, jako urządzenia do ogrzewania domów, pozyskiwania ciepłej wody. W tym artykule dowiesz się, czym są pompy ciepła, jak działają i dlaczego warto zdecydować się na ich zakup w celu ogrzewania różnego rodzaju obiektów mieszkalnych.

Czym są pompy ciepła i dlaczego warto zdecydować się na ich instalację?

Pompa ciepła to najogólniej mówiąc urządzenie, które umożliwia pozyskiwanie energii cieplnej z naturalnych źródeł – z wody, gruntu oraz z powietrza. Najważniejszym elementem urządzenia jest sprężarka. To dzięki niej podnosi się ciśnienie w pompie i cały mechanizm zaczyna działać. Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie budynków pompami ciepła? Jest kilka powodów, a mianowicie:

  • jest to bardziej opłacalne i efektywne – na 30% energii przeznaczonej do napędu sprężarki, otrzymujemy 70% darmowej energii z naturalnych źródeł ciepła,
  • wygodne użytkowanie – pompy nie brudzą się,
  • niezawodne działanie – urządzenia są w 100% sprawne przez cały okres użytkowania,
  • pompy ciepła są przyjazne dla środowiska – nie emitują substancji szkodliwych, które mogłyby zaszkodzić otaczającej nas przyrodzie,
  • istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na instalację urządzenia.

Sama instalacja pompy jest dość prosta, ponieważ urządzenie działa na zasadzie odwróconej klimatyzacji. Mając na uwadze powyższe zalety, z pewnością łatwiej jest podjąć decyzję co do rodzaju ogrzewania w domu lub każdym innym obiekcie. Pamiętajmy, że dzięki pompom ciepła możemy zapomnieć o wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniach typu sadza, dym. Dotyczy to głównie kominów, zbiorników na opał itp.

Ogrzanie budynku pompą ciepła. O czym warto wiedzieć?

Okazuje się, że nie każda pompa ciepła nada się do ogrzania obiektu mieszkalnego. Z pewnością centralne ogrzewanie jest bardziej wydajne, jednak są takie pompy ciepła, które mu dorównują. Wszystko zależy od typu urządzenia. Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie pompy ciepła?

Wybierając pompę ciepła, sprawdź, ile wynosi współczynnik wydajności cieplnej (ang. Coefficient of Performance, w skrócie COP). Dobrej jakości pompa ciepłą, którą warto użyć do ogrzewania budynku mieszkalnego, ma COP równy lub wyższy 4. To znaczy, że większy procent ciepła pochodzi z naturalnych źródeł energii. Zwykle jest to ok. 70%. Pozostałe 30% to koszt energii, która zostanie zużyta do samego działania urządzenia. Reasumując, wszystkie pompy o współczynniku wydajności cieplnej mniejszym od 4, nie nadają się do ogrzewania nimi pomieszczeń. Po prostu kupno takiej pompy nie będzie się opłacało pod względem finansowym.

Kiedy warto kupić pompę ciepła? W momencie, kiedy uznamy, że chcemy zacząć ogrzewać dom w sposób tani, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Przeraża Cię wysokość zakupu? Różnego typu instytucje umożliwiają dofinansowania na zakup pomp, które znacznie obniżają ich koszt zakupu oraz instalacji.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Cool Care Chłodnictwo – Klimatyzacja – Wentylacja

Informacja prawna