Za pomocą silomatów prace tynkarskie mogą przebiegać znacznie prościej, wygodniej, a także szybciej. Czym są silomaty i jakie posiadają zastosowanie?
Podczas prowadzenia prac budowlanych i wykończeniowych najczęściej stosuje się materiały posiadające sproszkowaną formę. Przed ich nałożeniem konieczne jest wymieszanie ich z właściwą ilością wody. W tym celu profesjonalne firmy budowlane i wykończeniowe stosują silomaty. Co warto wiedzieć na ich temat?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym są silomaty?
- Jaka jest budowa silomatów?
- Do jakich mieszanek stosuje się silomaty?
- Jaki są główne zalety stosowania silomatów?
Czym są silomaty?
Silomaty to pneumatyczne urządzenia przesyłowe przeznaczone do transportu sproszkowanych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Urządzenia te umożliwiają bezpyłowe tłoczenie mieszanek do pompy mieszającej lub do mieszarki do zapraw. Stosowane są one głównie do przygotowywania gotowych zapraw, na przykład do betonu, tynków gipsowych.
Najczęściej silomaty wykorzystywane są w połączeniu z agregatami do tynków maszynowych. Współpracujące z nimi agregaty tynkarskie pozwalają na tłoczenie przygotowanych mieszanek do pistoletu i natryskiwanie ich na daną nawierzchnie. Mogą być one także używane wraz z innymi urządzeniami przystosowanymi do pracy z pokrywą antypyłową.
Wobec tego silomaty stanowią duże wsparcie przy prowadzeniu wielu prac budowlanych i wykończeniowych.
Jaka jest budowa silomatów?
Aby silomat mógł spełnić swoją rolę, musi on posiadać odpowiednią budowę umożliwiającą sprawne wykorzystanie materiałów w formie sypkiej.
Urządzenie to składa się z trzech głównych elementów:
- zbiornika zasypowego
- wibratora
- kompresora
Dodatkowo, silomaty mogą być wyposażone także w inne elementy, na przykład w węże przesyłowe, sondy pomiarowe sprawdzające parametry mieszanek.
Silomaty najczęściej posiadają uchwyty oraz koła jezdne, które pozwalają na łatwy transport urządzenia. Są one stosowane bezpośrednio przy miejscu prowadzenia prac, dlatego też ich wygodny transport ma duże znaczenie.
Z urządzeniami tego rodzaju można zapoznać się bliżej na stronie ich producenta – firmy Małek. Firma ta oferuje swoim klientom nowoczesne, niezawodne silomaty w kilku wariantach do wyboru.
Do jakich mieszanek stosuje się silomaty?
Silomat może być zastosowany do bezpyłowego tłoczenia wielu różnych gotowych zapraw sypkich bezpośrednio do agregatów tynkarskich, a także innych urządzeń.
Zastosowanie silomatów:
- gotowe zaprawy tynkarskie
- tynki gipsowe
- tynki wapienne
- tynki cementowe
- tynki wapienno-cementowe
- zaprawy murarskie
- zaprawy klejowe
Za pomocą silomatów oraz współpracujących z nimi agregatów można łatwo przygotowywać wysokiej jakości mieszanki do nanoszenia maszynowego na wcześniej przygotowane nawierzchnie.
Jaki są główne zalety stosowania silomatów?
Silomaty to urządzenia posiadające bardzo szerokie zastosowanie. Urządzenia te powszechnie używane są przez coraz więcej firm w branży budowlanej oraz wykończeniowej.
Wśród najważniejszych zalet stosowania silomatów znajdują się:
- oszczędność czasu i pracy przy rozładunku, przenoszeniu oraz rozpakowywaniu worków z materiałami
- możliwość ciągłej pracy – redukcja przerw podczas prowadzenia prac budowlanych, wykończeniowych
- zapobieganie zabrudzeniu placu budowy oraz koniczności jego sprzątania po zakończeniu prac
- możliwość pracy na różnych terenach – urządzenie wyposażone jest w koła jezdne pozwalające na umieszczenie go w odpowiednim miejscu
- poprawa bezpieczeństwa i higienę pracy – zmniejsza ryzyko niebezpiecznego zapylenia
Te wszystkie zalety powodują, że silomaty są obecnie stosowane coraz częściej. Chociaż nie jest to tania inwestycja, ponieważ sprzęt tego typu to koszt około 30 tysięcy złotych, to jednak jest to korzystny zakup dla firm zajmujących się prowadzeniem tynkowania.
Oferty firm dostarczających silomaty oraz agregaty tynkarskie, a także świadczących usługi z ich wykorzystaniem można znaleźć już teraz przez internet.