Czy pianki montażowej można używać wielokrotnie?

Pojawienie się na rynku pianek montażowych okazało się dużym przełomem. Od tego momentu wykonywanie uszczelnień stało się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Choć pianki montażowe są stosowane powszechnie, dosyć często pojawiają się wątpliwości dotyczące ich właściwości i sposobu użycia. Dzisiaj wyjaśnimy, czy z pianki zamkniętej w jednej puszcze można korzystać więcej niż raz.

Czym są pianki montażowe i do czego się je wykorzystuje?

Zanim odpowiemy na pytanie, czy pianki montażowe mogą być wykorzystywane wielokrotnie, powinniśmy wyjaśnić, czym one tak w ogóle są. Otóż mowa o preparacie uszczelniającym. Wykorzystuje się go głównie podczas prac montażowych. Pianki montażowe przydają się, gdy montujemy drzwi, okna, czy parapety. Często stosuje się je również podczas wykonywania ociepleń. Pianka pozwala szybko i łatwo wykonać uszczelnienie gwarantujące odpowiednią izolację cieplną.

Pianka występuje w formie sprężonej. Znajduje się w puszce, którą przed użyciem należy przymocować do specjalistycznego pistoletu. Następnie w celu aplikacji środka uszczelniającego przyciskamy spust pistoletu. Im dłużej go przytrzymamy, tym więcej pianki zostanie zaaplikowane. Warto pamiętać, że prawidłowa aplikacja jest kluczowa dla efektywności uszczelnienia, a także dla efektu estetycznego. W przypadku, gdy konieczne jest zachowanie bardzo dużej precyzji, stosuje się pianki niskoprężnej. W innych przypadkach można korzystać pianek wysokoprężnych

Sprężona pianka montażowa

Pianka montażowa występuje w formie wysoko- lub niskosprężonej. Niemniej zawsze jest to środek sprężony. W puszcze obecna jest substancja, która nabiera odpowiednich właściwości dopiero  po rozprężeniu. Natomiast zamknięta w szczelnej puszcze czeka dopiero na użycie, nie posiadając nie tylko właściwości uszczelniających, ale też podatności na działanie czynników zewnętrznych, mogących spowodować jej zepsucie. Innymi słowy, dopóki nie dojdzie do rozprężenia, nawet po otwarciu puszki będzie można wykorzystać preparat ponownie. Innymi słowy, na pytanie postawione już w tytule tego artykułu należy odpowiedzieć twierdząco – pianki montażowe jak najbardziej nadają się do wielokrotnego użytku.

Co zrobić, by pianka nadawała się do ponownego użytku?

Jak wspomniano powyżej, warunkiem koniecznym możliwości ponownego użycia pianki jest zachowanie jej w formie sprężonej. Dlatego też po zakończeniu użytkowania pianki puszkę z pozostałym środkiem należy szczelnie zamknąć. Ważne jest to również ze względu na zapobieganie przedostawaniu się do wnętrza zanieczyszczeń i powietrza. Puszki, w których producenci oferują pianki montażowe, posiadają specjalne zamknięcia, które gwarantują pełną szczelność. Ponadto należy pamiętać o prawidłowym przechowywaniu środków uszczelniających, w tym przede wszystkim unikaniu skrajnych temperatur.

Niewątpliwie pianka montażowa to środek, bez którego trudno wyobrazić sobie większość prac montażowych. Zaletami pianki są nie tylko wysoka efektywność i prostota użytkowania, ale też możliwość korzystania z niej wielokrotnie.

Informacja prawna