Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera jest bardzo ważnym elementem finalizacji całej transakcji. I to nie tylko dla tego, że dostaniemy klucze do swojego mieszkania lub domu. Jest to również moment, kiedy możemy zweryfikować, czy wszystkie ściany, podłogi, okna oraz inne elementy projektu został wykonane w sposób zgodny z jego rysunkami i sztuką budowlaną. Dlatego zanim wybierzemy się na spotkanie, aby odebrać swoją nieruchomość, warto dowiedzieć się, jak wygląda odbiór mieszkania i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Czym jest odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Według ustawy deweloperskiej z 2011 roku, zanim dojdzie do wydania lokalu mieszkalnego inwestorowi, musi odbyć się jego odbiór techniczny. Co to oznacza? Deweloper udostępnia nabywcy gotową nieruchomość lub jego przedstawicielowi, aby ten mógł sprawdzić, czy stan nieruchomości jest zgodny z umową oraz szeroko pojętą sztuką budowlaną.

Na odbiór techniczny  można pójść samemu lub skorzystać z usług inspektora budowlanego. Wszystkie terminy i zasady odbioru mieszkania muszą być zawarte w umowie deweloperskiej. Podczas odbioru sprawdza się nie tylko lokal, inne przynależące do niego pomieszczenia jak garaż czy piwnica. Odbiór wieńczy podpisanie protokołu odbiorczego.

Warto tutaj wspomnieć, że odbiór mieszkania od dewelopera dotyczy tylko osób, które kupiły je, zanim deweloper uzyskał pozwolenie na użytkowanie budynku. W wypadku, gdy deweloper ma już prawo do użytkowania budynków – nie dochodzi do umowy deweloperskiej, zatem odbiór techniczny jest możliwy tylko, jeśli taki zapis znajdzie się w umowie kupna.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania od dewelopera?

Spotkanie z deweloperem powinno się odbyć w dzień, najlepiej w porze, kiedy światło słoneczne wpada do mieszkania. Wtedy najlepiej widoczne są wszystkie ewentualne usterki i niedociągnięcia. Na sam odbiór najlepiej przeznaczyć ok. dwóch godzin. Po drugie na spotkanie odbiorcze potrzebne będzie przygotowanie kilku dokumentów:

  • umowy wraz z planem mieszkania,
  • standard lokalu mieszkalnego.

Standard mieszkania jest dokumentem, w którym zawarte są zawarte podstawowe informacje dotyczące nabywanego lokalu mieszkalnego, jak opis techniczny, określający zakres wykończenia i rodzaj użytych materiałów budowlanych, a także opis i zakres funkcjonowania poszczególnych instalacji. Im dokładniejszy jest, tym łatwiejsze będzie ustalenie, czy zastany stan jest zgodny z opisem.

Protokół odbioru technicznego mieszkania od dewelopera

Wszystkie usterki i wady, jakie zostały znalezione podczas odbioru technicznego, należy bezwzględnie wpisać do protokołu, ponieważ tylko rzeczy w nim uwzględnione zostaną naprawione. Nie można się zgadzać na ustne porozumienia, z racji tego, że może być później trudno wyegzekwować poprawki. W protokole musi również znajdować się data, do kiedy deweloper zobowiązuje się dokonać wszelkich napraw. W przypadku, gdy deweloper nie chce określić terminu naprawy uchybień albo uchyla się od wpisania konkretnych wad w protokół, nie powinno się podpisywać dokumentu.

Informacja prawna