Jaka blacha na dach? – dostępne rodzaje

Stal to materiał, którym inwestorzy bardzo chętnie przykrywają swój dach. Jest on żywotny, tani, lekki i bardzo łatwy w montażu. Ważne są natomiast jeszcze kwestie wizualne. Prawda jest taka, że każdemu podoba się co innego i o gustach się nie dyskutuje. Warto jest natomiast przedstawić wszystkie, dostępne propozycje po to, by potem niczego nie żałować.

Kto chociaż raz montował na swoim dachu pokrycia z blachy wie, jak duża jest to oszczędność oraz wygoda. Oczywiście, istnieje jeszcze wiele materiałów, którymi przykrywa się dachy, jednak bilans jakości do ceny w przypadku blachy sprawia ogromne wrażenie.

Panele dachowe

Może nie jest to najpopularniejszy ze wszystkich rodzajów, ale z pewnością najbardziej innowacyjny i dostosowany do wielu możliwości. Wygląd tego pokrycia jest bardzo minimalistyczny i to właśnie przez to spełnia wszelkie walory estetyczne oraz funkcjonalne. Blachy te mocowane są przy użyciu tak zwanego zamka panelu. Jest nim po prostu część blachy wystająca pionowo względem powierzchni. Zmierza ona równolegle z krokwiami, a jej zadaniem jest nie tylko łączenie arkuszy blachy, ale również wzmacnianie całej konstrukcji.

Pokrycia te, mimo posiadania bardzo prostej budowy, wcale nie wyglądają na mniej dostojne. Wręcz przeciwnie. Panele o wysokim połysku z dekoracyjnymi pasami świetnie prezentują się na każdym dachu. Sporą zaletą jest łatwe dostosowanie do skomplikowanych dachów.

Blachodachówka

Trudno nie wspomnieć o materiale z takim zainteresowaniem, jakim cieszy się ta popularna blacha na dach. Blachodachówkę możemy spotkać niemal na większości domów w naszym kraju. Spowodowane jest to niską ceną i doskonałą jakością. Brak konieczności wzmacniania więźby dachowej przy wyglądzie i kształcie bardzo zbliżonym do tych, jakie prezentują dachówki ceramiczne to doskonały atut.

Na rynek blachodachówek wchodzą coraz nowsze modele, które praktycznie niczym nie różnią się od dachówek stworzonych z innych materiałów. Ponadto, ułatwienie w montażu jest spore ze względu na postać, w jakiej przychodzą do nas pokrycia. Chodzi mianowicie o arkusze mieszczące się praktycznie na jednej palecie. Musimy pamiętać, aby niezależnie od rodzaju pokrycia blaszanego, wybierać tylko te arkusze, które w procesie produkcji były poddawane cynkowaniu. W przeciwnym wypadku, na materiale po krótkim czasie pojawi się korozja, a my będziemy martwić się, co z tym zrobić.

Blacha trapezowa

Choć niektórzy mówią, że to przeżytek, to wciąż na rynek wychodzą nowe modele blach trapezowych. Poniekąd można stwierdzić, że ten rodzaj blachy używa się także do innych celów, jednak idąc ulicą wielokrotnie można napotkać się na dach obłożony właśnie blachą trapezową.

Charakteryzuje się ona dowolnością w wyborze profilu, przez co możemy konkretniej określić jej wymiar dla mniej bądź bardziej obszernych dachów. Przekrój poprzeczny pokrycia ma charakter trapezów oddzielających się od siebie małymi przerwami. Wizualnie, wciąż wygląda to bardzo dobrze, a dla niektórych domów taki kształt pokrycia jest nawet wskazany. Ponadto, kanaliki między trapezami świetnie służą do odprowadzania wody do rynien.

Informacja prawna