Porównanie wydajności i kosztów, lepiej ogrzewać dom gazem czy węglem?

W naszym kraju mimo ciągłego rozwoju technologicznego oraz upływu czasu wciąż podstawowym surowcem służącym do ogrzewania domu jest węgiel. Dla ludzi mających w planach budowę nowego domu lub przeprowadzkę wybór rodzaju ogrzewania jest nie lada wyzwaniem. Lepiej postawić na tradycyjny węgiel czy pójść o krok dalej o pomyśleć nad ekologicznym rozwiązaniem? Zarówno ogrzewanie węglem jak i gazem ma swoje plusy i minusy. Skupmy się jednak na zaletach posiadania instalacji gazowej. Pozwoli to rozwiązać wszelkie wątpliwości, które pojawiają się w głowach nowych inwestorów. 

Ogrzewanie gazowe czy węglowe? Wady i zalety

Myśląc o ogrzewaniu domu węglem należy wziąć pod uwagę wybór odpowiedniego sprzętu. Mowa tu głównie o kotle podajnikowym lub zasypowym. Ceny węgla nie są wygórowane, jednak tylko odpowiednie użytkowanie sprzętu pozwoli nam na oszczędności. W przypadku obu rodzajów kotłów nieodłącznym elementem jest stała kontrola i dokładanie surowca raz na jakiś czas. W stosunku do ogrzewania węglem, ogrzewanie gazowe wydaje się być droższe. Składa się na to zarówno koszt wykonania instalacji, jak i samego surowca. Elementy instalacji takie jak czujnik ciśnienia gazu to dodatkowe koszty. Jednak wyliczenia nie są miarodajne. Wszystko uwarunkowane jest odpowiednim użytkowaniem sprzętu do ogrzewania. Często zdarza się, że błędne korzystanie z kotła węglowego przyczynia się do spalania większej ilości surowca, co obala mit taniego ogrzewania. Dodatkowym aspektem przemawiającym na niekorzyść ogrzewania węglowego jest dokładanie dodatkowej pracy, której nie uświadczymy w przypadku instalacji gazowej. 

Zalety korzystania z instalacji gazowej

W odróżnieniu od klasycznego ogrzewania węglowego, instalację gazową cechuje przede wszystkim wygoda. Użytkownik nie musi przejmować się skomplikowaną obsługą, w praktyce kończy się ona na odkręceniu kaloryfera, po zamontowaniu instalacji. Tyle wystarczy, aby dom zaczął być ogrzewany. Znika konieczność zakupu surowca w sklepie i dodanie go do kotła. Wszystkie te aspekty pozwalają zaoszczędzić nam dużo cennego czasu. Jest to kolejny argument, który przemawia na korzyść ogrzewania gazowego. Istnieje również możliwość zaoszczędzenia na samym przyłączu oraz na sprzęcie dodatkowym. Nie musimy kupować drogiej kuchni elektrycznej, można pokusić się o tańsze rozwiązanie, czyli kuchenkę gazową. Warto także zwrócić uwagę na różnicę w wydajności surowców. Dla węgla wydajność mieści się w przedziale 30-80%, w przypadku gazu wydajność nie spada praktycznie poniżej 95%. 

Pozytywny wpływ na środowisko 

Doskonale wiemy, że ogrzewanie węglowe ma negatywny wpływ na środowisko, dlatego warto wziąć pod lupę również ten aspekt. Emisja spalin do otoczenia źle wpływa zarówno na atmosferę, jak i samopoczucie samych domowników. Jest to niebezpieczne zwłaszcza dla par, które planują lub już posiadają dziecko. W przemyśle coraz częściej stosowane są instalacje gazowe posiadające czujnik ciśnienia gazu. Pozwala to na błyskawiczną ocenę sytuacji w momencie pojawienia się nieszczelności. Jednak wycieki gazu, w przeciwieństwie do zatrucia czadem zdarzają się bardzo rzadko. Potencjalne oszczędności to jedyna zaleta ogrzewania węglowego. Korzystanie z instalacji gazowej jest oszczędne, zautomatyzowane i przede wszystkim bezpieczne. Wszystkie aspekty przemawiają zdecydowanie na korzyść instalacji gazowej, mimo iż z pozoru wygląda to inaczej.

Informacja prawna