Pralka bez programatora godzin pracy? Kup wyłącznik czasowy!

Nowoczesne pralki najczęściej wyposażone są w specjalne programatory godzin pracy. Taka funkcja nie jest dostępna w starszych modelach pralek. Można jednak dokupić do nich wyłącznik czasowy, który zapewni takie samo działanie.

Sterowanie godzinami pracy pralki

Właściciele nowoczesnych pralek mogą ustalić godziny pracy urządzenia zgodnie ze swoimi potrzebami (opóźnienie startu). Pralkę można zaprogramować tak, aby włączyć ją na kilka godzin przed powrotem z pracy albo o poranku, aby po wstaniu z łóżka móc rozwiesić świeżo wyprane pranie. W starszych typach pralek takie wygodne programowanie godzin niestety nie jest możliwe. Wówczas najlepszym wyborem będzie wyłącznik czasowy inaczej programator czasowy, który pozwala na samodzielne ustalenie czasu pracy urządzenia włączonego do gniazdka prądu elektrycznego.

Wyłącznik czasowy – czym jest i jak działa?

Programator, inaczej wyłącznik czasowy, to urządzenie, które pozwala na sterowanie pracą podłączonych do nich urządzeń. Najpopularniejsze włączniki podłączane są do gniazdek. Następnie podłącza się do nich konkretne urządzenie, które chcemy zaprogramować. Wyłącznik czasowy umożliwia włączenie urządzenia o konkretnej godzinie i wyłączenie go wtedy, gdy będzie to konieczne. Tryb pracy wyłącznika – programatora zależy od jego rodzaju.

Rodzaje wyłączników czasowych:

  • wyłączniki czasowe analogowe
  • wyłączniki czasowe elektroniczne, cyfrowe

Wyłączniki analogowe to najprostsze urządzenia, które posiadają specjalne pokrętło (tarczę) do ustalania godzin pracy urządzenia. Są skuteczne, nie wymagają dodatkowego zasilania, a także nie są drogie. Ich głównym minusem jest natomiast mała dokładność oraz możliwość programowania tylko w trybie 24-godzinnym. Z kolei elektroniczny wyłącznik czasowy to bardziej zaawansowane urządzenie, które pozwala na znacznie dokładniejsze programowanie. Godziny pracy ustala się tutaj na programatorze wyposażonym w mały ekran. Można ustawiać wówczas także tygodniową pracę urządzenia. Aby zaprogramować pracę pralki z użyciem wyłącznika czasowego (np. zaplanować późniejszy start), wystarczy podpiąć do wyłącznika pralkę i ustawić odpowiednie godziny pracy. Programator zajmie się resztą!

Dodaj komentarz

Informacja prawna